Revija Reporter
Svet

Vplivni Trumpov podpornik izgubil živce: Pof****o utihni, predsednik Trump – tvoje nore teorije o zdravilu za koronavirus bodo ubile ljudi

M. K.

25. apr. 2020 6:00

Deli na:

Piers Morgan (desno) je leta 2018 intervjuval Donalda Trumpa.

Profimedia

Britanski novinar in televizijski voditelj Piers Morgan je vrsto let podpiral ameriškega predsednika Donalda Trumpa, a ko je slednji ta teden na glas razmišljal, da bi se lahko s covidom-19 spopadli z »ultravijolično ali zelo močno svetlobo« (kar povzroča raka), morda pa tudi z injekcijami razkužila, je Morganu prekipelo.

»SHUT THE F**K UP, PRESIDENT TRUMP,« je Morgan začel svojo kolumno za Daily Mail. »Pof****o utihni, predsednik Trump.« Nepredstavljiv izpad nekoga, ki je bil zaradi svojih simpatij do Trumpa vrsto let deležen posmeha in bil tarča kritikov.

Kaj je Trump rekel, da je Morgana vrgel iz tira? Na tiskovni konferenci ta teden je ameriški predsednik poslušal nastop visokega uradnika ministrstva za domovinsko varnost, ki je predstavil ugotovitev ekipe svojih sodelavcev, da koronavirus ne živi dolgo časa v vročem in vlažnem podnebju, saj hitro izgine na sončni svetlobi. Sredstvo za dezinfekcijo pa ga uniči v minuti.

Trump se je ob tem obrnil proti doktorici Deborah Birx, koordinatorki Bele hiše za odziv na koronavirus. Zdravnici je dejal, da bi lahko telo obsijali z izjemno močno lučjo, »ali ultravijolično ali samo zelo močno lučjo«. Birxovo je tudi vprašal, ali bodo preverili, če to deluje, zanimalo ga je tudi, če je že slišala za uporabo toplote in luči kot metode zdravljenja v primeru okužbe s koronavirusom. Ne za zdravljenje, je bil edini odziv zdravnice ob predsednikovih medicinskih idejah.

Trump je nato nadaljeval, da vidi razkužilo kot nekaj, ki virus spravi uniči v minuti. »Je možno, da bi storili kaj takega z injekcijo?« je zanimalo predsednika. »Zanimivo bi bilo to preveriti, je razmišljal Trump, ki je nazadnje še dejal, da ni zdravnik.

Bela hiša je po burnem odzivu medijev in javnosti na take predsednikove ideje sporočila, da je šlo le za Trumpovo sarkastično vprašanje novinarjem, in medije obtožila, da so predsednikove besede vzeli in konteksta. Zakaj je med zastavljanjem sarkastičnega vprašanja gledal proti svoji sodelavki in ne proti novinarjem, Bela hiša ni razložila, prav tako ne, zakaj bi se zdelo predsedniku države pametno uporabiti sarkazem v taki situaciji.

Morgan je spomnil, da je Trumpovo promoviranje zdravila hidroksiklorokvin , ki ga uporabljajo za zdravljenje malarije, kot učinkovitega sredstva proti koronavirusu privedlo vsaj do ene smrti, ko je par v ameriškem Phoenixu zaužil čistilo za ribji tank s podobnim imenom kot zdravilo. Mož je umrl, ženi pa so komaj uspeli rešiti življenje.

Študija je nato pokazala, da hidroksiklorokvin ne le ni čudežno sredstvo proti koronavirusu, temveč lahko povzroči več škode kot koristi, zato je uporabo zdravila v boju s covid-19 odsvetovala tudi zvezna agencija za zdravila.

Podobno se lahko zdaj pripeti, da bodo ljudje posegli po razkužilu. Tega so si Američani v času pandemije nakopičili ogromne zaloge in utegne se zgoditi, da se bo kdo poskušal »zdraviti« s pitjem te tekočine, meni Morgan, ki v kolumni nato navede vrsto medicinskih strokovnjakov, ki to početje odsvetujejo. Na kratko, pitje razkužila je kot pitje strupa in niso redki primeri, ko si ljudje vzamejo življenje na ta način.

Pred takim »zdravljenjem« je kmalu po Trumpovem nastopu posvarilo več proizvajalcev razkužil, ki so opozorili, da se dezinfekcijska sredstva nikakor ne smejo vnašati v človeško telo, ne s pitjem ali z injekcijo.
 
Nekaterim se zdijo take Trumpove opazke smešne, piše Morgan, ki se jim ne smeji. Predsednikove besede je označil za nore ter »šokantno brezumne in neumne« ter posvaril, da bo predsednikova ideja, da bi se koronavirusa lotili z razkužilom, smrtno nevarna.