Tudi sam sem okrog devete ure danes, ko sem z Izlak tekel na Zasavsko Sveto goro- pot gre mimo omenjene tovarne- opazil več sto parkiranih avtomobilov. Tovarna žal obratuje, je bila moja prva misel. Pri eni izmed delavk sem izvedel, da obratujejo tako kot ob „navadnih“ dneh. Pa v tem grozečem času neznanega virusa niso navadni dnevi. Potrdila je, da zaposleni praktično delajo brez ustrezne zaščite. Le umivanje rok zagotovo ne zadošča.
Glede na to, da nam je vlada, ki jo vodi Janez Janša dobesedno zapovedala samoizolacijo, ki je nekaj podobnega kot karantena, po državi z odlokom zaprla vrtce, šole, kulturne ustanove, gostinske, frizerske, nekatere trgovske in druge lokale, smo državljani upravičeno pričakovali, da bo prišlo do podobnega ukrepa tudi pri zaustavitvi tovarn.
Vsaj tistih, brez katerih se da nekaj časa preživeti. Zagotovo obratovanje izlaškega ETI-ja ni tako življenjskega pomena. Ob vedenju, da imajo tudi med letom kdaj kolektivni dopust.
Ker je predsednik vlade Janez Janša v teh dneh izrekel kar nekaj pikrih na račun prejšnjega predsednika vlade Marjana Šarca in njegove ekipe, da pri zajezitvi okužbe s korona virusom niso ukrepali pravočasno in v zadostni meri, se lahko samo vprašamo, kaj na to porečejo zaposleni v ETI-ju in drugih podobnih tovarnah, ki obratujejo.
Kaj pomaga, če smo doma izolirani, če pazimo, da ne prihajamo v stik s sosedi, sorodniki, prijatelji, ko pa mora kdo od tistih, s katerimi si delimo bivanjski prostor, oditi na delo. V okolje, kjer je večja skupina ljudi. Kaj prinašajo domov, je bolje da se ne vprašamo. Kakorkoli, če že lastniki in vodilni kader tovarn niso dovolj ozaveščeni, kaj novi in neznani virus prinaša (nič dobrega), bi moral biti najmanj gospodarski minister Zdravko Počivalšek in nenazadnje predvsem predsednik vlade Janez Janša. Poleg ozaveščenosti tudi odločni.
Še kako upravičen je v tem trenutku predlog vladi, ministrstvu za delo, za zdravje in gospodarstvo, ki ga je spisal sindikat SKEI. Med drugim so zapisali:
„Vseskozi nas pozivate k odgovornemu ravnanju, osamitvi, izolaciji in skrbi za sebe in druge. Res je, treba je ukrepati, nujno, brezkompromisno. Jasno je, da potrebujemo zdravstvo, oskrbo in nujne službe. Ničesar pa ne bomo dosegli, če se bo v podjetjih delalo v nespremenjenem obsegu. Nikakor ni mogoče izvajati ukrepov, če je na kupu veliko število ljudi. Noben ukrep ne bo pomagal, če se ne moremo izogniti stikom. Nekateri delodajalci ravnajo odgovorno in že zapirajo vrata, ali spreminjajo način dela, nekateri priporočila ignorirajo, z delom nadaljujejo nespremenjeno in celo prepovedujejo dopuste.
Vlada naj omeji delovanje podjetij, če ne gre drugače, z izrednimi ukrepi. Delavci zahtevajo pojasnila, zakaj za njih ne veljajo enaka pravila kot za tiste, ki ostajajo doma in se sprašujejo, kako naj preprečijo širjenje okužbe, če sami niso zavarovani.“
Za pojasnila smo se obrnili tudi na direktorja izlaškega ETI-ja Tomaža Berginca. Ko njegove odgovore prejmemo, jih bomo tudi objavili.
Le upamo lahko, da bo tovarna vsaj za dva tedna zaprla svoja vrata in zaščitila zaposlene. Če ni že prepozno.
S SPOROČILOM ZA JAVNOST SO SE ZDAJ ODZVALI V PODJETJU ETI IZLAKE
V podjetju ETI Elektroelement, d.o.o., je skrb za dobrobit in zdravje naših sodelavcev na prvem mestu. Temu ustrezno prilagajamo procese v podjetju na način, ki omogoča normalno poslovanje. Osredotočili smo se na zagotavljanje nemotenega poslovanja ob hkratni čim večji skrbi za zaposlene. Delo od doma se ne izvaja, saj bi ga realno lahko organizirali samo za 5% zaposlenih in bi po naših ocenah prineslo precej napetosti znotraj podjetja.
Zaposlenim, ki so starši malih otrok in so z zaprtjem šol in vrtcev ostali brez varstva, seveda omogočamo, da ostanejo doma. Zato tudi beležimo zmanjšanje števila zaposlenih na delovnih mestih (približno 17% danes dopoldne). Prav tako smo pozvali kronične bolnike, starejše nad 60 let in mlade mamice, da ostanejo doma.
Večina naših dobaviteljev in kupcev še vedno posluje. Beležimo pa manjše težave z logistiko, kjer prihaja do zamud, kar uspešno rešujemo.
Zavedamo se pomena trenutne situacije, zato smo v skladu s priporočili NIJZ, glede preprečevanja okužb z virusom SARS-CoV-2 sprejeli in tudi začeli izvajati vrsto ukrepov, ki jih dnevno še povečujemo in krepimo in ki bodo pripomogli k zajezitvi širjenja virusa.
Z jutrišnjim dnem začnemo meriti temperaturo zaposlenih, znižali bomo število zaposlenih v posameznih delovnih prostorih, uvedli dodatno čiščenje in razkuževanje najbolj obremenjenih delovnih prostorov, ter omejili gibanje zaposlenih med oddelki znotraj podjetja.
V kolikor bomo s temi ukrepi uspešni, bo vpliv na poslovanje obvladljiv. V kolikor pa pride do zaprtja podjetja za daljši čas, pa posledic ne znamo točno predvideti.
Verjamemo, da nam bo z upoštevanjem ukrepov uspelo prebroditi trenutne razmere.