Prijavljeni ste kot
1. apr. 2019
Pisateljica, pesnica in pedagoginja Aksinja Kermauner je sporočila, da z današnjim dnem nepreklicno odstopa z mesta predsednice Društva slovenskih pisateljev (DSP). Z današnjim dnem so sodelovanje z DSP prekinile tudi štiri administrativne in strokovne sodelavke. Razloge so članom društva posredovale v pismu, Aksinja Kermauner o razlogih še molči.
9. feb. 2019
British Council je posthumno objavil opravičilo, ki so ga leta 1946 posredovali angleškemu pisatelju Georgeu Orwellu, ko so zavrnili objavo njegovega eseja In defence of English cooking (V bran angleški kuhinji). Vzrok zavrnitve je bil, da so dvomili o primernosti eseja za bralce iz drugih koncev Evrope, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
8. feb. 2019
Pisatelj z avstrijske Koroške Florjan Lipuš je ob današnjem kulturnem prazniku prejel zlati red za zasluge za izjemen prispevek k slovenski književnosti ter za nov in svež pogled na slovenstvo. Odlikoval ga je predsednik republike Borut Pahor na že tradicionalnem dnevu odprtih vrat ob prazniku in ob tem sprejel še letošnje Prešernove nagrajence.
26. jan. 2019
Avtorica svetovne literarne uspešnice Petdeset odtenkov sive E. L. James je razkrila, da bo njena naslednja knjiga The Mister "zgodba o Pepelki za 21. stoletje". Pripoveduje o "privilegiranemu aristokratskemu mlademu Angležu Maximu Trevelyanu in skrivnostni, nadarjeni in lepi Alessii Demachi", je povedala.
18. jan. 2019
Nastala bo televizijska priredba kontroverznega romana francoskega pisatelja Michela Houellebecqa Podreditev, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. Houellebecq v romanu opisuje Francijo leta 2022, ko na volitvah za predsednika zmaga zmerni islamist.
4. jan. 2019
Provokativni francoski pisatelj Michel Houellebecq v novem romanu Serotonin, ki je izšel danes, daje glas francoskim kmetom in delavcem, ki začnejo blokirati ceste zaradi liberalnih EU politik. Spominja na protestno gibanje rumenih jopičev, ki se je zaradi dviga cen goriva sredi novembra pojavilo v Franciji, a kmalu preraslo v protivladne proteste.
15. dec. 2018
Francoski pisatelj Michel Houellebecq je v mesečniku Harper's Magazine v New Yorku objavil esej, v katerem se je postavil v bran ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu. Imenoval ga je za "enega najboljših ameriških predsednikov, kar jih je videl". Med drugim ga je pohvalil zaradi njegove protekcionistične trgovinske politike.
14. dec. 2018
Akademska založba SEDNO iz Varšave je objavila prevod romana Ferija Lainščka Nedotakljivi, mit o Ciganih. Delo v poljščini nosi naslov Nietykalni, mit o Cyganach, prevedla pa ga je Joanna Pomorska. Gre za prvi natis kakega integralnega Lainščkovega dela na Poljskem, doslej so ga namreč tam brali le v literarnih revijah, je sporočil avtor.
11. dec. 2018
Pred 100 leti se je na današnji dan rodil eden najpomembnejših ruskih pisateljev 20. stoletja Aleksander Solženicin, ki je leta 1970 prejel Nobelovo nagrado za literaturo. Za njegovo najbolj prepoznavno delo velja knjiga Arhipelag Gulag. Obletnice so se v Moskvi spomnili že minuli teden v Boljšoj teatru, v nedeljo pa je na sporedu še koncert.
V vrhniškem Cankarjevem domu je nocoj na predvečer 100. obletnice smrti Ivana Cankarja potekala osrednja državna slovesnost, ki jo je s slavnostnim nagovorom začel predsednik Borut Pahor. Kot je poudaril, je bil Cankar kljub kritičnosti in opisovanju nesrečnih ljudi in družbe optimist, kar je po njegovem mnenju tudi poziv sodobnemu človeku.
Na današnjo stoto obletnico smrti največjega slovenskega pisatelja Ivana Cankarja bo na sporedu še nekaj dogodkov v nizu številnih prireditev, ki se vrstijo v letošnjem Cankarjevem letu. Največji bo celodnevni mednarodni posvet v Ljubljani, na katerem bodo osvetlili njegovo literaturo, nazore in pomen. S tem se Cankarjevo leto počasi bliža h koncu.
26. nov. 2018
Na zadnji dan Slovenskega knjižnega sejma so včeraj razglasili tudi knjigo leta. Komisija je izbrala pet nominirancev, zadnjo besedo pa so imeli obiskovalci sejma. Ti so največ glasovalnih lističev namenili knjigi Ivan Cankar: podobe iz življenja avtorjev Blaža Vurnika in Zorana Smiljanića.
15. nov. 2018
Češki premier Andrej Babiš je predlagal, da bi pisatelju Milanu Kunderi vrnili češko državljanstvo, ki mu ga je komunistični režim odvzel pred skoraj 40 leti. Avtorja nekaterih najbolj cenjenih literarnih del 20. stoletja, kot je roman Neznosna lahkotnost bivanja, so leta 1950 izključili iz partije. Kasneje se je preselil v Francijo.
10. nov. 2018
Levstikovo popotovanje od Litije do Čateža je s sončnim in toplim vremenom tudi letos privabilo veliko množico pohodnikov. Po prvih grobih ocenah prirediteljev se je na pot, ki je nastala na podlagi Levstikove literarne predloge, podalo okoli 20.000 pohodnikov, je za STA dejal predstavnik organizatorjev Rudi Bregar.
1. nov. 2018
Vnukinja brata Nobelovega nagrajenca za književnost Gabriela Garcie Marqueza je izginila že konec avgusta na severu Kolumbije, sedaj pa je postalo jasno, da so jo ugrabili. Po navedbah policije ugrabitelji za izpustitev Melise Martinez Garcia zahtevajo pet milijonov dolarjev, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
25. okt. 2018
Premier Marjan Šarec je včeraj na kosilu gostil tržaškega pisatelja Borisa Pahorja in se mu ob tej priložnosti zahvalil za njegov "izjemen prispevek na kulturnem in političnem področju", je premier zapisal na svojem Facebook profilu. Šarec je Pahorja v svoji objavi opisal tudi kot borca za položaj slovenske manjšine na Tržaškem.
24. okt. 2018
V 95. letu starosti je ponoči v bolnišnici v Topolšici umrl pisatelj, dramaturg, esejist in prevajalec Alojz Rebula, je poročal Primorski dnevnik. Njegov opus obsega črtice, novele in romane ter refleksivno dnevniško in potopisno prozo. Med najznačilnejša dela sodijo romani Senčni ples, V Sibilinem vetru in Divji golob.
9. sep. 2018
Na današnji dan mineva 190 let od rojstva velikega ruskega romanopisca in filozofa Leva Nikolajeviča Tolstoja. Bil je realist z razvitim smislom za analitičnost in psihološke odtenke svojih junakov. Obsojal je dvoličnost družbe in socialno nepravičnost. Med drugim podpisuje mojstrovini svetovne književnosti Vojna in mir ter Ana Karenina.