Prijavljeni ste kot
5. feb. 2015
Pošta Slovenije zaradi napovedanega sneženja, burje in možnosti poledice v petek ne bo dostavljala pošiljk po celotni Sloveniji, saj sta ji primarnega pomena varnost in zdravje njenih zaposlenih, so danes sporočili iz družbe. Potek dostave v naslednjih dneh bodo določali sproti glede na vremenske razmere.
Vlada je danes potrdila predlog novele zakona o graditvi objektov, s katero bo mogoče izvršbo inšpekcijske odločbe o rušenju nedovoljene gradnje podaljšati na pet let, je po seji vlade povedal minister za javno upravo Boris Koprivnikar.
V Slovenijo je danes prispel novi ameriški veleposlanik v Sloveniji Brent Hartley, ki je na položaju nasledil Josepha Mussomelija. Kot je dejal ob prihodu na ljubljansko letališče, so odnosi med državama dobri, lahko pa se še okrepijo. Prepričan je, da imajo ZDA in Slovenija veliko skupnih interesov in vrednot.
Komisija DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti je na današnji seji v sprejetem sklepu kot nesprejemljive obsodila vse pritiske na novinarje, zlasti pa grožnje s smrtjo zaradi njihovih prispevkov v medijih. Pri tem je izrazila pričakovanje, da bodo pristojni organi odkrivanja in pregona grožnje obravnavali z vso resnostjo.
Na vrhovnem sodišču so "speljali vzporeden sistem" dodeljevanja zadev, "ki jim omogoča dodeljevanje spisov sodnikom, ki bodo sodili tako, kot si je zamislil" predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša, je danes na novinarski konferenci povedal poslanec SDS Vinko Gorenak.
Ustavni sodniki na današnji seji obravnavajo tudi ustavno pritožbo predsednika SDS Janeza Janše v zadevi Patria, izhaja iz potrjenega dnevnega reda sodišča. Za zdaj ni znano, ali bo dokončna odločitev tudi kmalu znana. Predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič je že večkrat poudaril, da bi do končne odločitve lahko minilo več mesecev.
Evropska komisija je v zimski gospodarski napovedi še izboljšala letošnje gospodarske obete za Slovenijo. Za letos ji napoveduje 1,8-odstotno, v prihodnjem letu pa 2,3-odstotno rast, ki jo ženejo izvoz in naložbe z evropskimi sredstvi. Napoved glede javnofinančnega primanjkljaja v tem letu je enaka kot jeseni - 2,9 odstotka BDP.
Ustavno sodišče bo danes nadaljevalo odločanje o ustavnih pritožbah, ki sta jih v zadevi Patria vložila Tone Krkovič in Ivan Črnkovič. Obravnavalo bo tudi pobudo za oceno ustavnosti znižanja odvetniških tarif za brezplačno pravno pomoč ter ustavno pritožbo Katarine Kresal zoper sklep sodišča glede načelnega mnenja KPK o najemu prostorov za NPU.
Zgodba o 150 tisočakov vredni orientalski preprogi v kongresnem centru na Brdu pri Kranju je končno dobila sodni epilog - Višje sodišče je zavrnilo zahtevo za kazensko preiskavo zoper nekdanjega direktorja JGZ Brdo Iztoka Puriča in nekdanjo vodjo nabavne službe Majdo Markun, ki sta bila zaradi nakupa preproge odpuščena. Dobavitelj Leonhard Podgornik zahteva politično in finančno odgovornost tistih, ki so z revizijskim poročilom o preprogi uničili njegovo podjetje Schilling.
Nekoč nam je profesor Šime Ivanjko med predavanjem Gospodarskega statusnega prava razlagal kako so hoteli delavci kar fizično obračunati z njim, ko je opravljal delo stečajnega upravitelja v Mariborskem Liletu – prvi družbi v naših krajih, ki je prav po »kapitalistično« propadla. Ljudje so bili prepričani, da jim »hočejo kravatarske barabe ukrasti firmo za katero so se borili celo življenje.« Ideja, da lahko gospodarska družba povsem legitimno in legalno propade in da enkonomske zakonitosti pač velevajo podobna pravila kot tista Darwinove naravne selekcije, je bila povsem nepojmljiva. Podjetju kateremu je šlo slabo, se je v bratstvu in edinstvu pač pomagalo. Sredstva so se znotraj ogromnega sistema porazdelila tako, da je bilo za vse dovolj. Uspešnejši so pomagali šibkejšim in vsi so živeli srečne sanje socialistične utopije. Pojmi kot so konkureca, boj za kupce in dodana vrednost so bili ezoterika sebičnega zahoda.
