GJtPNFnW4AAxeMl Svet24.si

Hud potres prizadel okolico Vidma; tla so se ...

433132554_2134136413613298_5685619191041566114_n Svet24.si

Policija prekinila iskanje male Danke v Banjskem ...

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

janez janša, shod Reporter.si

Kdo ima koga za norca? Janša, večkrat v ...

ronaldo 33 Ekipa24.si

Joj, kaj je naredil Ronaldu! To je predrznež, ki ...

skrito-v-raju Njena.si

Edvard Steiner: srčen človek ali velik ...

vinicius Ekipa24.si

Zvezdnik Reala in Brazilije se je zlomil pred ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Kitajska skrivnostnost krepi sume o izvoru koronavirusa v laboratoriju

Deli na:
Kitajska skrivnostnost krepi sume o izvoru koronavirusa v laboratoriju

V bolnišnicah v Wuhanu naj ne bi imeli več bolnikov s covidom-19. - Foto: Profimedia

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je Kitajsko v četrtek pozvala, naj ji posreduje nadaljnje podatke o razvoju prvih primerov covida-19, saj si želi oživiti preiskavo o izvoru bolezni. Kitajska je prošnjo zavrnila in ob tem dejala, da podpira le znanstvene raziskave o izvoru virusa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Skupina mednarodnih strokovnjakov WHO je v prizadevanjih, da bi dognali izvor izbruha okužb z novim koronavirusom januarja letos odšla v kitajski Wuhan, kjer so v sodelovanju s kitajskimi kolegi pripravili prvo poročilo. A do dokončnih ugotovitev o tem, kako se je virus začel širiti, se skupini ni uspelo dokopati.

A na Peking se sedaj krepi pritisk, da razmisli o sodelovanju v novi preiskavi o začetku pandemije, ki je ohromila svetovno gospodarstvo in bila usodna za več kot štiri milijone ljudi po vsem svetu, odkar se je novi koronavirus decembra 2019 prvič pojavil v kitajskem mestu Wuhan.

V četrtek je WHO na Kitajsko naslovil vnovičen poziv, naj z njo deli podatke o prvih primerih covida-19, da bi lahko organizacija oživila preiskavo. Kitajska je prošnjo zavrnila, češ da je prva preiskava zadostovala, pozivi k posredovanju dodatnih podatkov pa da so politično in ne znanstveno motivirani.



V luči nepripravljenosti Kitajske, da bi v polnosti sodelovala z zunanjimi preiskovalci, so po poročanju AFP tudi strokovnjaki vse bolj odprti za razmislek o teoriji, da je virus morebiti ušel iz kitajskega laboratorija.

Danski znanstvenik, ki je vodil prvo mednarodno misijo v Wuhanu, Peter Ben Embarek je priznal, da je ena od možnih hipotez, kako je virus z netopirja prešel na človek, ta, da se je uslužbenec laboratorija v Wuhanu okužil med odvzemom vzorcev na terenu.

Za v četrtek predvajan dokumentarni film danske televizije TV2 je povedal, da netopirji, ki so virus prenašali, niso z območja Wuhana, in da so bili najverjetneje z njimi v stiku le zaposleni v laboratoriju v Wuhanu, še povzema AFP.