Prijavljeni ste kot
16. maj. 2020
Lojze Peterle, predsednik Demosove vlade
Po vladni odločitvi o preklicu epidemije covida-19 še naprej v veljavi ostajajo mnogi zaščitni ukrepi. Po odločitvi o odprtju meja pa so se na mejah s Hrvaško že včeraj vile kolone vozil. Medtem ko so pristojni na vladni strani izpostavljali ugodno epidemiološko sliko in obenem pozivali k previdnosti, je opozicija kritizirala rokohitrske odločitve.
S prepričljivo večino je bila pred tremi desetletji (16. maja 1990) po prvih demokratičnih volitvah izvoljena še prva slovenska demokratična vlada. Mandatarstvo za sestavo kar 27- članskega izvršnega sveta je pripadlo prvaku Slovenskih krščanskih demokratov 42-letnemu zgodovinarju in ekonomistu Lojze Peterletu. Bil je strokovni sodelavec na zavodu za družbeno planiranje.
15. maj. 2020
Poslancu SDS Franciju Kepi so neznanci z grafitoma popisali fasado hiše in dvorišče, je na seji DZ opozoril poslanec SDS Marijan Pojbič. Kot je razvidno iz fotografij, ki jih je pokazal poslancem, so mu na fasado napisali "krvava narava", na dvorišče pa "korupcija". V SDS so za STA navedli, da taka dejanja obsojajo.
14. maj. 2020
Slovenija je v zadnjih dveh mesecih epidemijo novega koronavirusa ukrotila, je dejal premier Janez Janša in napovedal skorajšnji preklic splošne epidemije. O nabavah zaščitne opreme je zatrdil, da je bilo dobavljeno vse, kar je bilo plačano, o ravnanju ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška s sodelavci pa, da je "rešilo na desetine življenj".
13. maj. 2020
Združenje etažnih lastnikov Slovenije je vlado pozvalo k preklicu obveznega razkuževanja večstanovanjskih stavb ter k plačilu stroškov razkuževanja. Obvezno razkuževanje večstanovanjskih stavb je vlada v času epidemije covida-19 odredila z odlokom konec marca. Premier Janez Janša je na Twitterju sporočil, da bo odlok preklican v kratkem.
V opoziciji ponedeljkov zapis premierja Janeza Janše na vladni spletni strani o medijih in spremni dopis zunanjega ministra Anžeta Logarja k medresorskemu poročilu o vladavini prava v Sloveniji označujejo kot nesprejemljiv. Glede slednjega so se dogovorili, da zahtevajo sklic seje odborov DZ za zunanjo politiko in za pravosodje, so povedali v SD.
12. maj. 2020
V koalicijski SMC so kritični do ponedeljkovega zapisa premierja Janeza Janše na vladni spletni strani o medijih, distancirajo pa se tudi od spremnega dopisa zunanjega ministra Anžeta Logarja k medresorskemu poročilu o vladavini prava v Sloveniji. "Dopis ruši ugled sodstva in škoduje ugledu Slovenije," ocenjuje vodja poslancev SMC Janja Sluga.
Predsednica DeSUS Aleksandra Pivec ponedeljkovega zapisa premierja Janeza Janše o stanju v medijih še ni uspela prebrati. A kot je poudarila, je izjemno moteče, da vsebinsko delo motijo osebni ideološki pogledi. Če bodo ti prevladali nad izvajanjem zavez iz koalicijske pogodbe, bodo razmislili o nadaljnjem sodelovanju, je dejala.
Premier Janez Janša je objavil zapis Vojna z mediji. V njem navaja, da poklicno skupino, ki se je "najprej oklicala za sedmo silo, nato za četrto (neizvoljeno) vejo oblasti, na koncu pa kar za moralnega razsodnika nad politično korektnostjo, danes vse težje prepoznavamo kot nekaj dobrega, saj v resnici niso več ne eno ne drugo ne tretje".
11. maj. 2020
V luči prihajajoče parlamentarne razprave o vladnem poročilu glede zaščitne opreme in interpelacije ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška so vodje več strank opozicije danes ob robu seje DZ ponovno opozorili na nekatera po njihovem mnenju sporna ravnanja koalicije. Dvomijo celo o legitimnosti aktualne vlade in jo pozivajo, naj se poslovi.
Upam, da ta sodba ne prestane odločanja na ustavnem sodišču, kamor se bo Mojca Pašek Šetinc pritožila. Če bo zadeva kdaj prišla na ESČP, sem prepričan, da se bodo tam spraševali, kaj za vraga v Sloveniji počnemo.
»Za direktorja DUTB imenovan Andrej Prebil, čeprav v kandidacijskem postopku slabo ocenjen. A je sin Petra Prebila, šefa SDV LJ leta 1988 #1razredni,« je 24. oktobra 2017 tvitnil prvak SDS Janez Janša.
10. maj. 2020
Sprašujemo se, kako Slovenija v času novega koronavirusa varuje sistem zavor in ravnovesij med vejami oblasti – temelj demokracije.
Predsednik vlade Janez Janša ne skriva svojih načrtov z javno RTV. Po družbenih omrežjih napada novinarje in zahteva glavo generalnega direktorja Igorja Kadunca.
Nekdanji sekretar za nacionalno varnost Damir Črnčec pojasnjuje, kako se je prejšnja vlada pripravila na epidemijo, da se je lahko Janševa vlada »legla na postlano posteljo«.
Sindikat policistov Slovenije (SPS) je podprl policista na motorju, ki je v petek v Ljubljani opravljal naloge varovanja na protestu in privolil v fotografiranje z enim od udeležencev. "Pogrom, ki je prišel iz vrst določenih politikov in celo ministrov, je do vseh 8000 zaposlenih v policiji žaljiv in ga v SPS najostreje obsojamo," so zapisali.
Ob protestih zoper vlado Janeza Janše, ki so minuli petek (in petek pred tem) potekali po več slovenskih mestih, velja povedati nekaj stvari. V demokraciji so protesti praviloma odziv civilne družbe na sporno ravnanje vlade. Nekaj ne le normalnega, pač pa koristni del politično- družbenega življenja, ki seveda ni le stvar politikov. Zgolj s kritičnimi na nezakonitosti in krivice občutljivimi državljani lahko demokracija sploh funkcionira.