Ponekod po Sloveniji je začelo snežiti, vendar sneg in veter za zdaj še ne povzročata težav v prometu. Zaradi napovedanega sneženja, ki bo najintenzivnejše v noči na petek, že danes velja prepoved vožnje za priklopnike in polpriklopnike, ki bo veljala tudi v petek.
4. feb. 2015
Med poslanskimi skupinami zakonskemu predlogu ZL za izenačitev istospolnih in raznospolnih parov v vseh pravicah izrecno nasprotujejo le v SDS in NSi. Poslanci in poslanke DeSUS bodo glasovali po svoji vesti. Vse ostale stranke pa predlog podpirajo.
Ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar vrtcem, osnovnim in srednjim šolam ter drugim zavodom v okrožnici pred napovedanim močnim sneženjem predlaga, da v dogovoru z ustanovitelji razmislijo o organizaciji šolskih prevozov in izvedbi pouka. Če ne bo mogoče zagotoviti varnosti v cestnem prometu, naj pouk odpade, je pozvala ministrica.
Zaradi sovražnih zapisov z neposrednimi grožnjo s smrtjo novinarjem in sodelavcem tednikov Reporter in Demokracija, ki so jih na spletnih straneh zapisali storilci, je odziv policije in tožilstva neprimeren, je na današnji tiskovni konferenci Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) opozoril novinar tednika Reporter Igor Kršinar: »Čeprav je bilo zaradi ustrahovanja in vznemirjanja zagroženo več osebam, v primeru publicista Vinka Vasleta , novinarja Demokracije Gašperja Blažiča in novinarjev Reporterja pa tudi grožnja s fizično likvidacijo, je policija namesto kazenske ovadbe napisala za tožilstvo le poročilo. Nerazumljivo je tudi ravnanje tožilke ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva. Zapisane spletne grožnje s smrtjo se ji ne zdijo dovolj utemeljene in resne, zato je predlagala le pregon storilcev na zasebno tožbo.«
Od četrtka zjutraj do sobote zjutraj bo v vzhodni polovici Slovenije padlo od 40 do 60, lokalno pa do okoli 80 centimetrov snega. Močan veter bo prenašal suh novozapadli sneg in gradil zamete v velikem delu države. Orkanska burja na Primorskem pa bo med drugim lahko povzročila tudi do tri metre visoke valove, opozarjajo na Arsu.
V uradu generalnega državnega tožilca poziv SDS Državnotožilskemu svetu, naj začne postopek za razrešitev vrhovnega državnega tožilca Zvonka Fišerja, označujejo kot še enega v vrsti "neutemeljenih političnih napadov na vodstvo tožilstva". Prepričani so tudi, da je bila kršitev, ki jo Fišerju očita SDS, "formalna in daleč od zatrjevane zlorabe".
Sodišče je zavrnilo prošnjo nekdanjega prvega moža Istrabenza Igorja Bavčarja za odlog prestajanja kazni, so danes uradno potrdili na ljubljanskem okrožnem sodišču. Je pa sodišče izvedenca Petra Rakovca spet poslalo v zasebno bolnišnico Medicor, kjer je Bavčar hospitaliziran. Rakovec je dodatni pregled Bavčarjevega zdravstvenega stanja že opravil.
Na ministrstvu za izobraževanje še iščejo, kje letos najti deset milijonov evrov prihranka. A ta dogovor velja samo, če bodo v celoti pridobili sredstva za odpravo plačnih nesorazmerij, je dejala ministrica Stanka Setnikar Cankar. V visokošolskem sindikatu ob varčevanju v šolstvu opozarjajo na neusklajenost ukrepov s socialnim sporazumom.