Prijavljeni ste kot
30. okt. 2021
Na avstrijskem Koroškem bodo 4. novembra začeli veljati strožji ukrepi za zajezitev novega koronavirusa. V nočne lokalne in dogodke, kjer se zbira več kot 500 ljudi in sedežni red ni določen, bodo lahko prišli le tisti, ki so bodisi cepljeni proti covidu-19 ali preboleli, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Virologinja Tatjana Avšič Županc je v pogovoru za N1 dejala, da jo predvsem skrbi morebitni prihod kakšne nove različice novega koronavirusa, ki bi se učinkoviteje izognila imunskemu odzivu. Hkrati pa skoraj ne vidi več možnosti, da bi se virus širil še lažje, kot se trenutna različica delta.
29. okt. 2021
Evropska komisija je na pomoč Romuniji, ki se sooča s povečanim številom covidnih bolnikov, v okviru mehanizma na področju civilne zaščitne že napotila zdravnike in opremo. Ta teden sta v romunsko prestolnico Bukarešta pripeli zdravstveni ekipi iz Danske in Poljske. Skupno je pomoč doslej ponudilo devet držav, so danes sporočili v Bruslju.
Ob zaostrovanju epidemiološke situacije se je minister za zdravje Janez Poklukar obrnil na župane s prošnjo, da po svojih najboljših močeh pomagajo pri preprečevanju širjenja novega koronavirusa. Med drugim naj župani aktivirajo vso razpoložljivo infrastrukturo, da bi prebivalci upoštevali pravilo preboleli, celjeni, testirani (PCT).
Regionalni urad Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za Evropo je v danes objavljeni izjavi kljub naraščanju števila okužb z novim koronavirusom odsvetoval vnovično zaprtje šol. "Prekinitev izobraževanja otrok bi morala biti zadnja možnost," so sporočili.
Vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor je pred prazničnim koncem tedna opozorilo javnost, da so razmere pri njih zelo alarmantne in so zaradi hitre rasti števila obolelih s covidom-19 na pragu najhujše krize doslej. Direktor bolnišnice Anton Crnjac se boji, da se stvari lahko s povečanim prilivom bolnikov še poslabšajo.
Ob povečanem številu dnevnih koronavirusnih okužb se povečuje obremenjenost bolnišnic in zdravstvenega osebja, je opozoril državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu Franc Vindišar. Enega covidnega bolnika na intenzivni negi namreč zdravijo en zdravnik in dve medicinski sestri. Odločitve o popolnem zaprtju države pa za zdaj še niso sprejeli.
Epidemiološke razmere v državi se v zadnjem tednu slabšajo. Število novo okuženih strmo raste, kar kaže tudi število sprejetih bolnikov na ljubljanski infekcijski kliniki, ki potrebujejo intenzivno oskrbo. Polno zasedeni so tudi otroški oddelki. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.
Lekarne lahko že v petek začnejo izdajati teste za samotestiranje za vse učence, dijake in študente, je s spremembami odloka o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja (PCT) odločila vlada na včerajšnji dopisni seji. Teste je v lekarnah mogoče prevzeti brezplačno, stroške namreč krije proračun.
Po nekaterih virih naj bi vlada razmišljala o vnovičnem zaprtju države v naslednjih dveh tednih, če se epidemiološke razmere ne bodo bistveno izboljšala.
28. okt. 2021
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je pripravilo sestanek z rektorji, predstavniki študentov in sindikatov, na katerem so se seznanili z dodatnimi epidemiološkimi ukrepi na področju izobraževanja, ki stopajo v veljavo 1. novembra. Izobraževalni proces v šolah bo sicer tudi po jesenskih počitnicah potekal po modelu B, so sporočili.
Minister za javno upravo in predsednik inšpekcijskega sveta Boštjan Koritnik je danes inšpekcijske organe še posebej med prihajajočimi prazniki pozval k skrajni okrepitvi nadzora na izpolnjevanjem pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja (PCT). K spoštovanju pogoja PCT pa je celotno javnost pozval gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Bolnišnice bodo po današnjem sestanku z ministrstvom za zdravje začele večati kapacitete za oskrbo hospitaliziranih covidnih bolnikov, hkrati pa bodo omejevale tudi nenujne zdravstvene dejavnosti. Kot gre razbrati iz prvih sporočil bolnišnic po srečanju, jih za zdaj ne bodo ukinjali v celoti, sicer pa čakajo še na točna navodila ministrstva.
Zaradi naraščajočega števila okužb z virusom Corona se je Madžarska vlada odločila, da delodajalcem dovoli, da od svojih zaposlenih zahtevajo cepljenje proti covidu-19 zaradi zagotavljanja varnosti delavcev, je danes na redni novinarski konferenci sporočil vodja kabineta predsednika vlade Gergely Gulyas.
Predstojnik centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel je danes opozoril na poslabšanje epidemiološkega stanja v državi ter pozval k upoštevanju pogoja PCT in cepljenju. Strokovno smiselno je tudi spoštovanje osnovnih ukrepov, kot je izogibanje druženjem, uporaba maske in izolacija ter testiranje ob prvih znakih bolezni.
V sredo so v Sloveniji opravili 7315 PCR-testov in z njimi potrdili 2631 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je tako bilo skoraj 36 odstotkov opravljenih testov. Po oceni NIJZ je v državi 23.748 aktivnih primerov okužb.
Kitajske oblasti so za mesto Heihe, v katerem živi 1,6 milijona ljudi, odredile zaprtje javnega življenja, s čimer želijo zajeziti porast števila lokalnih primerov okužbe z novim koronavirusom. Kitajska je tako stroge zajezitvene ukrepe uvedla že v tretjem mestu v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ameriški farmacevtski velikan Merck je sporočil, da je podpisal dogovor z organizacijo Medicines Patent Pool (MPP)za globalni dostop do svojega zdravila proti covidu-19 molnupiravir. MPP s podporo ZN pomaga revnim državam, da pridejo do potrebnih zdravil. Dogovor bo omogočil širok dostop do zdravila 105 državam z nizkimi in srednjimi dohodki.