Prijavljeni ste kot
27. dec. 2020
V vladi se zavedajo, da bo delna sprostitev gibanja med prazniki dala določeno število okužb z novim koronavirusom, je danes opozoril premier Janez Janša. Zato bo treba "iztisniti dodatne rezerve" tudi v bolnišnicah. Pri sproščanju ukrepov je med prioritetami šolstvo, ali bo šla prva triada v šole že 4. januarja, pa bo vlada odločila sredi tedna.
Vsi domovi za starejše so dobili toliko cepiva proti covidu-19, kot je bilo interesa pri stanovalcih, za zaposlene pa v sorazmernem deležu, je danes v izjavi za medije dejala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne. Splošno prebivalstvo bo za cepljenje po njenih besedah najverjetneje prišlo na vrsto marca ali kasneje.
V soboto so ob 2438 PCR in hitrih testih v Sloveniji potrdili 614 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je dosegel 25,1 odstotka. Hospitaliziranih je bilo 1179 bolnikov, od tega 205 na intenzivni negi, kažejo podatki vlade. Iz bolnišnice so odpustili 38 bolnikov, umrlo je 33 covidnih bolnikov.
Danes ob 8.30 se je v Sloveniji začelo množično cepljenje proti covidu-19, in sicer med stanovalci domov za starejše. Prvi trije cepljeni so bili upokojeni nadškof Franc Kramberger, Angelca Butenko ter Jože Pelko, je sporočila vlada. Cepili so jih v domovih starejših občanov v Lenartu, Ljubljani in Rogaški Slatini.
17. dec. 2020
Minister za zdravje Tomaž Gantar ocenjuje, da je odločitev sveta DeSUS za izstop iz vladne koalicije logična glede na dogajanje na političnem področju. Sam bo minister, dokler bo premier ocenjeval, da lahko še kaj naredi oz. dokler ne bo druge rešitve. Situacija je tako resna, da resor ne sme ostati brez nekoga, ki bo to delo delal naprej, pravi.
Nekateri slovenski zdravniki, ki so javnosti sporočali pomisleke, ali je covid-19 res tako nevarna bolezen, zdaj najbrž takšno držo obžalujejo. V zadnjih tednih imamo vsak dan 40, 50 ali celo več kot 60 umrlih.
16. dec. 2020
Zdravstveni inšpektorat je minuli teden na oglasni deski eUprave objavil odločbe več deset posameznikov, ki jih ni mogel izročiti kršiteljem protikoronskih ukrepov. Pri tem pa so odločbe objavili z vsemi osebnimi podatki kršiteljev, poroča POP TV. Odločbe so po posredovanju informacijske pooblaščenke Mojce Prelesnik že umaknili s spletnega mesta.
14. dec. 2020
Premier Janez Janša je v odgovoru na poslanska vprašanja v DZ dejal, da Slovenijo čaka zahteven spopad z zadnjo tretjino epidemije covida-19, nato pa bo prišel čas za odpravo posledic. Dogovor o svežnju za okrevanje evropskega gospodarstva po njegovih besedah "krepi luč na koncu tunela", Slovenija pa bo del sredstev namenila tudi za zdravstvo.
12. dec. 2020
Vladni predstavniki se bodo danes na dveh ločenih delovnih posvetih srečali z direktorji bolnišnic in zdravstvenih domov ter predstavniki gospodarstva. Srečanji naj bi pripomogli k oblikovanju pristopa, ki ga namerava vlada ubrati pri nadaljnjem obvladovanju epidemije, spregovorili pa naj bi tudi o investicijah kot delu načrta za okrevanje.
11. dec. 2020
V Ljubljani in Novem mestu so se v zadnjih dneh pojavili grozeči napisi, ki nekatere vidnejše predstavnike zdravstvene stroke v boju z epidemijo covida-19 označujejo kot morilce slovenskega naroda. Na policiji so za STA potrdili, da okoliščine že preverjajo in bodo po vseh znanih dejstvih ustrezno ukrepali.
8. dec. 2020
Minister za zdravje Tomaž Gantar, ki s pozivom po zaustavitvi gospodarstva ni naletel na odobravanje gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, poudarja, da razmere sproščanja ukrepov ne dopuščajo. Če bo ocenil, da ima zavezane roke ter s svojim znanjem in delom ne more prispevati k izboljšanju položaja, bo razmišljal tudi o odstopu.
7. dec. 2020
Od danes je obvezno redno testiranje zaposlenih v zdravstvu in domovih za starejše (DSO) na okužbo z novim koronavirusom s hitrimi testi. V bolnišnicah in zdravstvenih domovih so ga uvedli že prej, zato je pri njih večinoma utečeno. Drugače je v DSO, kjer ponekod še čakajo na pooblastilo ministrstva za zdravje za izvajanje hitrih testov.
6. dec. 2020
Zdravstveni ukrepi vlade in NIJZ že nekaj tednov ne delujejo tako kot smo skupaj z vlado in zdravstvenimi oblastmi pričakovali. Drugi val epidemija je prišel v fazo, ko njena negotovost ne frustrira le navadnih ljudi željnih normalizacije življenja.
3. dec. 2020
Vodilni pobudnik KUL Jože P. Damijan je danes predstavil načrt KUL za spopad z epidemijo covida-19, ki so ga poslali tudi vladi. Predlagajo postopno odpiranje gospodarstva in javnih prostorov oz. sproščanje ukrepov na prostem. Kot pomemben ukrep za preprečevanje širjenja virusa ob upoštevanju zaščitnih ukrepov priporočajo prezračevanje prostorov.
1. dec. 2020
V zavarovalnici Generali so že ob prvem valu epidemije oblikovali poseben sklad, iz katerega lahko brez sklenitve kakršnega koli zavarovanja za finančno pomoč zaprosijo zaposleni v izpostavljenih poklicih, ki obolijo za covid-19.
Na Zavodu RS za transfuzijsko medicino so od julija do danes opravili že 300 odvzemov krvi oz. plazme tistih, ki so preboleli covid-19, je na novinarski konferenci pojasnila Polonca Mali iz Zavoda za transfuzijsko medicino. Doslej je enote krvne plazme za zdravljenje covida-19 prejelo pet bolnikov, še 80 enot je pripravljenih na uporabo, je dodala.
Na Hrvaškem so v preteklih 24 urah ob 9668 opravljenih testih potrdili 2900 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 75 bolnikov s covidom-19, kar je največ doslej v enem dnevu, je sporočil nacionalni štab civilne zaščite. Doslej je bilo največje dnevno število umrlih 74, in sicer v ponedeljek.
Ministrstvo za zdravje bo vladi predlagalo, da se v sedmi paket protikoronskih zakonov vključi določbo, da so zdravstveni delavci upravičeni do polnega nadomestila za bolniško odsotnost, če se okužijo s koronavirusom. Razliko do polnega nadomestila bo kril proračun, ukrep pa bi lahko veljal že decembra, izhaja iz spletne strani ministrstva.