Prijavljeni ste kot
7. nov. 2024
Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev EU Marta Kos je po današnjem zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, so za STA potrdili viri v politični skupini Renew, ki ji pripada tudi Kos. Večja in reformirana EU je strateška nuja, je na današnji predstavitvi na odboru Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet) dejala kandidatka za evropsko komisarko za širitev unije Marta Kos. Pri širitvi na Zahodni Balkan je poudarila pomen sprave in regionalnega sodelovanja, podporo Ukrajini pa je označila za absolutno prednostno nalogo.
1. maj. 2024
Mineva 20 let, od kar je Slovenija postala članica EU. Bila je del največje širitve unije, ko je v povezavo hkrati vstopilo deset držav. Slovenija je to obdobje izkoristila za razvoj, na ravni EU pa se je medtem v ospredje prebila varnost. Prav vojna v Ukrajini je dala nov zagon nadaljnji širitvi.
12. mar. 2024
Evropska komisija bo danes priporočila začetek pristopnih pogajanj z Bosno in Hercegovino, je danes v Evropskem parlamentu povedala predsednica komisije Ursula von der Leyen. BiH je po njenih besedah namreč pokazala, da lahko izpolni pogoje za članstvo, bo pa pred pridružitvijo morala narediti še dodaten napredek.
15. dec. 2023
Voditelji držav članic EU so včeraj podprli začetek pristopnih pogajanj z Ukrajino in Moldavijo, je na družbenem omrežju X sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Unija pa bo pogajanja začela tudi z BiH, ko bo ta dosegla določeno raven izpolnjevanja pogojev za članstvo, so se še dogovorili na vrhu EU.
6. okt. 2020
Evropska komisija bo danes razgrnila širitveni sveženj, ki bo vključeval poročila o napredku posameznih držav na poti v EU ter gospodarski in naložbeni načrt v podporo regiji Zahodnega Balkana. To bo prvi sveženj po sprejetju nove širitvene metodologije, ki naj bi zagotovila bolj političen, dinamičen, verodostojen in predvidljiv proces.
24. mar. 2020
Ministri EU za evropske zadeve so po dolgem zastoju danes na videokonferenci le podprli začetek pristopnih pogajanj s Severno Makedonijo in Albanijo. Tirana mora sicer pred dejanskim začetkom pogajanj izpolniti še vrsto pogojev. Konkretnega datuma za prvo medvladno pogajalsko konferenco za državi niso določili.
5. feb. 2020
Evropska komisija bo danes v Bruslju predstavila predloge za spremembe širitvenega procesa, s katerimi želi odpraviti francosko blokado začetka pristopnih pogajanj s Severno Makedonijo in Albanijo. Bistvena novost naj bi bil poudarek na reverzibilnosti procesa - da kandidatka v primeru neizpolnjevanja pogojev nazaduje na poti v EU.
1. dec. 2019
Francoska blokada pristopnih pogajanj s Severno Makedonijo in Albanijo je širitev znova postavila v središče dogajanja v EU. Vsi se strinjajo, da je reforma procesa nujna, a mnogi kritizirajo destruktiven pristop francoskega predsednika Emmanuela Macrona. Polnopravno članstvo sicer ostaja cilj, a vse kaže, da širitve, kot jo poznamo, ne bo več.
15. okt. 2019
Premier Marjan Šarec je pred vrhom EU, na katerem naj bi odločali tudi o začetku pristopnih pogajanj s Severno Makedonijo in Albanijo, včeraj pisal voditeljem članic unije in predsedniku Evropskega sveta. V pismu pojasnjuje stališče Slovenije, ki nasprotuje vnovični preložitvi odločitve in poudarja strateški pomen odločitev o širitvenem procesu.
23. maj. 2019
Mednarodna nogometna zveza (Fifa) je dokončno opustila zamisel, da bi svetovno prvenstvo v Katarju leta 2022 razširila z 32 na 48 moštev.
1. maj. 2019
EU danes obeležuje 15. obletnico širitvenega velikega poka, v katerem se je tedanji petnajsterici pridružilo deset vzhodno- in srednjeevropskih držav, tudi Slovenija. Petnajst let po velikem poku EU zaposluje kaos z brexitom in boj z evroskeptiki, širitvenega apetita ni, vrstijo se pozivi h koreniti reformi širitvene politike.
5. jul. 2018
EU Zahodnega Balkana ne sme pustiti v vakuumu, je včeraj na Dunaju posvarila avstrijska zunanja ministrica Karin Kneissl. Ob tem je kritična do Francije, ki ovira napredek v širitvenem procesu. Poudarja, da za širitev na Zahodni Balkan veljajo enaki razlogi, kot so za širitev na Portugalsko, Grčijo, Španijo in Romunijo, ki jo je Francija podpirala.