Prijavljeni ste kot
3. sep. 2021
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs se je včeraj odzval na očitke, da predlagana uvedba denarne kazni za nedostojno vedenje do predstavnikov oblasti vzpostavlja privilegirano kategorijo državljanov. Kot je poudaril, so najbolj izpostavljeni predstavniki države v vseh demokratičnih državah še posebej zavarovani.
2. sep. 2021
V Pravni mreži za varstvo demokracije ostro nasprotujejo predlagani uvedbi denarne kazni za nedostojno vedenje do predstavnikov oblasti in njihovih bližnjih. Ocenjujejo, da predlog nasprotuje sodni praksi Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP), ima zastraševalen učinek in vzpostavlja privilegirano kategorijo državljanov.
Poslanec SDS Branko Grims je na današnji novinarski konferenci stranke predstavil predlog deklaracije o podpori resoluciji Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu, v kateri ostro obsojajo vsakršen totalitarizem. Dejal je, da podpora predstavlja demokratičen razvoj, žrtvam totalitarnih režimov pa da je treba izkazati spoštovanje.
Odbor DZ za kulturo v drugi obravnavi ni podprl novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), s katero so v LMŠ predlagali zmanjšanje števila programskih svetnikov RTVS. Čeprav so tako vabljeni na današnji seji kot nekateri poslanci poudarjali, da podpirajo namen zakona, pa s predlaganimi rešitvami večinsko niso bili zadovoljni.
1. sep. 2021
DZ bo v okviru obravnave predloga novele zakona o javnem redu in miru odločal tudi o uvedbi denarne kazni za nedostojno vedenje do uradne osebe pri uradnem poslovanju ter najvišjih predstavnikov oblasti in njihovih bližnjih. Predlog dopolnila, ki so ga vložili poslanci koalicije, je pripravilo notranje ministrstvo, z njim pa soglaša tudi vlada.
25. avg. 2021
Knovs se bo danes na zaprti seji seznanil z aktivnostmi nadzorovanih služb v zvezi z delovanjem skrajno desnih gibanj. Predsednik komisije Matjaž Nemec iz SD je na Twitterju sicer napovedal, da bodo predlagali odprtje seje za javnost, saj ima ta pravico vedeti za dognanja preiskovalnih novinarjev na to temo.
13. avg. 2021
Poslanske skupine LMŠ, SD, SAB, Levica in NeP so vložile zahtevo za sklic nujne seje odbora DZ za okolje, na kateri želijo spregovoriti o zaskrbljujočih ugotovitvah poročila Medvladnega odbora za podnebne spremembe (IPCC) za Slovenijo. V SAB so prepričani, da bo za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov čim prej treba sprejeti in zaostriti ukrepe.
12. avg. 2021
Ustavno sodišče je ocenilo, da sta zakon o parlamentarni preiskavi in poslovnik o parlamentarni preiskavi v neskladju z ustavo, obenem je razveljavilo akt o odreditvi preiskave v zadevi Franc Kangler, je povedal generalni državni tožilec Drago Šketa. Preiskave v DZ namreč ni dopustno odrejati v zvezi s konkretnimi odločitvami državnih tožilcev.
22. jul. 2021
Prvak SNS Zmago Jelinčič meni, da je levi opoziciji zmanjkalo sape in tudi jeseni ne bo konstruktivne nezaupnice. Koalicija pa bo ubrala pot sprejemanja nujnih zakonskih odločitev, okoli katerih se bo lahko poenotila in zanje dobila podporo, je v izjavi za STA o pričakovanjih za jesen ocenil Jelinčič. Prepričan je, da bomo imeli redne volitve.
V opozicijski LMŠ ocenjujejo, da bodo tudi na jesen pomembna glasovanja v DZ nepredvidljiva, saj so tudi tista pred parlamentarnimi počitnicami pokazala, da ne koalicija ne opozicija nimata stabilne večine. Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović napoveduje uporabo vseh demokratičnih orodij proti vladi, rešitve pa LMŠ vidi v predčasnih volitvah.
Koalicija si bo po besedah vodje poslanske skupine SDS Danijela Krivca vzela oddih, pregledala prioritete do rednih volitev ter tako nadaljevala delo. "Ne bomo pa silili z zakoni, ki bi delali težave znotraj koalicije in v razmerju do opozicije. To nima smisla," je v izjavi za STA glede politične jeseni napovedal Krivec.
19. jul. 2021
Predsednik komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) Matjaž Nemec je v luči poročanja tujih medijev o prisluškovanju novinarjem danes na Twitterju potrdil, da je Knovs prve namige o možni zlorabi vohunske programske opreme v Sloveniji prejel že lani. Za STA je pojasnil, da ne vedo, za katero programsko opremo je šlo.
17. jul. 2021
Poslanci so po daljši redni seji in petkovi izredni seji, na kateri so med drugim imenovali ministra za digitalno preobrazbo, odšli na poletni oddih. Do septembra praviloma ne bodo zasedali. Parlamentarne počitnice, ko ni rednih zasedanj DZ in delovnih teles, namreč po poslovniku DZ potekajo od vključno 16. julija do 31. avgusta.
Po referendumskem porazu je koalicija pri svojem delovanju stopila na zavoro, trezno presodila položaj ter sprejela odločitev, da se ne bo izčrpavala v neenakovrednih spopadih, ki niso zanjo absolutno nujni, meni analitik Rok Čakš. Medtem je Aljaž Pengov Bitenc prepričan, da je koalicija po porazu na referendumu šibkejša in ima manj avtoritete.
Imenovanje ministra za digitalno preobrazbo Marka Borisa Andrijaniča po ocenah koalicije kaže, da ima vlada v DZ dovolj glasov za nadaljnje delo. Ključni glasovalni del je bil izpolnjen, s tem pa tudi stabilnost vladne koalicije, meni vodja poslancev SDS Danijel Krivec. Po oceni vodje poslancev SMC Gregorja Periča gredo lahko mirneje na oddih.
16. jul. 2021
Del opozicije po izvolitvi Marka Borisa Andrijaniča za ministra opozarja na šibkost koalicije, ostri pa so zlasti do DeSUS. Po oceni predsednice SD Tanje Fajon se je pokazalo, da bo DeSUS še naprej podpiral vlado. Da se je pokazal kot del koalicije, menijo tudi v LMŠ in SAB. Poslanec Levice Luka Mesec pa izvolitev vidi kot marketinško potezo vlade.
DZ je danes imenoval Marka Borisa Andrijaniča za ministra brez listnice, pristojnega za digitalno preobrazbo. Za je glasovalo 45 navzočih na seji, proti jih je bilo 44. Imenovanje Andrijaniča je v današnjem glasovanju v DZ podprlo 45 poslancev - poleg koalicijskih tudi poslanci SNS, narodnosti in dva poslanca DeSUS. Poslanec DeSUS Robert Polnar je glasoval proti, prav tako poslanci LMŠ, SD, Levice, SAB in nepovezane poslanske skupine. Andrijaniča je na ta položaj predlagal premier Janez Janša, ki je pojasnil, da bo njegova naloga vodenje novoustanovljene vladne službe in koordinacija aktivnosti na področju digitalne preobrazbe znotraj vlade.
Kandidat za ministra brez listnice, pristojnega za digitalno preobrazbo, Mark Boris Andrijanič je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je glasovalo deset poslancev, pet jih je bilo proti.