Revija Reporter
Slovenija

V šolstvu še iščejo možnosti, kje privarčevati dogovorjenih 10 milijonov evrov

STA

4. feb. 2015 13:19 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na ministrstvu za izobraževanje še iščejo, kje letos najti deset milijonov evrov prihranka. A ta dogovor velja samo, če bodo v celoti pridobili sredstva za odpravo plačnih nesorazmerij, je dejala ministrica Stanka Setnikar Cankar. V visokošolskem sindikatu ob varčevanju v šolstvu opozarjajo na neusklajenost ukrepov s socialnim sporazumom.

V predlogu rebalansa proračuna za letos je sicer v primerjavi s sprejetim proračunom za področje ministrstva za izobraževanje, znanost in šport predvideno povišanje sredstev za 53,2 milijona evrov. Kot so za STA pojasnili na ministrstvu, se glavnina povečanja, in sicer 49,3 milijona evrov nanaša na projekte evropske kohezijske politike, za 3,3 milijona evrov pa se zaradi povečanja dejavnosti osnovnega šolstva povečujejo integralna sredstva.

A kot je v izjavi za medije po današnjem srečanju s predstavniki Visokošolskega sindikata Slovenije pojasnila ministrica, se dogovorjen prihranek desetih milijonov evrov nanaša na primerjavo z realizacijo proračuna za leto 2014. Tako se po njenih besedah glede na lani v predlogu rebalansa letošnjega proračuna zmanjšujejo tudi integralna sredstva, ki se nanašajo na tekočo dejavnost, na področju visokega šolstva in znanosti.

Na ministrstvu jih še posebej skrbi drugi obrok poračuna tretje četrtine plačnih nesorazmerij. Zavodom s svojega področja so doslej nakazali tretjino sredstev, ki so jih navedli v zahtevkih. "Sedaj potekajo pogovori, da bi v čim krajšem času pridobili še ostali dve tretjini," je povedala ministrica. Kot je pojasnila, so na to opozorili vlado in dobili zagotovilo, da bodo zagotovljena vsa sredstva za zagotovitev zakonske obveznosti, za katero skupaj potrebujejo 25 milijonov evrov.

Predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Milan Rejc je za STA pojasnil, da v združenju nimajo podatkov, ali katera od šol ni uspela izplačati obveznosti v zakonskem roku, ki se je iztekel konec januarja. Dopušča pa možnost, da katera od šol izplačila res ni mogla zagotoviti, tudi glede na pozna obvestila o sredstvih, ki so jih dobili z ministrstva.

Šole so tudi pri prvem obroku v začetku lanskega leta od ministrstva sprva dobile le del sredstev. Zato so se v združenju obrnili na državno pravobranilstvo in so bili na tem, da tožijo državo, a so nato tožbo umaknili, preostali denar za pokritje prvega obroka pa so šole dobile konec decembra, je še pojasnil Rejc.

Predsednik Visokošolskega sindikata Slovenije Marko Marinčič pa je po današnjem srečanju z ministrico opozoril na neusklajenost predloga rebalansa letošnjega proračuna s socialnim sporazumom za leti 2015 in 2016, ki bo podpisan v četrtek. Sporazum med drugim predvideva stabilnejše financiranje visokošolskih in javnih raziskovalnih institucij s sistemom večletnih in institucionalnih pogodb, pri čemer je izhodišče za financiranje leto 2011. "Če vlada teh zavez ne misli uresničiti, je bolje, da od sporazuma v tej točki odstopi," meni Marinčič.

Ministrica sicer, kot je dejala, ni zadovoljna z deležem integralnih sredstev za visoko šolstvo in znanost. Po njenih besedah je na tem področju še posebej pereče vprašanje investicij in investicijskega vzdrževanja. Svoje načrte so morali omejiti, saj vse načrtovane investicije letos ne bodo mogle biti realizirane.

Možnosti, kje bi lahko privarčevali dogovorjenih deset milijonov evrov, na ministrstvu še iščejo, je pojasnila ministrica. Je pa to po njenih besedah največ, kar lahko to področje prenese. Kot je pojasnila, bodo prihranke iskali tudi s sistemskimi spremembami, spremembami postopkov in tudi zakonskih določil, ki bi lahko bili finančno manj zahtevni. A spremembe zakonodaje bi lahko v najboljšem primeru stopile v veljavo 1. septembra ali 1. oktobra, zato večino teh prihrankov po ocenah ne bo mogoče doseči letos, je opozorila ministrica.

Na Marinčičevo obžalovanje, da pri pripravi zakona o visokem šolstvu vlada v novi sestavi ni nadaljevanja z usklajevanji iz prejšnjega mandata, je ministrica odgovorila, da so bili nekateri s tedanjim stanjem nezadovoljni, bo pa predvidoma ta teden osnutek zakona pripravljen za pregled v ožji delovni skupini, prihodnji teden pa bi lahko razpisali sestanek širše koordinacije.