Revija Reporter
Slovenija

Tonin: Levica s svojimi zahtevami in grožnjami izjemno škoduje gospodarstvu in tudi delavcem

STA

3. sep. 2018 17:05 Osveženo: 17:06 / 03. 9. 2018

Deli na:

Predsednik NSi Matej Tonin je v odzivu na odzive na nekatera določila koalicijske pogodbe na področju davkov in določene izjave v javnosti zapisal, da Levica z zahtevo po višjih davkih in z grožnjo nacionalizacije izjemno škoduje gospodarstvu in tudi delavcem. Napovedal je, da se bo NSi vedno odločno borila za podjetnost.

NSi se bo vedno odločno borila za razvojni preboj, za pravico do zasebne lastnine, za podjetnost. Močno in uspešno gospodarstvo je najboljša socialna politika, je Tonin zapisal na Twitterju.

K javnemu, hitremu in odločnemu odzivu na nekatere napade na podjetnike v Levici in delu javnosti, ki so sledili odzivu podjetnika Igorja Akrapoviča na napovedane spremembe glede davčne obravnave kapitalskih dobičkov, so danes vodilne politike v državi, med njimi predsednike parlamentarnih strank, javno pozvali v Klubu slovenskih podjetnikov, katerega član je tudi Akrapovič.

Javno pismo so naslovili na predsednika republike Boruta Pahorja, predsednika DZ Dejana Židana, mandatarja za predsednika vlade Marjana Šarca in na ostale predsednike parlamentarnih strank.

Predsednik SDS Janez Janša je že izrazil prepričanje, da želi nova vlada z različnimi ukrepi zatreti ali pregnati podjetnost, in napovedal, da bodo v SDS naredili vse, da to "norost" zaustavijo.

Nekdanji prvi mož Leka Vojmir Urlep, ki naj bi v kabinetu premierja Šarca prevzel vlogo koordinatorja med ključnimi ministrstvi, pa je v izjavi za medije poudaril, da je v koalicijski pogodbi zapisana zamisel o spremenjenem načinu obdavčitve kapitalskih dobičkov usmeritev, ki jo je treba jemati v kontekstu vseh ukrepov, ki jih načrtuje nova vlada. "Nekatere reakcije so v tem trenutku preuranjene," je dejal.

Na burne odzive gospodarstvenikov glede načrtovane obdavčitve kapitalskih dobičkov se je že v petek odzval tudi dosedanji in najverjetnejši novi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je član SMC. Zavzel se je za dialog, v katerem bi gospodarstvenike prepričali, da se gospodarsko okolje ne bo spremenilo tako, da bi bilo treba razmišljati o selitvi v tujino.

Šarec in podpredsednica stranke LMŠ Jerca Korče pa sta se že v petek sestala s predsednikom in generalno direktorico Gospodarske zbornice Slovenije Boštjanom Gorjupom in Sonjo Šmuc. "Skupna ugotovitev je bila, da bo o pripravi ukrepov možno govoriti takoj, ko bo formirana vlada, vsi ukrepi pa bodo plod dialoga med vlado, gospodarstvom in drugimi deležniki," so navedli v LMŠ.

NSi, ki je že v predvolilnem programu izpostavljala pomen podjetništva in davčne ter administrativne razbremenitve gospodarstva, se je sicer s peterico strank, ki so oblikovale manjšinsko vladajočo koalicijo, v največji možni meri uskladila glede koalicijske pogodbe, a se nato iz zaskrbljenosti glede stabilnosti takšne koalicije ni odločila za vstop vanjo. Peterček se je nato za podporo manjšinski koaliciji dogovoril z Levico, s katero je poleg protokola uskladil tudi pomembne dele koalicijske pogodbe.