Revija Reporter
Svet

Marti Kos zelena luč: Nisem Kučanova, nisem od nikogar razen malo od mojega moža

STA
11 769

7. nov. 2024 9:49 Osveženo: 13:45 / 07. 11. 2024

Deli na:

Marta Kos v Evropskem parlamentu

Evropski parlament

Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev EU Marta Kos je po današnjem zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, so za STA potrdili viri v politični skupini Renew, ki ji pripada tudi Kos. Večja in reformirana EU je strateška nuja, je na današnji predstavitvi na odboru Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet) dejala kandidatka za evropsko komisarko za širitev unije Marta Kos. Pri širitvi na Zahodni Balkan je poudarila pomen sprave in regionalnega sodelovanja, podporo Ukrajini pa je označila za absolutno prednostno nalogo.

"Nikoli nisem bila sodelavka ali informatorka jugoslovanskih tajnih služb," je Kos zatrdila v odgovoru na vprašanje poslanca Ilhana Kjučjuka iz skupine Renew, ki ga je zanimalo, ali navedbe v medijih o tem držijo. Priznala je sicer, da se je njeno ime pojavilo na seznamu obveščevalcev tako kot pri številnih članih vlade, poslancih Evropskega parlamenta in tisočih ljudi, ne da bi natančneje vedela, kaj to pomeni.

Poudarila je še, da je integriteta zanjo pomembna in da ne bi rada, da se postavi pod vprašaj zaradi lažnih informacij.

"Nisem od nikogar razen malo od mojega moža," pa je odgovorila na očitek slovenskega evroposlanca Milana Zvera (EPP/SDS), ki ga je zanimalo, ali bo morda njena politična ujetost ovira pri njenem delu. "Nisem ne od Kučana ne od drugih," je dodala in izrazila prepričanje, da bo lahko dobro opravljala delo evropske komisarke za širitev.

Pri tem je navedla 35 let delovnih izkušenj, ko je, kot je dejala, zagovarjala interese Slovenije in si vedno prizadevala narediti vse, kar je v njeni moči, za slovenske interese. Širitveni resor pa je označila za eno najboljših stvari, ki se je zgodila Sloveniji, saj ima država bogate izkušnje s širitvijo.

Ukrajina, Moldavija, Zahodni Balkan

"Večja in reformirana EU je trenutno bolj kot kdajkoli prej strateška nuja - v našem lastnem interesu," je povedala Kos. Večja in reformirana unija namreč po njenem mnenju pomeni močnejši glas na mednarodnem parketu, več gospodarskega in družbenega napredka v korist večjega števila Evropejcev, pa tudi bolj stabilno in varno unijo v svetu, polnem izzivov.

Zagotovila je, da bo v primeru potrditve za komisarko za širitev njen primarni cilj zagotavljanje podpore državam, ki se želijo pridružiti EU, saj je širitev "maraton, in ne sprint".

Prizadevala si bo, da bo ta proces še naprej temeljil na dosežkih držav kandidatk in da bodo te spoštovale sprejete politične zaveze in reforme. Če bo pri tem prišlo do resne ali dolgoročnejše stagnacije oziroma nazadovanja, bo predlagala ukrepanje, je v uvodni predstavitvi zagotovila Kos.

Kasneje je v odgovorih na vprašanja koordinatorjev političnih skupin poudarila, da lahko v EU vstopijo le države, ki bodo zaprle vsa pogajalska poglavja. "Če želimo biti dosledni, in dosledni moramo biti, moramo spoštovati integriteto širitvenega procesa," je prepričana kandidatka.

Po njenih besedah prvič po desetih letih obstaja realna možnost, da bomo eno ali dve državi pripeljali do konca pogajalskega procesa. Pristopna pogajanja s Črno goro bi lahko zaključili do konca leta 2026, z Albanijo pa do konca leta 2027, je dejala.

Pri širitvi na to regijo sta sicer po njenem mnenju ključna sprava in regionalno sodelovanje. "Če bom potrjena, se bom v večji meri posvetila iskanju rešitev za dvostranska vprašanja," je zagotovila.

Napovedala je tudi tesno sodelovanje s Kijevom pri približevanju Ukrajine uniji. Kos, ki bo kot komisarka bdela tudi nad pomočjo Kijevu, je poudarila, da evropska gospodarska, vojaška in politična podpora ne pomaga zgolj Ukrajincem, ampak brani celotno evropsko celino in svetovni red, utemeljen na mednarodnem pravu in multilateralizmu.

"Podpirati Ukrajino in upirati se ruski agresiji je zame absolutna prednostna naloga," je poudarila nekdanja slovenska diplomatka. Napovedala je, da bo v primeru potrditve takoj po nastopu mandata obiskala Ukrajino.

Povedala je še, da bo skušala pri širitvenem procesu upoštevati načelo "več za več". To pomeni, da se države, ki sprejmejo potrebne reforme, tudi približajo EU in se postopoma vključujejo v ključne sektorje evropskega enotnega trga. T. i. postopno integracijo bi lahko po mnenju Marte Kos olajšali tudi z uporabo obstoječih finančnih instrumentov za podporo Ukrajini, Moldaviji in državam Zahodnega Balkana.

Spomnila je še na besede predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, da mora biti širitev katalizator za napredek pri reformiranju EU. S komisarskimi kolegi bo tako sodelovala pri pregledu evropskih politik v okviru priprav na širitev, je napovedala.

Kasneje je poudarila, da ni le obveza kandidatk, da izpolnijo vse pogoje, ampak je tudi obveza EU, da izpolni obljube. To bo tudi del notranjih sprememb, ki jih mora izvesti EU, ta procesa pa lahko potekata vzporedno, je povedala.

Izpostavila je še, da vidi pozitivno plat izida volitev v ZDA, na katerih je zmagal Donald Trump. "Vidim tudi pozitivno stran rezultata volitev v ZDA, morali bi bolj izkoristiti to, kar je Evropa, ki temelji na vrednotah," je dejala.