Prijavljeni ste kot
29. apr. 2020
Državni zbor je na včerajšnji seji z 51 glasovi za in 36 proti imenoval sedem novih članov programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS): Alojza Bogataja, Nastio Flegar, Alenko Gotar, Roka Hodeja, Slavka Kmetiča, Janeza Štuheca in Andreja Prebila. Osmim svetnikom, ki prihajajo iz vrst civilne družbe, bo namreč 16. maja potekel mandat.
27. apr. 2020
Delež tistih, ki podpirajo vlado Janeza Janše, je aprila skoraj nespremenjen pri 45,6 odstotka, z marčnih 34,4 odstotka na aprilskih 41,4 odstotka pa se je je povečal delež tistih, ki ji nasprotujejo, kažejo podatki javnomnenjske raziskave, ki jo je za POP TV izvedla družba Mediana in je objavljena na portalu 24ur. Med strankami primat ohranja SDS.
21. apr. 2020
V koaliciji so se z različnimi sporočili odzvali na zahtevo opozicije za ustavno presojo dveh členov protikoronskega zakona in odloka o omejitvi gibanja. V SDS in NSi so kritični do ravnanja opozicije v času priprave ukrepov za blaženje posledic epidemije, izpostavljajo blokade in politične igrice. V SMC napovedujejo spoštovanje odločitev sodišča.
20. apr. 2020
Osnutek predloga drugega protikoronskega zakona, ki bo skrbel za likvidnost podjetij, za zdaj za zagotavljanje poroštev in likvidnosti predvideva 2,8 milijarde evrov, so po srečanju širše koalicije z vlado pojasnili poslanci. Koalicijske stranke lahko vladi še popoldne pošljejo dodatne predloge, vlada pa bo že danes začela z njihovo obravnavo.
10. apr. 2020
Prva priložnost, da koalicija spregovori o vladnem pismu Svetu Evrope glede stanja v medijih, bo na sobotni seji vlade, je na današnji novinarski konferenci povedala predsednica DeSUS Aleksandra Pivec. Koalicijske stranke SMC, NSi in DeSUS so namreč zahtevale pojasnila.
9. apr. 2020
V koalicijskih SMC, NSi in DeSUS se distancirajo od vladne depeše Svetu Evrope o medijih v Sloveniji. Kot so pojasnili, z njeno vsebino niso bili seznanjeni. Tako bodo zahtevali pojasnila, zanima jih tudi, kdo je avtor depeše, ki je bila poslana v imenu vlade in med drugim trdi, da večina medijev pri nas izhaja iz komunističnega režima.
30. mar. 2020
Ministri in poslanci koalicijskih SDS, SMC, NSi in DeSUS so se seznanili z vsebino protikoronskega zakona, ki ga je vlada potrdila v soboto. V torek se predlog seli na poslanske klopi, v opoziciji so že napovedali nekatera dopolnila. V koaliciji ob tem zatrjujejo, da bodo rešitve preučili in jih po potrebi vključili v zakon.
11. mar. 2020
Predsednik DZ Igor Zorčič je na dnevni red četrtkovega kolegija uvrstil dogovor o sklicu izredne seje DZ, na kateri bi potrjevali listo kandidatov za ministre. Po predlogu naj bi se ta začela v petek ob 18.30, vlado pa bi lahko potrdili že pozno zvečer. Do petka so sicer še predvidena zaslišanja ministrskih kandidatov pred pristojnimi odbori.
5. mar. 2020
Koalicijske stranke bodo danes predvidoma končale postopke potrjevanja kandidatov za ministre tretje vlade Janeza Janše. Poslanke in poslanci bodo medtem glasovali o novem predsedniku DZ, dosedanjem vodji poslanske skupine SMC Igorju Zorčiču. Predsednika SDS Janšo, ki je bil izvoljen za mandatarja, pa bo v poslanskih klopeh nasledil Janez Moškrič.
4. mar. 2020
Dan po izvolitvi Janeza Janše za mandatarja je pričakovati razkritje nekaterih imen za ministrske kandidate. Nekaj jih je sicer že pricurljalo v javnost. Svoj predlog utegnejo danes razkriti v NSi in SMC, slednja pa bo predvidoma že predlagala tudi kandidata za novega predsednika DZ. To naj bi bil vodja poslancev SMC Igor Zorčič.
3. mar. 2020
Vodje strank nove koalicije presenečenj pri današnjem glasovanju o kandidatu za mandatarja Janezu Janši večinoma ne pričakujejo. Kot so javno že obljubili, tudi danes napovedujejo poslanske glasove za Janševo izvolitev. Tudi sestavo ministrske ekipe in imenovanje vlade je sodeč po njihovih ocenah realno pričakovati kmalu, morda sredi marca.
2. mar. 2020
Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič v novem koalicijskem sporazumu pogreša reforme. Kot je navedla za STA, je odsotnost predlogov reform sicer razumljiva, saj iz sporazuma "veje dejstvo, da je pisan le za dve leti". Opozorila je tudi, da v sporazumu ni omembe socialnega dialoga.
1. mar. 2020
Organizatorji petkovega shoda Brez strahu - proti koaliciji sovraštva so kazensko ovadili neznanca, ki je na shodu pozival k uboju kandidata za predsednika vlade Janeza Janše. Kot so zapisali, ravnanje neznanca razumejo kot sovražni govor. Kazensko so ovadili tudi poslanca SDS Zvonka Černača.
Nekateri člani odhajajoče vlade Marjana Šarca še ne razkrivajo, kam jih bo po prenehanju mandata vodila karierna pot. Nekaj se jih bo verjetno poslovilo od politike, nekatere čaka staro delovno mesto. Vsaj dva prihajata med poslance, prvaka SMC in DeSUS Zdravko Počivalšek in Aleksandra Pivec pa bosta ohranila ministrski funkciji.
28. feb. 2020
Ob robu današnjega protesta, ki so ga organizatorji naslovili "proti koaliciji sovraštva", se je vnela tudi polemika na levem delu političnega prostora o tem, kdo nosi krivdo, da je SDS sploh dobila priložnost za sestavo vlade. Shod, uperjen predvsem proti strankama SMC in DeSUS, so namreč javno podprli v stranki Levica, v kateri so bili kritični tudi do stranke Socialni demokrati. Ti so se s sporočilom za javnost odzvali na njihove očitke in poudarili, so se v SD ves čas trudili, da bi na levici in na sredini premostili razlike in našli pot za obstoj skupnega sodelovanja.
Udeleženci današnjega protestnega shoda, ki je potekal pod sloganom Brez strahu: Shod proti koaliciji sovraštva, so med drugim opozorili na prelomljene predvolilne obljube zlasti SMC in DeSUS, ki sta ta teden podpisali koalicijsko pogodbo s SDS.
Koalicija posameznikov, nevladnih organizacij, podjetji in drugih akterjev danes pripravlja shod Brez strahu: Shod proti koaliciji sovraštva, na katerega poziva preko družbenega omrežja Facebook. Udeleženci bodo poslance SMC in DeSUS pozvali, naj premislijo o svoji odločitvi glede vstopa v koalicijo z SDS.
Matej Tonin, predsednik Nove Slovenije