Prijavljeni ste kot
6. jun. 2024
Slovenija bo zgradila floto in infrastrukturo za helikoptersko nujno medicinsko pomoč, najprej pa bodo kupili dva namenska helikopterja za reševanje življenj, je po seji vlade v Krškem povedal premier Robert Golob. Enote bo oblikovala policija skupaj z ministrstvom za zdravje, v naslednjih treh letih pa bodo za to namenili do 50 milijonov evrov.
Delovno in socialno sodišče v Ljubljani je v celoti zavrnilo tožbo nekdanjega generalnega direktorja Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Andreja Graha Whatmougha proti RTVS, ki jo je vložil, ker na razpisu iz junija lani ni bil izbran ne za predsednika ne za člana uprave RTVS.
Na pogorišču obsežnega požara, ki je v sredo izbruhnil na ostrešju osnovne šole v Bistrici pri Tržiču, danes poteka sanacija, so sporočili iz občine Tržič. Okoliške prebivalce prosijo, naj ne otežujejo dela intervencijskim službam. Popoldne naj bi začeli s pokrivanjem ostrešja. V teku je tudi forenzična preiskava vzroka požara.
Potem ko so v Inštitutu 8. marec, ki ga vodi Nika Kovač, za danes na Gospodarskem razstavišču napovedali novinarsko konferenco in promocijo njim všečnih kandidatov, jih je Državna volilna komisija opozorila, da je na območju volišča volilna propaganda in agitacija prepovedana.
Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je drugi dan predčasnega glasovanja (v sredo, 5. junija) volitev poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament udeležilo 20.686 volivk in volivcev (oziroma 1,3 odstotka volilnih upravičencev). Glasovanja na posvetovalnih referendumih pa se je udeležilo 20.656 volivk in volivcev (oz. 1,3 odstotka volilnih upravičencev). Prvi in drugi dan skupaj se je predčasnega glasovanja udeležilo 2,5 odstotka volilnih upravičencev.
Ljubljansko državno tožilstvo je na Okrajno sodišče v Ljubljani vložilo obtožni predlog zaradi kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic v primeru neplačevanja javne službe STA. To so storili po vloženi ovadbi zoper nekdanjega direktorja Urada za komuniciranje Uroša Urbanijo. Za kaznivo dejanje je zagrožena zaporna kazen.
Na Reporterju smo pri pregledovanju kandidatnih list za evropske volitve opazili nekonsistentnost glede navajanja stopnje izobrazbe. Kandidati z magisterijem imajo v več primerih navedeno višjo stopnjo kot doktorji znanosti; v drugih primerih univerzitetni diplomanti navajajo višjo stopnjo kot magistri ali enako stopnjo kot doktorji znanosti. Gre za zavajanje, nevednost kandidatov ali kaj tretjega?
Objavljamo nekaj razmišljanj dr. Dimitrija Rupla o knjigi Igorja Omerze Milan Kučan in Udba: Kronologija tajnega poročanja in pojavljanja (1969-1990).
5. jun. 2024
Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da z očitki protiustavnosti neobstoječe zakonske ureditve, za katero še ni jasno, ali sploh bo sprejeta, predlagatelj ne more utemeljiti protiustavnosti referendumskega vprašanja.
Ustavno sodišče je danes izdalo dopolnilno odločbo glede sodniških plač, s katero je določilo način izvršitve odločbe o neustavnih sodniških plačah. Na novo določene sodniške plače bodo sodnikom prvič izplačali pri izplačilu za avgust v septembru letos, pri čemer pa bodo dobili tudi razliko za nazaj od 3. januarja letos.
Policija je potrdila napad na deklico na avtobusu ljubljanskega potniškega prometa, o katerem je javno prva spregovorila ravnateljica Osnovne šole Brezovica pri Ljubljani Meta Trček, ki je staršem učencev poslala dopis.
Predsednik NSi in nosilec strankine liste Matej Tonin je ob predčasnem glasovanju na evropskih volitvah in posvetovalnih referendumih pozval državljane, da tudi sami oddajo svoj glas. "Samo z našim glasom lahko dosežemo, da se bo Evropa spremenila na točkah, kjer smo razočarani. Samo z volitvami lahko stvari postavimo nazaj na pravo mesto," meni.
Svoboda je še iz vsake kampanje izšla kot zmagovalka, tudi tokrat bo podobno, je prepričan prvak stranke Robert Golob. Volivce poziva, naj z oddajo glasu sporočijo, kakšno EU si želijo. "Nočemo, da nas v Evropi predstavljajo ljudje, ki širijo laži in strah, ampak tisti, ki verjamejo v demokracijo, vladavino prava in socialno državo," je poudaril.
Pri postopkih ob torkovem priznanju Palestine v državnem zboru je do spornega ravnanja prišlo tako na strani koalicije kot opozicije, je danes za STA ocenil pravnik Rajko Pirnat. Menil je, da je koalicija evidentno kršila poslovnik DZ, kot nesprejemljivo pa je označil tudi potezo opozicijske SDS z vlaganjem pobud za posvetovalni referendum.
Direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač je prvaka Nove Slovenije Mateja Tonina obtožila, da o njej širi neresnice. Na facebooku je objavila zapis in video, v katerih je udarila po Toninu.
Premier Robert Golob je v intervjuju za Reporter spregovoril o nedeljskih referendumih; povedal je, kakšno stališče ima glede evtanazije in legalizacije konoplje; ter razkril, da je v mladosti poskusil marihuano.
Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je prvi dan predčasnega glasovanja na evropskih volitvah udeležilo 18.810 volivcev oz. 1,2 odstotka vseh volilnih upravičencev. Na posvetovalnem referendumu o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja pa je glasovalo 18.769 volivcev (1,2 odstotka vseh upravičencev), so sporočili z DVK.
Nekdanji predsednik države Borut Pahor je lani uspešno prestal operacijo prostate. Po tem ko je več let odlašal z zdravniškimi pregledi, se jih zdaj vestno udeležuje in o tem obvešča javnost.