Prijavljeni ste kot
25. apr. 2022
Čeprav so v veliki meri ostale v senci drugega kroga predsedniških volitev v Franciji, je bil tudi razplet nedeljskih državnozborskih v Sloveniji deležen precejšnje pozornosti v tujih medijih. Poglobljene analize bodo verjetno še sledile, zaenkrat tuji mediji izpostavljajo predvsem veliko zmago političnega novinca in hud poraz veterana Janše.
Velika zmaga Roberta Goloba in velik poraz Janeza Janše. Volilni rezultat prinaša zamenjavo oblasti – desnosredinsko bo zamenjala levosredinska vlada.
Na tokratnih državnozborskih volitvah se je v državni zbor prebilo pet strank, kar je najmanj doslej. Na dosedanjih volitvah se je namreč v DZ uvrstilo med sedem in devet strank.
Med 88 novoizvoljenimi poslanci bo po delnih neuradnih izidih nov sklic državnega zbora sestavljalo 28 poslancev aktualne sestave DZ, pet ministrov in dva župana. Poleg tega so bile med izvoljenimi strankami Gibanje Svoboda, SDS, NSi, SD in Levica od vsake izvoljeni tudi predsedniki strank.
Analitik javnega mnenja in direktor agencije Valicon Andraž Zorko rezultat državnozborskih volitev vidi kot poraz koalicije KUL, prav tako ga vidi tudi kot "kar hud" poraz vlade Janeza Janše. Meni, da je bilo ključno to, da je marsikdo odločitev spremenil v zadnjih dneh in da je prevladalo taktično glasovanje v želji premagati Janšo.
24. apr. 2022
Prvi pogovori o oblikovanju vladne koalicije bodo stekli že v prihodnjih dneh, je nocoj napovedal predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, ki pričakuje, da bo vlado mogoče sestaviti v čim krajšem času. Napovedal je pogovore z ostalimi levosredinskimi strankami, na seznamu tistih, s katerimi se namerava sestati, pa ni SDS in NSi.
Koordinator Levice Luka Mesec bo po slabem rezultatu na državnozborskih volitvah svetu stranke ponudil svoj odstop. V ponedeljek bo odstop ponudil celoten izvršen odbor, je napovedal. Je pa še enkrat pozdravil splošen rezultat volitev, "ker je madžarski eksperiment v Sloveniji končan".
V NSi so z volilnim rezultatom zelo zadovoljni. "Na olimpijskih igrah smo osvojili želeno medaljo," je dejal predsednik stranke Matej Tonin. Pričakuje, da bodo v novem sklicu DZ opozicijska stranka, v tem primeru pa ne bodo delovali razdiralno in nasprotnikom ne bodo metali polen pod noge.
"Te volitve dojemam kot naveličanost ljudi z dosedanjo opozicijo, saj so jo praktično pometli iz parlamenta," je v prvi izjavi po volitvah dejal predsednik SDS Janez Janša. Čestital je zmagovalcu volitev Robertu Golobu.
Zdaj že lahko ugotovimo, da je dosežen naš cilj, to je zmaga na volitvah, s katero lahko v državo pripeljemo svobodo, je nocoj po 80 odstotkih preštetih glasov, ki kažejo, da je Gibanje Svoboda relativni zmagovalec, dejal predsednik stranke Robert Golob. "Danes se uresničujejo sanje, ne samo sanje nas, ampak velikega dela Slovenije," je dejal. Relativni zmagovalki današnjih državnozborskih volitev, stranki Gibanje Svoboda, je glas namenilo 34,5 odstotka volivcev, osvojila je 40 poslanskih mandatov. V DZ so se uvrstile še stranke SDS z 28 poslanci, NSi z osmimi, SD s sedmimi in Levica s petimi. Volilna udeležba je bila 68,99-odstotna.
Podpredsednik NSi Janez Cigler Kralj se je v prvem komentarju rezultatov vzporednih volitev, ki stranki napoveduje osem poslanskih mandatov, zahvalil vsem, ki so oddali glas za NSi. "To je veliko zaupanje, ki ga bomo upravičili," je napovedal. Pozdravil je tudi visoko volilno udeležbo, ki po njegovih besedah daje legitimnost njihovim mandatom.
Stranka LMŠ je po rezultatih vzporednih volitev s 3,8 odstotka glasov tik pod parlamentarnim pragom. Predsednik stranke Marjan Šarec je v prvem odzivu dejal, da je volilna udeležba največja zmaga današnjega dne, volilne rezultate pa težko komentira. Podpredsednik LMŠ Klemen Grošelj pa je dejal, da ostajajo optimistični in čakajo uradne izide.
"Danes ljudje plešejo, jutri se začne nov dan," je v prvem komentarju izida vzporednih volitev dejal predsednik stranke Gibanje Slovenija Robert Golob in dodal: "Jutri bomo začeli trdo delati, da upravičimo to zaupanje, to je naša zaveza tistim, ki so nas danes podprli."
V drugem krogu predsedniških volitev v Franciji je danes zmagal dosedanji predsednik Emmanuel Macron, ki je glede na izide vzporednih volitev dobil med 57,6 in 58,2 odstotka glasov. Premagal je skrajno desničarko Marine Le Pen, ki je glede na vzporedne volitve dobila med 41,8 in 42,4 odstotka glasov.
Predsednik SDS Janez Janša se je na Facebooku zahvalil volivcem. "Glas za SDS je glas za Slovenijo vseh svojih državljank in državljanov, brez razlik. Glas za slovensko družino, glas za slovenskega delavca in upokojenca, glas za naše otroke in za slovensko prihodnost," je zapisal. Po vzporednih volitvah naj bi SDS dobila 22,5 odstotka glasov.
Največja koalicijska stranka SDS rezultate volitev v DZ pričakuje na sedežu stranke v Ljubljani. Vzporedne volitve so SDS pokazale 22,5-odstotno podporo. Podpredsednik stranke Aleš Hojs je po objavi izidov vzporednih volitev dejal, da je treba najprej čestitati relativnemu zmagovalcu Gibanju Svoboda, če drži, da so dobili 35,5-odstotno podporo.
V Gibanju svoboda so v prvem odzivu po objavi izidov vzporednih volitev, ki so jih pričakali v volilnem štabu, izrazili navdušenje. "Navdušeni in presenečeni smo, nismo pričakovali takšne razlike, predvsem pa ne takega rezultata," je dejala podpredsednica stranke Marta Kos.
V državni zbor se je, kot kažejo delni neuradni izidi današnjih parlamentarnih volitev po dobrih 90 odstotkih preštetih glasovnic, uvrstilo pet strank. Med njimi je tudi Levica, ki je po zadnjih podatkih tik nad parlamentarnim pragom. S 33,98-odstotno podporo sicer še vedno vodi Gibanje Svoboda.