Socialna država in konkurenčno gospodarstvo sta segmenta, ki ju je v svojem nagovoru na četrti konferenci SD o izhodni strategiji danes izpostavil prvak stranke Borut Pahor. "Leto 2010 je čas, ko imamo možnost in dolžnost okrepiti vse elemente konkurenčnosti, ker je to edini način, da voz razvoja popeljemo naprej," je menil.
Slovenija se bo morala v prihodnje odločiti, ali bomo dolgoročno zdrsnili na rob razvoja modernega sveta, ali pa želimo v boju ekonomij biti zmagovalci, je med drugim dejal Pahor. Recesija se je umirila, sedaj pa se po njegovih besedah začenja tekma nacionalnih ekonomij. "Če hočemo zmagati, moramo biti konkurenčni," je poudaril. Zato pričakuje razumevanje javnosti za ukrepe, ki bodo pomenili spodbudo gospodarskemu okolju, saj mora to več investirati, razširjati proizvodnjo, zaposlovati - zlasti z delovnimi mesti z večjo dodano vrednostjo, in investirati tudi na tujih trgih.
Ob tem je izjemnega pomena, da tudi tuj kapital pride v Slovenijo in investira pri nas, je še dodal. "Treba je odpreti ekonomijo, dati možnost Sloveniji, da reši problem stabilnosti javnih financ in da se razvije v moderno ter odprto družbo, ki lahko kljub temu, da je povsem odprta v svet, ohrani svojo identiteto," je pojasnil.
"Če ugotovimo, da lahko dolgoročno implementiramo vizijo trajnostnega razvoja (socialni, gospodarski, okoljski elementi) v načrtovanju naše prihodnosti, potem si moramo najprej sami odgovoriti na vprašanje, koliko tega si lahko privoščimo, da bo pravično in vzdržno," je med drugim menil Pahor, ter dodal, da je treba razmišljati zelo dolgoročno, denimo na 10 let. Poudaril je še, da je treba stvari začeti implementirati danes.
Pahor je med drugim še izpostavil predolgo usklajevanje nekaterih zakonov, denimo 10-mesečno usklajevanje zakona o zdravstveni dejavnosti. Ta kritika v okviru usklajevanja se mora po njegovem mnenju nekje končati in se na tem mestu začeti podpora ključnim rešitvam, ki pa vendarle pomenijo bistven premik v zdravstvenem sistemu.
Na novinarski konferenci, ki je sledila konferenci SD, pa je Pahor še poudaril, da je danes želel stranki povedati, da je najboljša socialna politika razvojna politika in da pričakuje, da se bo glede tega najprej oblikoval konsenz v stranki, nato pa še v koaliciji. Kasneje bodo poskušali konsenz oblikovati tudi na ravni slovenske politike.
Dodal je, da se bodo v prihodnjih mesecih med drugim lotili reforme javnega sektorja, načrtov glede zmanjšanja javne porabe (kar je po njegovih besedah najbolj ključno za boljšo konkurenčnost države), dialoga s sindikati glede fleksibilizacije trga delovne sile, pa tudi reforme upravljanja z državnim premoženjem. Del državnega premoženja namreč načrtujejo prodati, in to ne le zavoljo zmanjšanja primanjkljaja, ampak zato, ker država s tem deležem slabo gospodari, medtem ko pa bodo novi lastniki management prisilili, da se bodo ukvarjali z vodenjem podjetij.
Pahor je obenem izrazil skrb, da je domač bančni sektor premalo aktiven, saj kreditno aktivnost v Sloveniji ta trenutek poganjajo tuje komercialne banke, zato je po njegovem mnenju nastopil čas, ko se je slovenskimi bančniki treba posvetovati, kje so razlogi za zadržanost pri dajanju posojil slovenskih podjetjem.
Kar se tiče koalicije, Pahor skrbi kot premier nima in obenem meni, da bodo stvari izvedli tako, da se bo zaupanje vrnilo in okrepilo. Poudaril je, da če ima vlada jasne ambicije in jasne načrte, potem gre za njo tudi koalicija. "Če se vlada začne izgubljati zaradi nesoglasij, načrtov ali ambicij, se prej ali slej začne tudi erozija koalicije," je dodal.