Prijavljeni ste kot
25. mar. 2025
V epizodi 175 podkasta Aidea Klemen Selaković to sredo, 26. marca ob 20.30, gosti dr. Alenko Žerovnik, strokovnjakinjo za izobraževanje, in dr. Mateja Zapuška, raziskovalca in avtorja, ki skupaj raziskujeta preplet umetne inteligence in učiteljskega poklica. Pogovor odpira pomembna vprašanja o vlogi učiteljev v dobi hitro razvijajoče se umetne inteligence ter o tem, kako se bo spreminjalo izobraževanje prihodnosti.
18. mar. 2025
Domnevna afera predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič in rock kitarista Bora Zuljana navdihuje tudi »ustvarjalce« na družbenih omrežjih – na Tiktoku se je pojavil z umetno inteligenco ustvarjen video Urške in Bora, opremljen z evrovizijsko skladbo Klemna Slakonje.
23. feb. 2025
Eno izmed vodilnih podjetij na področju umetne inteligence OpenAI, ki razvija orodje ChatGPT, je februarja zabeležilo 400 milijonov aktivnih tedenskih uporabnikov. To je 33 odstotkov več kot decembra, je v četrtkovem intervjuju za ameriški poslovni medij CNBC razkril glavni operativni direktor OpenAI Brad Lightcap.
16. feb. 2025
Z docentom dr. Simonom Malmenvallom, tudi kustusom v Slovenskem šolskem muzeju, smo se pred tretjo obletnici invazije Ruske federacije na Ukrajina pogovarjali v njegovem kabinetu na teološki fakulteti. Ohranil je stike z različnimi ljudmi, pretežno iz akademskih krogov, tako tistimi iz Ukrajine kot Ukrajinci, ki so se zaradi vojnih razmer znašli v emigraciji, pa tudi z ljudmi iz Belorusije in Rusije.
11. feb. 2025
Vodja urada za vladno učinkovitost v vladi Donalda Trumpa Elon Musk vodi skupino vlagateljev, ki namerava za ceno skoraj 100 milijard dolarjev prevzeti vodilno podjetje na področju umetne inteligence OpenAI, je v ponedeljek poročal Wall Street Journal. Musk je že leta v sporu z direktorjem OpenAI Samom Altmanom.
Italijanski zgodovinar Carlo Cipolla je ugotovil, da znotraj človeške rase v popolnem sozvočju deluje skupina neumnih, ki je »neorganizirana in neuvrščena«, a hkrati »veliko močnejša od mafije ali vojaško-industrijskega kompleksa ali mednarodnega komunizma«. Preuranjeno je trdil, da nima voditelja. Kot pravi ameriški kolumnist David Brooks, lahko delovanje nove vlade v Washingtonu označimo samo kot neumno. Kar pomeni, da ima kraljestvo nespametnih kralja, Donalda Trumpa.
28. jan. 2025
Kitajsko podjetje DeepSeek s klepetalnim robotom R1 pretresa ameriško konkurenco, delnice tehnoloških podjetij na zahodnih borzah pa je potisnilo globoko v minus. Kitajci trdijo, da so robota ustvarili z le delčkom sredstev, ki jih v razvoj umetne inteligence vlagajo ameriška podjetja. Prvi mož OpenAI Sam Altman je proizvod označil za impresiven.
22. maj. 2024
Od starodavnih časov, ko je imel celo Aleksander Veliki svojega osebnega tutorja Sokrata, do sodobne dobe in spletnega poučevanja je imelo tutorstvo ključno vlogo pri oblikovanju izobraževalne krajine. Tudi Andrej P. Škraba, ekonomist po izobrazbi in matematični navdušenec, se je podal na prav posebno potovanje, da bi spremenil način, kako se učenci učijo in razumejo matematiko.
12. maj. 2024
V začetku maja sta puščavo med Los Angelesom in Las Vegasom preletavali lovski letali F-16 in v klasičnem dvoboju skušali sestreliti tekmeca. V enem je sedel izkušeni pilot, v drugem državni sekretar za vojaško letalstvo, letalo pa je upravljala umetna inteligenca. Po koncu divjega plesa je sekretar nasmejan splezal iz pilotske kabine in oznanil, da se je začela nova orožarska doba samostojnih bojnih strojev.
30. apr. 2024
Ameriškemu podjetju OpenAI, ki upravlja s spletnim klepetalnim robotom ChatGPT, grozi odprtje preiskave v Avstriji, potem ko je skupina zagovornikov na področju zasebnosti na spletu regulatorju podala pritožbo zaradi netočnih oz. izmišljenih odgovorov, ki jih podaja orodje na vprašanja uporabnikov, in nezmožnosti OpenAI, da te odgovore popravi.
17. apr. 2024
Od danes v Sloveniji na pravna vprašanja odgovarja umetna inteligenca – to je izjemen dosežek v slovenskem prostoru – dobili smo tudi prvi pravni pogovor TFL AI Chat v slovenščini.
7. jan. 2024
Leto 2024 bo s koledarskega vidika prestopno, s kulinaričnega pa prehodno. Na obzorju se ne sluti nobenega prelomnega »odkritja« ali trenda, ki bi korenito zasukal teorijo in prakso pripravljanja jedi. Tiskalniki hrane niso več v domeni znanstvene fantastike, vendar še daleč od tega, da bi postali del našega vsakdana.
16. nov. 2023
Pri novem biografskem filmu o življenju francoske šansonjerke Edith Piaf bodo uporabili umetno inteligenco, s katero bodo omogočili, da bo pokojna francoska zvezdnica v filmu pripovedovala svojo zgodbo, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili iz ameriške glasbene založbe Warner Music, ki ima sedež v New Yorku.
6. avg. 2023
Sredi druge svetovne vojne je bilo, ko so zgodnji strokovnjaki za računalništvo teoretizirali o možnosti nastanka »elektronskih možganov«. 80 let kasneje se zdi le še vprašanje časa, ko bodo te teorije postale resničnost. Umetna inteligenca ni več koncept iz znanstvenih traktatov ali znanstvene fantastike, temveč vse bolj oprijemljivo dejstvo. Za ene je to vznemirljiva in potenciala polna nova tehnologija, za druge je eksistencialna grožnja sedanjemu načinu življenja, če ne kar človeštvu.
9. mar. 2021
Ekipa Odseka za inteligentne sisteme Instituta Jožef Stefan je na mednarodnem tekmovanju Pandemic Response Challenge osvojila drugo mesto in s tem 250.000 ameriških dolarjev, polovico nagradnega sklada. Zmagala je španska ekipa VALENCIA IA4COVID, še osem ekip pa je dobilo posebna priznanja.
7. apr. 2020
Huawei Cloud in umetna inteligenca, skupaj z omrežjem 5G, po vsem svetu pomagata v boju proti koronavirusu. Danes se Huaweijeve rešitve uporabljajo v več kot 100 bolnišnicah, v najtežjih časih pa so bolnikom zagotovili tudi video obiske družin.
15. dec. 2019
Jeff Bezos je najbogatejši človek na svetu, in to kljub dragi ločitvi. Je človek, ki ima vpogled v želje kupcev in jih tudi vse bolj nadzoruje. Prav tako je gospodar velikega podatkovnega oblaka, kjer svoje skrivnosti hrani tudi Cia.
26. nov. 2019
Na generalni konferenci Unesca v Parizu so včeraj potrdili, da bo prvi globalni center za umetno inteligenco pod okriljem Unesca dobil sedež v Ljubljani. S tem se Slovenija postavlja na zemljevid najbolj globalno prepoznanih in naprednih držav na področju umetne inteligence, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.