Prijavljeni ste kot
26. jul. 2020
Kdor gleda veliko pornografije, ima več težav z erekcijo in manj veselja ob "normalni spolnosti", so na kongresu v Antwerpnu razkrili znanstveniki Evropskega združenja za urologijo, novico pa povzema nemška tiskovna agencija dpa.
10. jul. 2020
Farmacevtska družba Biogen je razvila zdravilo aducanumaba, namenjeno bolnikom, ki jim Alzheimerjevo bolezen odkrijejo v zgodnji fazi.
1. jul. 2020
Elektronske cigarete z okusom jagode, lešnikov, manga in podobnih razvad za brbončice bodo na Nizozemskem odslej prepovedane. Na ministrstvu za zdravstvo, kjer so novico v torek potrdili, želijo elektronske cigarete na ta način narediti manj privlačne za mlade, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
26. maj. 2020
Na univerzitetnem kliničnem centru na Dunaju so prejšnji ponedeljek kot prvi v Evropi presadili pljuča bolnici s covidom-19. Za 45-letno bolnico je bila presaditev zaradi hude odpovedi pljuč edina rešitev. Bolnica slab teden dni po posegu dobro okreva, je poročala avstrijska tiskovna agencija APA.
4. maj. 2020
Zdravnica Ana Debevc Prašnikar se je na Facebooku zavzela za svojega kolega Riharda Knaflja, ki je zaradi kritik modela medicinskih ventilatorjev, ki jih je preko podjetja Geneplanet nabavila država , postal ena osrednjih osebnosti afere maske.
25. apr. 2020
Britanski novinar in televizijski voditelj Piers Morgan je vrsto let podpiral ameriškega predsednika Donalda Trumpa, a ko je slednji ta teden na glas razmišljal, da bi se lahko s covidom-19 spopadli z »ultravijolično ali zelo močno svetlobo« (kar povzroča raka), morda pa tudi z injekcijami razkužila, je Morganu prekipelo.
21. apr. 2020
Na Institutu Jožef Stefan (IJS) so v minulih tednih intenzivno testirali kakovost zaščitnih mask. Rezultati so potrdili, da imajo kirurške maske in doma narejene maske iz gosto tkanega blaga podobno učinkovitost filtracije delcev, namenjene pa so zgolj splošni zaščiti. Bolj izpostavljeni posamezniki naj uporabljajo maske tipov FFP2, FFP3 in N95.
2. apr. 2020
Strokovnjaki intenzivno preučujejo novi koronavirus, o katerem nekaj mesecev po tem, ko se je prvič pojavil v kitajskem Wuhanu, še ni veliko znanega. Je pa po njihovem zelo verjetno, da človek po okužbi postane začasno imun na virus, ki je povzročil najnovejšo pandemijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
26. jan. 2020
S prihodom kriptovalut je po mnenju raziskovalke in inženirke leta 2019 Aide Kamišalić Latifić prišlo do napihovanja balončka in hkrati do ustvarjanja prepričanja, da je tehnologija veriženja blokov oz. blockchain rešitev za vse. Danes vemo, da to ni res in smo na dobri poti, da pokažemo, katere konkretne izzive lahko rešuje, meni raziskovalka.
7. jan. 2020
Italijanski renesančni kipar Michelangelo Buonarroti, ki velja za najpomembnejšega renesančnega kiparja in enega največjih umetnikov vseh časov, je v svoji mojstrovini Davidu glede poznavanja krvnega obtoka prehitel medicinsko znanost, v svoji novi študiji trdi ameriški strokovnjak za medicino.
7. okt. 2019
Letošnjo Nobelovo nagrado za medicino prejmejo Američana William G. Kaelin in Gregg L. Semenza ter Britanec Peter J. Ratcliffe za odkritja, kako celice občutijo kisik in se mu prilagajajo, je danes v Stockholmu sporočil inštitut Karolinska.
3. sep. 2019
Helikopterji Slovenske vojske (SV), ki so na vojaškem delu brniškega letališča in na mariborskem letališču vsak dan v petnajstih minutah pripravljeni na posredovanje, so letos na pomoč poleteli že 551-krat, kar je precej več kot leto prej, ko so morali posredovati 419-krat. Samo avgusta so na pomoč poleteli kar 98-krat.
17. avg. 2019
Tisti, ki zanikajo podnebne spremembe, si v medijih izborijo precej več pozornosti kot znanstveniki, ki trdijo drugače, je razvidno iz študije, objavljene v znanstveni reviji Nature Communications. Avtorji raziskave opozarjajo, da prav to bega javnost in upočasnjuje odgovor na izzive globalnega segrevanja.
31. jul. 2019
Raziskovalci Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, biomedicinskega centra Celica ter Kemijskega inštituta so odkrili nov molekulski mehanizem delovanja zdravila ketamin. Odkritje predstavlja nove možnosti za razvoj hitro delujočih antidepresivnih zdravil, je na novinarski konferenci pojasnil soavtor študije Robert Zorec.
25. apr. 2019
V eni od bolnišnic v nemški zvezni deželi Bavarska so po 27 letih iz kome zbudili žensko iz Združenih arabskih emiratov, ki je leta 1991 doživela prometno nesrečo, so navedli v bolnišnici.
24. mar. 2019
Bodoči zdravniki lahko te dni na kariernem kongresu z naslovom Kam po študiju na medicinski fakulteti? dobijo informacije o tem, kaj jih čaka po študiju. Ob robu kongresa pa odmeva predvsem vprašanje, kako mlade navdušiti za družinsko medicino, kjer zdravnikov primanjkuje.
27. jan. 2019
Razvoj športne prehrane je privedel do razmaha napitkov in prigrizkov, ki vrhunskim in malo manj vrhunskim športnikom pomagajo pri regeneraciji po vadbi. Vse več je tudi zanimanja za bolj tradicionalne učinkovine, med katerimi v zadnjem času odmeva sok kislih kumaric. A pravih študij glede njegovih učinkov ni.
20. jan. 2019
Z napredkom tehnologije, razvojem družbe, globalizacijo in drugimi dejavniki se krepijo ali zmanjšujejo potrebe po določenih poklicih, sočasno pa se pojavljajo čisto novi poklici. To so poklici, ki bodo aktualni čez pet, deset ali več let.