Prijavljeni ste kot
14. avg. 2024
Nemško tožilstvo je izdalo nalog za aretacijo ukrajinskega državljana v povezavi s sabotažami plinovodov Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju septembra 2022, so danes poročali nemški mediji. Zadnji znani naslov Ukrajinca je bil na Poljskem, a je tamkajšnje tožilstvo danes sporočilo, da ga niso uspeli pridržati, saj je moški že odpotoval v Ukrajino.
9. avg. 2024
Ukrajinske vojaške operacije na območju ruske Sudže, kjer je operativna točka za transport ruskega zemeljskega plina v Evropo prek Ukrajine, bi lahko le za nekaj mesecev pospešile ukrajinsko prekinitev tranzita plina, so za STA ocenili v Geoplinu. Ukrajina je namreč že večkrat poudarila, da pogodbe o tranzitu ruskega plina ne bo podaljšala.
24. jun. 2024
Zunanji ministri držav članic EU so danes potrdili 14. sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino, ki vključuje tudi prepoved nadaljnjega izvoza ruskega utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) iz EU v tretje države. EU obenem političnim strankam, nevladnim organizacijam in medijem prepoveduje prejemanje sredstev od Rusije.
1. mar. 2024
V stanovanju v Poklukarjevi ulici v Ljubljani je včeraj okoli 7.30 za štedilnikom uhajal plin. Pred prihodom gasilcev je prišlo do eksplozije, pri čemer se je poškodovala lastnica stanovanja. Gasilci so jo oskrbeli, izvedli meritev prisotnosti plina po celotnem objektu, preventivno nadtlačno prezračili objekt ter plinsko jeklenko iznesli na balkon.
7. feb. 2024
Švedsko tožilstvo, ki preiskuje sabotažo na plinovodih Severni tok v Baltskem morju leta 2022, je danes sporočilo, da zaključuje preiskavo, saj da v tej zadevi ne velja švedska jurisdikcija. Celovita preiskava namreč ni ugotovila ničesar, kar bi kazalo na to, da so Švedska ali švedski državljani vpleteni v napad v mednarodnih vodah.
13. dec. 2023
V Ljubljani so na širšem območju prebivalci okrog 9. ure zaznali močan vonj po plinu. Vonj se je širil s fakultete za farmacijo. Kot so pojasnili na fakulteti, se je plin sprostil med eksperimentom v jutranjih urah, ker pa je šlo pri tem za enkraten dogodek, ne pričakujejo novih oziroma prihodnjih vplivov na okolico.
2. jan. 2023
Ruska agresija zoper Ukrajino je v mnogočem predrugačila globalno skupnost; povzročila je tudi skokovito rast cen energentov in hrane, ohromila delovanje raznih mednarodnih organizacij in integracij, predvsem pa bo neizogibni zlom poskusa obnove (veliko)ruskega imperija zelo verjetno znatno okrepil nekatere tradicionalne rivalke Rusije v Evraziji. Med njimi je na prvem mestu brez dvoma 83-milijonska Turčija, naslednica stare muslimanske velesile osmanskega imperija (uradni naziv: Vrhovna osmanska država), ki se je na vrhuncu svoje moči v drugi polovici 16. stoletja razprostiral na velikanskih območjih Evrope, Azije in Afrike.
15. nov. 2022
Veletrgovec s plinom Geoplin je danes v Alžiriji s tamkajšnjo državno energetsko družbo Sonatrach podpisal pogodbo o dobavi zemeljskega plina. Pogodba je podpisana za tri leta, predvideva pa dobavo 300 milijonov kubičnih metrov plina oz. okoli tretjino letnih slovenskih potreb letno. Dobava se bo začela 1. januarja 2023.
12. okt. 2022
Rusija je pripravljena obnoviti dobavo plina po plinovodu Severni tok 2, enemu od dveh plinovodov, ki sta ju konec prejšnjega meseca poškodovale zaenkrat še nepojasnjene eksplozije, je danes dejal ruski predsednik Vladimir Putin. Poudaril je, da je zdaj "žogica na strani Evropske unije", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
6. okt. 2022
Preiskava uhajanja plina na dveh lokacijah na plinovodih Severni tok 1 in 2 je še okrepila sum, da je šlo za sabotažo, so danes sporočile švedske oblasti. Več podrobnosti niso razkrile, so pa dodale, da je zaradi končanja preiskave območje okoli plinovodov znova odprto za promet, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
30. sep. 2022
Uhajanje plina iz plinovodov Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju na štirih mestih sta povzročili najmanj dve podvodni eksploziji, ki sta bili enakovredni detonaciji več sto kilogramov eksploziva, sta danes v izjavi, ki sta jo predložili Združenim narodom pred zasedanjem Varnostnega sveta, opozorili Švedska in Danska.
29. sep. 2022
Na plinovodih Severni tok v Baltskem morju, ki vodita iz Rusije v Evropo, so odkrili še četrto lokacijo uhajanja plina, je danes sporočila švedska obalna straža. Mediji poročajo, da so novo uhajanje odkrili na plinovodu Severni tok 2, vendar obalna straža tega zaenkrat ni potrdila, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
28. sep. 2022
Kremelj je obtožbe na račun ruske vpletenosti v uhajanje plina na plinovodih Severni tok, po katerih v Evropo priteka ruski plin, danes zavrnil kot "neumne in absurdne". Po besedah tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova je treba počakati na preiskavo incidenta, ki so ga v Kijevu označili za "teroristični napad", za katerim stoji Moskva.
Evropska unija je ob uhajanju plina na plinovodih Severni tok 1 in 2 danes posvarila pred napadi na njeno infrastrukturo. "Vsaka namerna motnja ne evropski energetski infrastrukturi je povsem nesprejemljiva, nanjo pa bomo odgovorili odločno in enotno," je v sporočilu za javnost zapisal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell.
27. sep. 2022
Danski in švedski pristojni organi so sinoči zaznali uhajanje plina na dveh lokacijah na plinovodu Severni tok 1. Plinovod ne obratuje, je pa v njem plin, je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil danski minister za energetiko Dan Jorgensen. Pred tem so v ponedeljek uhajanje plina zaznali tudi na plinovodu Severni tok 2.
31. avg. 2022
Ruski energetski velikan Gazprom bo danes za tri dni ustavil dobavo plina po Severnem toku 1. Zaprtje plinovoda so tudi tokrat utemeljili z rutinskimi vzdrževalnimi deli, medtem ko Evropa pred zimo mrzlično išče alternative temu ruskemu energentu.
1. avg. 2022
V luči bojazni, da utegne Rusija bistveno zmanjšati ali celo ustaviti dobavo plina Evropi, se je nemški finančni minister Christian Lindner zavzel za popolno odpoved proizvodnji elektrike s pomočjo plina. Temu je sicer nemudoma ugovarjal minister za gospodarstvo Robert Habeck, ki svari, da bi to vodilo v hudo pomanjkanje in celo izpade elektrike.
27. jul. 2022
V Sloveniji to zimo ne bo redukcij pri oskrbi gospodinjstev s plinom, je po včerajšnjem zasedanju ministrov EU za energetiko, na katerem so se dogovorili o zmanjšanju porabe plina, zagotovil slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Da bi prišlo do motenj pri oskrbi s plinom, bi moralo iti veliko stvari narobe, je poudaril.