Prijavljeni ste kot
17. avg. 2021
Trenutno število potrjenih okužb z novim koronavirusom v Sloveniji je po besedah infektologinje in predsednice Zdravniške zbornice Slovenije Bojane Beović mnogo višje kot lansko poletje, zato ljudi ponovno poziva k cepljenju proti covidu-19. "Pametno je, da se cepijo vsi, ki se lahko, še posebej je ključno cepljenje starejših," je dejala.
16. avg. 2021
Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je prek Twitterja sporočila, da je okužena z novim koronavirusom. "Covid-19 ne izbira. Od sobote dalje sem v samoizolaciji, danes potrjen pozitivni izvid. Vse aktivnosti za varen začetek šole tečejo nemoteno dalje," je zapisala.
15. avg. 2021
Po več mestih v Franciji so se včeraj, že peto soboto zapored znova zbrale množice protestnikov, ki nasprotujejo vladnim ukrepom proti covidu-19. Po ocenah organizatorjev se je po vsej državi zbralo okoli četrt milijona protestnikov, kar je še enkrat več, kot se jih je zbralo ob začetku tega protestnega vala sredi julija.
Predsednik NSi in podpredsednik vlade Matej Tonin je dejal, da v NSi menijo, da bi moral biti pogoj PCT (preboleli, cepljenih, testirani) čim bolj razširjen. Če temu ne bo tako, se bodo ustvarjale različne izjeme, pa tudi zmeda in nezadovoljstvo, je dejal. Tako bi pogoj PCT vpeljali za vse sisteme oz. vse zaposlene.
14. avg. 2021
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je Kitajsko v četrtek pozvala, naj ji posreduje nadaljnje podatke o razvoju prvih primerov covida-19, saj si želi oživiti preiskavo o izvoru bolezni. Kitajska je prošnjo zavrnila in ob tem dejala, da podpira le znanstvene raziskave o izvoru virusa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vlada je na včerajšnji dopisni seji izdala več odlokov za zajezitev širjenja covida-19. Novosti med drugim prinašajo ponovno uvedbo zaščitnih mask na javnih kulturnih prireditvah, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Za taksiste bo test PCR veljal 72, hitri test pa 48 ur. Spremembe bodo začele veljati v ponedeljek, piše v sporočilu.
13. avg. 2021
Strožja pravila za preprečevanje širjenja novega koronavirusa in napovedana ukinitev brezplačnih testov so v Franciji privedli do okrepitve cepljenja. Vsaj odmerek cepiva proti covidu-19 je prejelo 67 odstotkov prebivalstva, medtem ko je 56 odstotkov v celoti cepljenih, so danes sporočile francoske zdravstvene oblasti.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je zaradi epidemiološke situacije v dogovoru s cepilnimi centri in ministrstvom za zdravje pripravil poziv k cepljenju proti covidu-19 osebam nad 50 let. Kot so zapisali na NIJZ, je zanje še posebej pomembno, da so v čim večji meri zaščiteni, saj gre za skupino z večjim tveganjem za težji potek bolezni.
Zaradi uvedbe plačljivih testiranj po 23. avgustu je vse več pritiskov na zaposlene v dejavnosti gostinstva in turizma, ki še niso preboleli covida-19 in ki se še niso cepili, so opozorili v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije. Delodajalce so pozvali, naj ne zavajajo zaposlenih, da si bodo testiranje morali plačevati sami.
V četrtek so opravili 1841 testov PCR na okužbo z novim koronavirusom in pri tem potrdili 199 okužb, je objavila vlada. V bolnišnicah se zdravi 42 covidnih bolnikov, dva več kot dan prej. Intenzivno zdravljenje potrebuje šest covidnih bolnikov, enako kot dan prej. V četrtek ni umrl noben covidni bolnik.
Pred začetkom novega šolskega leta so po več mestih že povabili mlade k cepljenju proti covidu-19. Trenutno se lahko proti covidu-19 cepijo starejši od 12 let, za mlajše cepivo še ni registrirano. Sicer pa je z enim odmerkom cepljenih 13,7 odstotka, z dvema pa dobrih 8,4 odstotka mladostnikov, starih od 12 do 18 let.
12. avg. 2021
Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) je danes objavil nov epidemiološki zemljevid Evrope, na katerem sta zahodni in osrednji del Slovenije po novem obarvana oranžno. Preostanek države medtem ostaja obarvan zeleno.
V študentski in dijaški organizaciji razumejo izpolnjevanje PCT-pogoja v novem šolskem oz. študijskem letu kot pogoja za udeležbo v izobraževalnem procesu, ne pa tudi plačljivega testiranja. V zvezi srednjih šol podpirajo samotestiranje dijakov in se sprašujejo, zakaj to ne bi veljalo še za učitelje. Vsi pa opozarjajo na pomanjkanje informacij.
Država od 23. avgusta več ne bo krila presejalnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom. Tistim, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu stroške testa kril delodajalec. Cena hitrega antigenskega testa bo predvidoma znašala 12 evrov.
V Sloveniji so v sredo opravili 1828 testov in potrdili 248 okužb z novim koronavirusom, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih testov je tako znašal 13,6 odstotka. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov se je dvignilo za 14 in znaša 153, 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev znaša 88.
Ali bo izpolnjevanje PCT v naslednjem šolskem letu pogoj za vstop v vzgojno-izobraževalne ustanove, za zdaj po besedah ministrice za izobraževanje Simone Kustec še ni znano, dogovarjanja o tem so v zaključni fazi. Ministrstvo za zdravje naj bi v naslednjem tednu vladi posredovalo odlok, ki bo urejal pogoj PCT tudi za izobraževalne ustanove.
11. avg. 2021
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je v izjavi medijem pojasnil, da bo izpolnjevanje PCT pogoj za obisk predavanj v novem študijskem letu, s tem tudi soglašajo študentske organizacije. Za dijake pa je predlog, da se sprva prostovoljno samotestirajo, ob predlogu v rdečo epidemiološko fazo pa bi tudi za njih veljal pogoj PCT.
V Sloveniji so v torek opravili 1974 PCR testov in potrdili 248 okužb z novim koronavirusom, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih testov je tako znašal 12,6 odstotka. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov se je dvignilo za 15 in znaša 139, 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev znaša 81.