Prijavljeni ste kot
20. mar. 2023
V francoskem parlamentu sta za danes napovedana razprava in glasovanje o predlogu nezaupnice vladi premierke Elisabeth Borne, potem ko je ta v četrtek sporno pokojninsko reformo sprejela s pomočjo ustavnih pooblastil in mimo parlamenta. Po napovedih bo vlada glasovanje preživela. Medtem se v Franciji nadaljujejo protesti proti reformi.
14. jul. 2021
Če bodo v opoziciji zbrali 46 poslanskih podpisov, bodo ponovno vložili konstruktivno nezaupnico, je po srečanju vodij SD, LMŠ, Levice, SAB in poslancev NeP povedala predsednica SD Tanja Fajon. Kdo bi bil kandidat za predsednika vlade, ni znano. Ključna pa je odločitev DeSUS in glasovanja DZ ta teden o štirih pomembnih odločitvah, je poudarila.
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB po močnem referendumskem porazu vlade in nekaterih drugih odločitvah v parlamentu preigravajo možnosti za čim prejšnji odhod vlade Janeza Janše. Na današnjem sicer rednem srečanju naj bi preučile tudi možnost ponovne vložitve konstruktivne nezaupnice, a so pri tem za zdaj razmeroma previdne.
11. mar. 2021
»Poglejte, to mene sploh ne zanima več,« je Karl Erjavec odgovoril na novinarsko vprašanje, kdo ga bo zamenjal na mestu predsednika stranke.
4. mar. 2021
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je po neuspešni konstruktivni nezaupnici v intervjuju za Reporter komentiral tudi vpliv Gregorja Golobiča na politiko.
21. feb. 2021
Po neuspešnem glasovanju o konstruktivni nezaupnici se je izkazalo, da so nesojenemu mandatarju Karlu Erjavcu nož v hrbet zarinili poslanci iz njegove stranke, ki so ga pred meseci vabili, naj se vrne na njen vrh in jo reši pred propadom.
20. feb. 2021
"Seveda ne morem reči, da sem neizmerno vesel rezultata, a vseeno glasovanja ne jemljem kot poraz," o glasovanju o nezaupnici vladi na Facebooku piše Marjan Šarec.
17. feb. 2021
Predsednica SD Tanja Fajon je v današnjem sporočilu za javnost navedla, da ni razočarana nad rezultatom glasovanja o konstruktivni nezaupnici, saj da je pokazal politično realnost. Ocenjuje, da dejstvo, da poslanci SDS niso prevzeli glasovnic, kaže, da jih je strah in da za vlado 41 glasov ni začetek, temveč konec. "Janša ga čuti," meni Fajonova.
Rezultat glasovanja o konstruktivni nezaupnici vladi Janeza Janše je bil glede na kompleksnost politične situacije v državi pričakovan, je za STA ocenil pobudnik koalicije KUL Jože P. Damijan. Zavzel se je za konsolidacijo na levi sredini in za nastanek nove politične sile oz. nove sredinske stranke.
Prvak DeSUS Karl Erjavec je dan po neuspešni konstruktivni nezaupnici s svojo kandidaturo za predsednika vlade napovedal, da bosta vodstvo stranke in izvršni odbor v prihodnjih dneh ocenila politične razmere in položaj DeSUS. Ali bo DeSUS podpisal sporazum z vlado, še ni znano. Mnenje analitikov o nadaljnjem dogajanju in razmerjih v DZ je deljeno.
»Imam blazno malo časa, da povem svoje misli, ker mi je kolega Polnar porabil ves čas za razpravo,« je svoj govor med razpravo o konstruktivni nezaupnici vladi Janeza Janše začel prvi poslanec Desusa Franc Jurša.
16. feb. 2021
Na glasovanju o konstruktivni nezaupnici se je po mnenju vodje poslancev SMC Janje Sluga izkazalo, kar so ves čas ugotavljali: da poslanci DeSUS ne podpirajo svojega predsednika Karla Erjavca za mandatarja. Kako je sama glasovala, ni razkrila. Po njenih besedah so v SMC eni redkih, ki so tajno glasovali, in bi bilo nekorektno, da bi to komentirala.
Potem ko je vlada Janeza Janše v ponedeljek uspešno prestala glasovanje o konstruktivni nezaupnici, bo danes nadaljevala z običajnim delom. Ministrska ekipa se tudi seje DZ o nezaupnici ni udeležila. Kot je premier zapisal po glasovanju v DZ, je za njo še en naporen delovni dan. Medtem je vse poslanske skupine ponovno povabil k sodelovanju.
Analitik Rok Čakš po glasovanju o konstruktivni nezaupnici ocenjuje, da je koalicija stabilnejša ter da neuspeh predlagateljev pomeni konec poskusov menjave oblasti in začetek priprav na volitve. Analitik Aljaž Pengov Bitenc pa pričakuje še kakšno nezaupnico. Kot pozitivno ocenjuje premik centra političnega življenja z izvršne veje oblasti v DZ.
Ob robu razprave o konstruktivni nezaupnici vladi je podporo zamenjavi vlade na Trgu republike pred poslopjem parlamenta izrazilo okoli 200 protestnikov, med njimi člani t. i. petkovega kolesarskega protestniškega gibanja. S skandiranjem in transparenti so pozivali k padcu vlade, poslance pa opominjali, da imajo "zadnjo priložnost".
Državni zbor na včerajšnji seji ni izglasoval konstruktivne nezaupnice predsedniku vlade Janezu Janši, saj kandidat koalicije KUL Karl Erjavec ni prejel 46 glasov poslancev.
15. feb. 2021
Premier Janez Janša je današnji dan, ko DZ ni izglasoval konstruktivne nezaupnice njegovi vladi, pospremil z zapisom na Twitterju. Zapisal je, da je za vladno ekipo še en naporen dan priprav na dve redni tedenski seji vlade. Medtem so se v DZ prešteli, KUL pa je dobila "pičlih 40 glasov".
V strankah koalicije KUL obžalujejo neuspeh konstruktivne nezaupnice vladi Janeza Janše. Napovedali so nadaljnje sodelovanje v opoziciji, med drugim ob razpravah o vloženih interpelacijah.