Prijavljeni ste kot
5. mar. 2020
Koalicijske stranke bodo danes predvidoma končale postopke potrjevanja kandidatov za ministre tretje vlade Janeza Janše. Poslanke in poslanci bodo medtem glasovali o novem predsedniku DZ, dosedanjem vodji poslanske skupine SMC Igorju Zorčiču. Predsednika SDS Janšo, ki je bil izvoljen za mandatarja, pa bo v poslanskih klopeh nasledil Janez Moškrič.
4. mar. 2020
Kandidatna lista ministrov v novi vladi se popolnjuje. Mandatar za sestavo vlade in predsednik SDS Janez Janša se danes na to temo sestaja s prvaki koalicijskih partneric SMC, DeSUS in NSi. Tako je že dobil nekatera imena ministrskih kandidatov, čeprav vsi postopki potrjevanja v strankah še niso zaključeni.
Britanski poslovni časnik Financial Times danes v prispevku z naslovom Orbanov zaveznik potrjen za slovenskega premierja poroča o potrditvi dolgoletnega voditelja SDS Janeza Janše za tretji mandat na čelu vlade. Prispevek ameriške tiskovne agencije AP o tem je na svoji spletni strani v torek objavil ameriški Washington Post.
Dan po izvolitvi Janeza Janše za mandatarja je pričakovati razkritje nekaterih imen za ministrske kandidate. Nekaj jih je sicer že pricurljalo v javnost. Svoj predlog utegnejo danes razkriti v NSi in SMC, slednja pa bo predvidoma že predlagala tudi kandidata za novega predsednika DZ. To naj bi bil vodja poslancev SMC Igor Zorčič.
3. mar. 2020
Iz Evrope prihajajo čestitke prvaku SDS Janezu Janši za izvolitev na položaj predsednika slovenske vlade. Med prvimi mu je čestital madžarski premier Viktor Orban. Čestitko pa mu je izrekel tudi že vodja politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) v Evropskem parlamentu Manfred Weber.
V zgodovini samostojne države je večina vladnih ekip mandat nastopila po državnozborskih volitvah, štiri pa so delo začele med mandatom državnega zbora. Tako bo tudi tokrat, ko bo vodenje vlade prevzel prvak SDS Janez Janša. STA objavlja kronologijo vlad, ki so mandat nastopile med mandatom DZ, in ne po volitvah.
Janez Janša ima dolgo politično zgodovino. V kar štirih vladah je bil minister za obrambo, tudi v osamosvojitveni Demosovi vladi, ko je postavljal slovenski obrambni sistem. Z današnjo potrditvijo za mandatarja pa je že tretjič postal predsednik vlade.
Vodje strank nove koalicije presenečenj pri današnjem glasovanju o kandidatu za mandatarja Janezu Janši večinoma ne pričakujejo. Kot so javno že obljubili, tudi danes napovedujejo poslanske glasove za Janševo izvolitev. Tudi sestavo ministrske ekipe in imenovanje vlade je sodeč po njihovih ocenah realno pričakovati kmalu, morda sredi marca.
DZ je začel razpravo o kandidatu za novega premierja Janezu Janši, o katerem bodo odločali danes na tajnem glasovanju. SDS, SMC, NSi in DeSUS, ki so minuli teden podpisale koalicijsko pogodbo, javno obljubljajo dovolj glasov za Janševo izvolitev, s čimer bi mu podelile tretji premierski mandat. Večjih presenečenj tako ni pričakovati.
2. mar. 2020
Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič v novem koalicijskem sporazumu pogreša reforme. Kot je navedla za STA, je odsotnost predlogov reform sicer razumljiva, saj iz sporazuma "veje dejstvo, da je pisan le za dve leti". Opozorila je tudi, da v sporazumu ni omembe socialnega dialoga.
1. mar. 2020
Nekateri člani odhajajoče vlade Marjana Šarca še ne razkrivajo, kam jih bo po prenehanju mandata vodila karierna pot. Nekaj se jih bo verjetno poslovilo od politike, nekatere čaka staro delovno mesto. Vsaj dva prihajata med poslance, prvaka SMC in DeSUS Zdravko Počivalšek in Aleksandra Pivec pa bosta ohranila ministrski funkciji.
28. feb. 2020
Ob robu današnjega protesta, ki so ga organizatorji naslovili "proti koaliciji sovraštva", se je vnela tudi polemika na levem delu političnega prostora o tem, kdo nosi krivdo, da je SDS sploh dobila priložnost za sestavo vlade. Shod, uperjen predvsem proti strankama SMC in DeSUS, so namreč javno podprli v stranki Levica, v kateri so bili kritični tudi do stranke Socialni demokrati. Ti so se s sporočilom za javnost odzvali na njihove očitke in poudarili, so se v SD ves čas trudili, da bi na levici in na sredini premostili razlike in našli pot za obstoj skupnega sodelovanja.
27. feb. 2020
Koalicijske partnerice SDS, SMC, NSi in DeSUS so v koalicijsko pogodbo, ki so jo podpisale v torek, na varnostnem področju med drugim napovedale učinkovito varovanje meja in ureditev razmer v policiji. Slabo kadrovsko sliko vojske pa bi reševali s ponovno uvedbo naborniškega sistema. Občine pa si lahko obetajo občutno zvišanje povprečnine.
Koalicijska pogodba, ki so jo v torek podpisale SDS, SMC, NSi in DeSUS, med drugim predvideva skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu z vsemi kadrovskimi viri. Upokojencem obljubljajo izredno usklajevanje pokojnin, staršem pa ponovno brezplačni vrtec za drugega otroka. Odločbe ustavnega sodišča glede financiranja osnovnih šol v njej ni.
Vlada bo za preskrbo z varovalno opremo za obvladovanje epidemije koronavirusa iz državnih blagovnih rezerv sprostila opremo v skupni vrednosti 200.000 evrov. Gre za 48.000 zaščitnih mask, 5000 kombinezonov, 500.000 rokavic in praške za razkuževanje, so zapisali na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Z menjavo vlade se obetajo tudi nekatere spremembe v sestavi državnega zbora. Poleg dosedanjega premierja Marjana Šarca se bo v poslanske klopi vrnilo še nekaj ministrov njegove vlade, iz DZ pa se bodo v ministrske kabinete preselili prvak SDS Janez Janša in še nekateri aktualni poslanci.
Poostreni nadzor, ki ga Hrvaška zaradi koronavirusa izvaja na slovensko-hrvaški meji, povzroča zastoje. Vlada Republike Slovenije je ob tem na uradnem twitter profilu zapisala, da je kolona za vstop v Hrvaško skoraj do Brežic in da taki ukrepi niso učinkoviti ter da povzročajo gospodarsko škodo.
Kot so v sporočilu za javnost zapisali v stranki SLS, so v stranki zgroženi ob dejstvu, da jutrišnji shod, namenjen nasprotovanju predvideni prihodnji vladi, organizatorji imenujejo Shod proti koaliciji sovraštva. Nesprejemljivo za njih je, da se z nazivom »koalicija sovraštva« imenuje predvidena prihodnja vladna koalicija. Sporočilo v celoti objavljamo: