Prijavljeni ste kot
1. apr. 2012
Z današnjim dnem so se zvišale trošarine za cigarete in alkoholne pijače, čemur so zavezanci po pričakovanjih sledili z dvigom drobnoprodajnih cen. Vlada si od zvišanja trošarin obeta dobra dva milijona evrov dodatnih prilivov v proračun na mesec.
Stranka NSi se je na današnjem letnem posvetu v Rimskih Toplicah, ki so se ga med drugim udeležili strankini poslanci, oba ministra in državna sekretarja ter drugi člani organov, odločila, da na letošnjih predsedniških volitvah podpre Milana Zvera. Seznanili so se tudi s trenutnimi finančnimi razmerami v Sloveniji ter predlogi varčevalnih ukrepov.
31. mar. 2012
Popolnoma nenavadno je, da se tako rekoč samo-genialna bivša ministrica za kulturo in trden člen in ud propadle stranke Zares Majda Širca vrača na RTV. V tisto hišo, ki jo je ”kulturno” kot ministrica razglašala za javno hišo in v tisto hišo, ki ji je nezakonito zapravila kar pet milijonov evrov.
Če bi prišlo do stečaja še edinega velikega gradbenega podjetja v Sloveniji, bi brez dela ostalo 730 sedaj še zaposlenih delavcev v Primorju. To bi stopnjo brezposelnosti v občinah Ajdovščina in Vipava dvignilo na 28,5 odstotka. Stečaj Primorja je torej prava socialna bomba, zato so sindikati vlado še enkrat pozvali k razmisleku o pomoči podjetju.
Na območju Evropske unije je bilo leta 2009 po podatkih evropskega statističnega urada (Eurostat) zaprtih ali priprtih več kot 630.000 ljudi. To v povprečju pomeni, da je na 100.000 prebivalcev 129 zapornikov, v Sloveniji pa je ta številka skoraj pol nižja. Kljub temu se slovenski zapori spopadajo z velikimi prostorskimi težavami.
V Sloveniji je bilo leta 2010 po podatkih državnih statistikov 74.646 kmetijskih gospodarstev, kar je skoraj 14 odstotkov manj kot pred desetimi leti. Tistih z manj kot pet hektarjev kmetijskih zemljišč je bilo 61 odstotkov. Vse kmetije so imele v uporabi 474.432 hektarjev kmetijskih zemljišč in so redila 421.553 glav velike živine.
Pred dvema tednoma je Mojca Lukančič, nova lastnica družb, nastalih iz propadle Mure, prejela sindikalno priznanje roža mogota (čudežna roža) za dosežke pri enakopravnosti žensk v družbi. Hkrati večino žensk, zaposlenih v omenjenih družbah, plačuje minimalno, po besedah nekdanjih prodajalk v njenih trgovinah pa ima nemogoč odnos do zaposlenih.
Centralna banka po besedah guvernerja Marka Kranjca Sloveniji napoveduje še večje skrčenje obsega bruto domačega proizvoda (BDP) kot pa Umar. "Naša napoved BDP je bolj pesimistična od Umarjeve: napovedujemo, da se bo BDP letos zmanjšal za 1,2 odstotka," je v pogovoru za Sobotno prilogo povedal Kranjec.
30. mar. 2012
Ljubljansko okrožno sodišče je vse obtožene v zadevi Čista lopata spoznalo za krive. Kazni sodnica Vesna Podjed še ni izrekla.
Po uradnem vstopu Milana Zvera in Danila Türka v predsedniško tekmo, bomo morali do poletja čakati še na tretjega – Boruta Pahorja. Ta pa se mora najprej odločiti, ali bo po petnajstih letih še vztrajal v vodstvu SD.
Za besede pesnika Borisa A. Novaka, s katerimi je kolumnista Reporterja Boštjana Turka označil za »najbolj smrdljivega in nadarjenega ščurka«, kot je zapisal v nekakšni »francoski baladi« z naslovom Raport o ščurku Boštjanu Turku, časopis Delo pa jo je celo objavil v prilogi Književni listi, ni mogoče najti opravičila.
Davčna uprava RS (Durs) bo danes zavezancem po pošti na dom poslala prvi paket informativnih izračunov dohodnine za leto 2011. Prejela jih bo približno polovica od dobrega milijona zavezancev, ostali lahko izračune pričakujejo v začetku junija.
Vlada in sindikati javnega sektorja so po petih urah sklenili današnja pogajanja o varčevalnih ukrepih. V tokratnih pogovorih naj bi prišli do polovice predlaganih ukrepov na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju, vendar vse stvari še naprej ostajajo odprte. Pogajanja bodo nadaljevali v ponedeljek opoldne.
Celotna uprava Mercatorja je danes odstopila. Razlog za odstop pa je vzajemno nezaupanje z večjimi lastniki, je za STA povedal predsednik uprave Mercatorja Žiga Debeljak.
29. mar. 2012
Avstrijsko ustavno sodišče je do vključno 30. aprila ustavilo izročitev slovenskih zakoncev Karner, aretiranih zaradi suma preprodaje prepovedanih anabolikov, ZDA, je za STA danes potrdil odvetnik Karnerjevih Roland Grilc.
Predsedstvo ZSSS, ki predstavlja 23 sindikatov javnega in zasebnega sektorja, je na izredni seji sprejelo sklep, da bodo v primeru sprejetja predlaganih varčevalnih ukrepov uporabili pravico do referenduma. Predstavniki predsedstva so izrazili tudi podporo aktivnostim Konfederacije sindikatov javnega sektorja, ki je v sredo zagrozila s stavko.
Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič pred popoldanskim nadaljevanjem pogajanj s sindikati javnega sektorja glede varčevalnih ukrepov pričakuje, da se bodo končno lotili vsebinskih vprašanj. Sindikate je tudi pozval, naj podajo protipredlog. Medtem pa nekateri sindikati že razpravljajo o možnosti stavke.
Vlada je na seji sklenila, da se ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) seli v stavbo na Litostrojsko cesto, je na novinarski konferenci po seji vlade potrdil minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič. Po njegovih besedah bodo naredili vse, da bodo stroški selitve minimalni.