Prijavljeni ste kot
7. avg. 2018
Levica se s peterico še ni uskladila v ključnih točkah protokola o sodelovanju z vlado Marjana Šarca, je dejala poslanka Levice Violeta Tomić. Kot pravi, se kažejo jasne intence, da bi po njihovi morebitni podpori Šarcu iz koalicijske pogodbe izločili pozitivne socialno usmerjene ukrepe. Iz LMŠ pa so sporočili, da je bil danes narejen velik korak.
Predsednik SD Dejan Židan je za STA potrdil, da je pripravljen kandidirati za predsednika DZ. Ob tem pa je poudaril, da je bila to odločitev petih strank, torej poleg SD še LMŠ, SMC, SAB in DeSUS in da to ni bil pogoj, ki bi ga postavila SD za sodelovanje v vladi Marjana Šarca.
Politični Analitik Andraž Zorko nad razpletom, po katerem je jasno, da bo peterica strank LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS predlagala Marjana Šarca za mandatarja in Dejana Židana za predsednika DZ, ni presenečen. "Vprašanje je, kakšni so dogovori za tem. Verjetno je to pogojeno z razdelitvijo ostalih funkcij," je dodal.
Stranke LMŠ, SD, SMC, SAB, DeSUS in Levica bodo danes predvidoma na ravni delovne skupine nadaljevale usklajevanja o protokolu o sodelovanju Levice z manjšinsko vlado Marjana Šarca. V SMC, SD, po nekaterih napovedih pa tudi v LMŠ, pa bodo razpravljali o poteku koalicijskih pogajanj in predlogu partnerskega sporazuma.
6. avg. 2018
V NSi bodo počakali, da peterica strank, zbranih okoli prvaka LMŠ Marjana Šarca, povleče naslednje poteze pri oblikovanju koalicije. "Zadeve ne bomo komentirali, dokler ne bodo izvršena dejstva in v DZ vložene kandidature," so se odzvali na napoved predloga, da mesto predsednika DZ, ki ga trenutno zaseda prvak NSi Matej Tonin, prevzame Dejan Židan.
Predstavniki strank LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS so se dogovorili, da bodo v sredo v DZ vložili kandidaturo predsednika LMŠ Marjana Šarca za mandatarja in kandidaturo prvaka SD Dejana Židana za predsednika DZ. Šarec ob tem pričakuje tudi podporo Levice, vendar pa v slednji opozarjajo, da protokol o projektnem sodelovanju s koalicijo še ni usklajen.
Predsednik republike Borut Pahor in predsednik DZ Matej Tonin sta se danes srečala na neformalnem pogovoru. Glede iskanja mandatarja sta ugotovila, da zaenkrat ni razlogov za vnovična formalna posvetovanja Pahorja z vodji poslanskih skupin. Medtem stranke LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS že več ur usklajujejo predlog protokola o sodelovanju z Levico.
Peterica pod okriljem LMŠ, ki poskuša sestaviti vlado, se bo danes sešla z Levico na pogovoru o sporazumu o projektnem sodelovanju z manjšinsko vlado. Iz Levice so jim namreč v petek poslali predlog sporazuma, ki bo danes na mizi pogajalcev. Ali so vsi iz peterice za takšno sodelovanje, bodo sicer dokončno odločili organi strank v prihodnjih dneh.
5. avg. 2018
Scenarij stricev iz ozadja z manjšinsko vlado petih levosredinskih strank z blagoslovom Levice se spet podira. Svoje pomisleke glede stabilnosti takšne vlade sta izrazila Miro Cerar in Alenka Bratušek, potrpežljivost mineva tudi možnega mandatarja te manjšinske vlade Marjana Šarca. Zmagovalec volitev Janez Janša pa še vedno nima zadostne podpore v državnem zboru.
Prihodnji teden se bodo nadaljevala pogajanja o oblikovanju in podpori petstrankarske manjšinske vlade Marjana Šarca, ki jo je pripravljena podpreti še Levica. Po sestanku peterice z Levico o sporazumu o projektnem sodelovanju se bodo v prihodnjih dneh sestali tudi organi nekaterih strank, rok za vložitev mandatarske kandidature se izteče v petek.
Po tistem, ko je padla v vodo še ena možnost večinske vlade Marjana Šarca, se pojavljajo različne ideje o možnem povolilnem povezovanju. Ena zadnjih je ideja o vladi pod vodstvom Mateja Tonina, ki pa bi lahko bila, kot kaže, račun brez krčmarja, saj v strankah morebitnih pogovorov v to smer ne potrjujejo. Avtorji ideje sicer ostajajo anonimni.
4. avg. 2018
Stranka Levica je včeraj zvečer strankam LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS posredovala predlog sporazuma o projektnem partnerstvu za podporo manjšinski vladi.
3. avg. 2018
Cilj SDS je sestaviti stabilno vlado, če to ni možno, je boljše, da gremo na volitve, je v pogovoru za Radio Ognjišče ponovil prvak stranke Janez Janša. Po njegovih besedah trenutno teče druga polovica "t. i. kroga obupanih". Ob tem ne zanika možnosti, da bo Slovenija vlado dobila, "zagotovo pa ne bo dolgo trajalo, tako da nobene panike".
2. avg. 2018
Prvak SMC Miro Cerar je v pismu članom sveta stranke vnovič izrazil pomislek o tem, ali je mogoče sestaviti učinkovito vlado le s podporo šeste stranke od zunaj, kar predlaga Levica. V SMC ob tem poudarjajo, da to ne pomeni dvoma o podpori oblikovanju levosredinske koalicije in Marjanu Šarcu kot kandidatu za mandatarja.
Manjšinska vlada peterice strank pod okriljem LMŠ, ki bi jo podprla Levica, je po oceni analitikov Andraža Zorka iz agencije Valicon in Matevža Tomšiča s fakultete za uporabne družbene študije sicer možna, a ne nujno stabilna. Ob tem opozarjata predvsem na veliko število strank in neizkušenost potencialnega mandatarja, prvaka LMŠ Marjana Šarca.
1. avg. 2018
Koordinator Levice Luka Mesec je po srečanju z LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS dejal, da je ponudba Levice o projektnem sodelovanju in podpori vladi Marjana Šarca dobro sprejeta. Tako pričakuje, da se bodo v naslednjem tednu dogovorili o protokolu o sodelovanju, Levica pa bo podprla Šarca na glasovanju za mandatarja.
"Zaenkrat delamo na tem, da smo vsi člani koalicije. To je naš cilj in bom rekel tudi naša, da ne uporabim izraza, zahteva, ampak želja pa zagotovo, kajti tako se lažje dela," je o možnosti manjšinske vlade pred nekaj dnevi dejal Marjan Šarec. Danes je o razpletu pogajanj z Levico ugotavljal: "Če sedeš v avto, moraš vedeti, da lahko tudi ne boš prišel domov, ampak v bolnišnico."
Predsednica SAB Alenka Bratušek je danes v izjavi medijem v DZ okrcala Levico, ki da ni pripravljena prevzeti odgovornosti v prizadevanjih za blaginjo za vse. Zatrdila je, da ima prvak LMŠ Marjan Šarec zagotovljeno podporo poslancev SAB na glasovanju za mandatarja in pozvala "stranke, ki jim je za to, da Slovenija dobi vlado", naj "pridejo zraven".