Številka 22, leto 2009
KAZALO
Zgodba tedna
Okus po Evropi
Kandidati za evropske poslance imajo le še nekaj dni časa, da prepričajo volivce. Zakaj bi jim ne bili v pomoč tudi odgovori na naša vprašanja? Pred nedeljskimi volitvami nekoliko drugače predstavljamo nekatere prvo- in drugopostavljene na listah kandidatov.
Intervjuji
Intervju: Niko Grafenauer, književnik in razumnik
Pogovarjali smo se o duhovnem stanju slovenske družbe dve desetletji po tem, ko smo sanjali o samostojni in demokratični Sloveniji ter o pridružitvi Evropi, danes pa nas vodilni politiki želijo voziti po Titovi cesti. Kaj se je sploh od takrat spremenilo v civilni družbi, v medijih in gospodarstvu ter kakšna je vloga Zbora za republiko, katerega član predsedstva je tudi Niko Grafenauer.
Lojze Peterle, kandidat za evropskega poslanca
V evropski projekt verjame že vse od osamosvojitve, ko je prvič dejal, da se osamosvajamo zato, da se pridružimo Evropski uniji, svobodni združbi narodov in držav: »V njej lahko uveljavljamo svoje interese ter postanemo uspešni, vendar le, kadar mislimo tudi na druge. Če misliš le nase, ne prideš daleč.« Prepričan je, da bo Evropska unija ratificirala Lizbonsko pogodbo ter tako delala naprej z močnejšimi ustanovami, z manj demokratičnega manka ter bo poskrbela za večjo bližino ljudem.
Alessandro Pietromarchi, italijanski ambasador v Ljubljani
V odnosih med Slovenijo in Italijo vlada »že dolgo nepretrgano obdobje lepega in sončnega vremena«, meni italijanski ambasador v Ljubljani Alessandro Pietromarchi. Funkcijo v Ljubljani je prevzel avgusta lani, tako da se je v svojem dosedanjem desetmesečnem mandatu soočil z obema vladama in spoznal slovenski politični sistem. Slovenija je po njegovem mnenju v zadnjih letih napravila številne korake naprej, krona tega pa je bilo nedavno predsedovanje EU. Glede nesporazumov, ki so med Italijo in Slovenijo nastali zaradi dogodkov v polpretekli zgodovini, meni, da jih mlade generacije uspešno premoščajo. Razume pa vse, ki jih je polpretekla zgodovina oškodovala: žrtve fašizma in Titovega režima. Sogovornik ni komentiral aktualne politične razsežnosti vprašanja vračanja nepremičnin, kot sta sklepanje španskega kompromisa in izkoriščanje omenjene tematike v predvolilnem času.
Slovenija
Tajkuna iz Ultre
V javnost so prišli škandalozni dokumenti, da je NLB med seboj povezanima skupinama podjetij Ultri in Hramu Holdingu brez vsakršnih zavarovanj odobrila 21,5 milijona evrov posojil. Kot je znano, sta bila v Ultri nekaj let zaposlena politika Gregor Golobič in Janez Kopač.
Reportaža
La Rambla, Barcelona
Na dober kilometer dolgi ulici si lahko ogledamo številne stavbe znanih španskih arhitektov in živobarvno pokrito tržnico, se sprehodimo med kioski z eksotičnimi lončnicami, pravljičnimi podobami rezanega cvetja, malimi živalmi in spominki ter številnimi uličnimi umetniki.
IME TEDNA
Svetlana Makarovič
PRO & CONTRA
Absentizem: Martin Toth in Lučka Böhm
SLOVENIJA
Zadnje orožje evropskih kandidatov
Golf, elitizem in posli
Srečni milijoni v tujino
EKONOMIJA
Vnovično znižanje inflacije
GLOBUS
Pravna država po Berlisconijevo
TEHNIKA
Velika petarda
KULTURA
Umetniška meka
FILM
Terminator: Odrešitev
ŠPORT
Pretresi in stagnacija
ESTRADA
Poligraf: Iztok Melanšek Izi
Draščkova postala žena
KOLUMNE
Boštjan M. Turk: Avtoritete v senci
Vinko Vasle: Aufbiks in komunizem nazaj!
Rado Pezdir: Teogonija
Saša Veronik: Nedelja na Dunaju
Janez Suhadolc: Od Šenklavža do renesanse