Revija Reporter
Slovenija

Kordež in sodelavci iz Merkurja načelno zavračajo krivdo

STA

21. maj. 2012 11:41 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na ljubljanskem sodišču je danes v skladu z novim zakonom o kazenskem postopku potekal predobravnalni narok, na katerem naj bi se obtoženo bivše vodstvo Merkurja izjasnilo o svoji krivdi glede zlorabe položaja in ponareditve listin. Ker se je zdel čas za odločitev obrambi prekratek, bodo imeli obtoženi za pogovor s tožilstvom še tri tedne.

Bivši predsednik uprave Merkurja Bine Kordež in njegovi sodelavci so danes po enourni prekinitvi, ki so ga imeli za izjasnitev glede svoje krivde pri sporni prodaji trgovskega centra Primskovo, načelno izjavili, da niso krivi. Vendar je obramba izpostavila, da je bilo časa za konkretna usklajevanja s tožilcem premalo.

Sodni senat je odločil, da se bo sojenje nadaljevalo 11. junija. Tako imajo sedaj obtoženi in tožilstvo tri tedne časa za pogovore. Če bodo obtoženi vztrajali, da niso krivi, se bo tedaj začel dokazni postopek, v nasprotnem primeru pa le postopek za določitev kazni.

Tožilec je v primeru priznanja krivde obtoženim ponudil zmanjšanje kazni. Sicer pa bo kljub olajševalnim okoliščinam, da še niso bili kaznovani in se niso izgovarjali na zaroto, temveč so se dostojanstveno branili, predlagal kazen, ki je blizu maksimalni zagroženi za očitano kaznivo dejanje, saj je šlo kar za deset milijonov evrov vredno oškodovanje. Ob tem je sicer tožilec dodal, da del denarja ni šel v žepe obdolžencev, temveč so se okoristili tudi mnogi drugi.

Obtožnica Kordeža, bivšo predsednico nadzornega sveta in direktorico Merfina Marto Bertoncelj, finančnico Janjo Krašovec in člana Kordeževe uprave Milana Jelovčana ter podjetje Kograd Igem in njegovega direktorja Ota Brgleza bremeni storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja in ponareditve listin oziroma pomoči pri storitvi kaznivih dejanj.