Prijavljeni ste kot
16. mar. 2020
Prostovoljci Rdečega križa Slovenije (RKS), ki pomagajo pri omejevanju epidemije koronavirusa, so po zagotovilih generalne sekretarke RKS Cvetke Tomin opremljeni z ustrezno zaščitno opremo. Glede poročanja nekaterih medijev, da se je nekaj prostovoljcev okužilo med opravljanjem dela, je za STA poudarila, da sta se okužila dva, vendar že prej.
Na Notranjskem, kjer so doslej zabeležili 11 primerov okužbe z novim koronavirusom, so ljudje večinoma brez težav sprejeli omejitve s ciljem preprečitve širjenja bolezni. Po besedah postojnskega župana Igorja Marentiča so ulice in ceste vedno bolj prazne, vedno več pa je tudi prostovoljcev, ki so pripravljeni pomagati drugim.
Hendrik Streeck je virolog, ki je verjetno v Nemčiji pregledal največ okuženih z novim koronavirusom. Odkril je tudi dva nova simptoma, ki sta pogosta pri okuženih.
Na letališčih Dallas Fort Worth, JFK, Newark in O'Hara upoštevanje varne razdalje ni mogoče. Potniki so skupaj z ramo ob rami, kot sardine v konzervi.
Na Zbornici kliničnih psihologov Slovenije izpostavljajo, da so v času izolacije zaradi novega koronavirusa pričakovani strah in anksioznost, potrtost in dolgčas, jeza in razdražljivost ter stigmatiziranost ljudi. Svetujejo, da si ljudje ustvarijo dnevno rutino in ji sledijo, saj je ena najbolj pomirjujočih stvari predvidljivost.
Med najbolj izpostavljenimi občinami na Celjskem je Šmarje pri Jelšah. V petek se je uradno število okuženih z novim koronavirusom povzpelo na 26, od takrat po besedah župana Matija Čakša novih uradnih številk ni. Ocena občine je, da je okuženih že prek sto, sum okužbe pa se je pojavil tudi v domu upokojencev.
V Sloveniji je bilo danes do 14. ure potrjenih 253 okužb z novim koronavirusom. V luči ukrepov za zajezitev širitve virusa se tudi pri nas vrstijo pozivi "ostani doma". Na spletu pa medtem odmeva blog Slovenke, okužene s koronavirusom.
Od jutra velja vladna uredba, da se po državi med drugim zaprejo vsi gostinski lokali. Ker so bili lokali po prestolnici vse dneve kljub nasvetom, da ostanemo doma, polni, se dopoldne odpravimo po mestnih ulicah.
Številne države v Evropi in svetu so danes še zaostrile ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V najhuje prizadetih evropskih državah Italiji in Španiji velja karantena, v večini držav je strogo omejeno gibanje, javno življenje je zastalo, šole so zaprte. Sledi pregled trenutno veljavnih ukrepov po državah.
Športniki seveda niso imuni na novi koronavirus. Primeri okuženih prihajajo iz vseh športov in koncev sveta, na srečo pa za zdaj ni težjih primerov. V Sloveniji je znan le en primer hokejista Sij Acroni Jesenic
Najprej bomo objavili pismo, ki smo ga prejeli na uredništvo od enega od zaposlenih/zaposlene. Takole je zapisal/a: „Prijavljam naše podjetje ETI Izlake, da naša tovarna obratuje in več kot tisoč nas je. Določeni ljudje kašljajo, ne dajejo roke pred usta, zaščite ni. Nihče nam ni dal razkužil, niti mask.... Zakaj ne upoštevajo odloka države, me zanima? Delavci smo močno prestrašeni in nezaščiteni. V slabo prezračenih prostorih smo nagneteni in obravnavajo nas kot živino. Prosimo, če nas pridete s kamero posneti, ker so za nas psihično nevzdržne razmere, medtem, ko zagorski župan Matjaž Švagan ukazuje lokalnim manjšim podjetnikom, da jih bo doletela globa, če bodo delali.“
Razmere glede koronavirusa v Franciji so "zelo zaskrbljujoče" in se "poslabšujejo zelo hitro", so danes sporočile francoske oblasti. Tam so po zadnjih podatkih potrdili 5423 primerov okužb, umrlo je 127 ljudi.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je zagotovil, da bo v prihodnjem obdobju zagotovljeno nemoteno izplačevanje pokojnin in drugih transferjev. Pripravljajo pa nov interventni zakon, s katerim bi socialne pravice, ki se iztečejo v marcu, avtomatsko podaljšali do 30. aprila.
Nemške oblasti so danes zavrnile možnost, da bi ZDA dovolili ekskluzivni dostop do cepiva proti koronavirusu, ki ga razvijajo v nemškem podjetju CureVac. "Nemčija ni naprodaj," je danes dejal nemški gospodarski minister Peter Altmeier. Zunanji minister Heiko Maas pa je poudaril, da "bomo virus premagali samo skupaj".
V DZ bosta za novinarje do nadaljnjega zaprti novinarska in radijska soba, prav tako sej DZ in delovnih teles novinarji ne bodo mogli spremljati na balkonu velike dvorane ali v sejnih sobah. Vstop novinarjem bo omogočen le v preddverje male parlamentarne dvorane, kjer bodo pripravili začasno novinarsko središče, so sporočili iz DZ.
Podjetja po državi se prilagajajo na novo realnost, ko se je javno življenje po državi zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa začasno skoraj povsem ustavilo. V marsikaterem podjetju potekajo delovni procesi okrnjeno, nekatera so proizvodnjo povsem ustavila.
Avstrijska vlada je spričo epidemije novega koronavirusa omejila prisotnost novinarjev na svojih novinarskih konferencah. Te bodo poslej potekale le v uradu avstrijskega kanclerja, na njih pa bodo lahko le novinarji avstrijske radiotelevizije ORF in tiskovne agencije APA. Ostali mediji bodo lahko vprašanja posredovali po elektronski pošti.
Najbolj znan italijanski virolog, ki je bil eden prvih znanstvenikov, ki so v Italiji opozarjali na nevarnosti izbruha novega koronvirusa, a je bil sprva preslišan, sedaj poziva Evropo, naj ne stori enake napake. Poziva k skupnim ukrepom članic Evropske unije.