Revija Reporter
Slovenija

Janša: Odločitev o vstopu v Nato je bila pravilna

STA

22. maj. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Premier Janez Janša je ob sklepu vrhunskega zasedanja zveze Nato v Chicagu dejal, da je eden najpomembnejših sklepov vrha glede Slovenije ta, da se lahko nacionalna varnost v okviru zveze Nato zagotavlja ceneje in bolje, kar je dodatna potrditev, da smo se Slovenci na referendumu o vstopu v Nato pravilno odločili.

"Slovenija je v spodnjem delu držav glede na odstotek BDP-ja, ki ga daje za obrambo. Za nas je pomembna usmeritev vrha, skupaj s pametno obrambo in ostalimi aktivnostmi, vezanimi na racionalizacijo, ta, da se upošteva aktualne gospodarske razmere, ki so v Sloveniji verjetno bolj pereče od povprečja držav članic. Pomembno je, da se za vsako ceno ne vztraja na dveh odstotkih deleža BDP za obrambo," je med drugim povedal Janša v pogovoru s slovenskimi novinarji v Chicagu.

"Vrh bo izpadel pomembnejši kot je kazalo na začetku. Pomembni sta dve dimenziji. Prva je vezana na reorganizacijo Nata v času, ko večino razvitega sveta pretresa gospodarska kriza, in vrsta odločitev je posvečena temu, kako z manj denarja zagotoviti enako ali višjo stopnjo obrambe," je dejal Janša.

Na vrhu v Chicagu je bil sicer v ospredju Afganistan, kjer je operacija zveze Nato in partnerskih držav po besedah Janše lahko vzorec za druga mednarodna posredovanja. Vendar je potrebno poskrbeti, da doslej vloženi napori ne bi bili zastonj. Kot kaže se bo to sedaj zgodilo. "Gre za akcijo, ki ima nesporno pravno podlago v resolucijah ZN in kjer sodeluje še 22 drugih držav, ki niso članice zveze Nato. Pomembno je zagotoviti tudi zadostna finančna sredstva, da bo napredek v Afganistanu trajen," je dejal Janša.

Voditelji zveze Nato so potrdili sklep, da se bodo vojaške operacije mednarodnih sil v Afganistanu končale z letom 2014. "Takrat bo nastopilo obdobje utrjevanja stabilnosti in različne mednarodne organizacije ter države bodo svojo prisotnost ohranile. Tudi Slovenija bo po svojih močen sodelovala pri utrjevanju demokratičnih standardov, preglednosti, razvoju gospodarstva. V ta namen bo organiziranih več donatorskih konferenc in ostalih dogodkov. Nato bo ostal kot neka svetovalna pomoč afganistanskim varnostnim silam," je dejal Janša. Sodelovanje med Afganistanom in drugimi državami bo potem potekalo na osnovi bilateralnih sporazumov med suvereni državami.

Slovenija je bila med državami, ki so vztrajale, da so se voditelji na vrhu odločno zavzeli za nadaljevanje politike odprtih vrat zveze Nato. "Za nas je zelo pomembno, da se v skladu z usmeritvami na prejšnjih vrhovih za kandidatke ohrani odprta perspektiva polnopravnega članstva," je dejal Janša in menil, da v to ne sodijo spori, kot je na primer ta med Grčijo in Makedonijo, ki nima zveze s kriteriji za članstvo.

"Vsi, ki se zavedamo pomena politike odprtih vrat, bomo morali v prihodnje vložiti več naporov, da v tej fazi transformacije Nata iz regionalne v globalno silo ne bo pozabljena," je še poudaril premier Janša in spomnil, da partnerstvo pač ni enako kot polnopravno članstvo.