Prijavljeni ste kot
11. jul. 2021
Referendum o noveli zakona o vodah se je po besedah okoljskega ministra Andreja Vizjaka ugrabil in zlorabil za druge cilje, tudi politične. "Ljudje so odreagirali čustveno. Bodrilo in spodbujalo se jih je z nekimi pamfleti, ki nimajo veze s samim namenom zakona," je po približno petini preštetih glasov v odzivu za TV Slovenija dejal Vizjak. Vsak glas proti uveljavitvi zakona bo tudi glas proti aktualni vladi Janeza Janše, je Vizjak zjutraj ob oddaji glasu v Brežicah dejal za nacionalno televizijo.
Po podatkih okrajnih volilnih komisij je na referendumu o noveli zakona o vodah na voliščih v Sloveniji danes do 11. ure glasovalo 257.328 volivcev, kar predstavlja 15,15 odstotka vseh volilnih upravičencev, je sporočil direktor službe Državne volilne komisije Dušan Vučko. To je več kot na referendumu o zakonu o zakonski zvezi leta 2015.
Volivci bodo danes na referendumu odločali o usodi novele zakona o vodah. Ob 7. uri se bo odprlo okrog 3000 volišč, na katerih bo skoraj 1,7 milijona volilnih upravičencev lahko oddalo svoj glas. Do konca glasovanja ob 19. uri še vedno velja volilni molk.
10. jul. 2021
Pred nedeljskim referendumom o noveli zakona o vodah je ob polnoči začel veljati volilni molk. Do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri je prepovedano vsakršno nagovarjanje volivcev, domnevne kršitve volilnega molka pa je mogoče prijaviti dežurni službi notranjega ministrstva.
9. jul. 2021
Predčasnega glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah se je po podatkih Državne volilne komisije udeležilo 84.196 volivcev oz. 4,96 odstotka vseh volilnih upravičencev. Gre za najvišjo udeležbo na predčasnem glasovanju na referendumih in volitvah doslej.
Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za ali proti noveli zakona o vodah na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko, v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500.
8. jul. 2021
Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah, o kateri bodo državljani odločali na referendumu to nedeljo, so mnenja danes soočili v Studiu ob 17.00 na Radiu Slovenija. Zagovorniki ter okoljski minister Andrej Vizjak so znova zatrdili, da bo novi zakon zaščitil vode, nasprotniki pa vladi očitajo laži in zavajanje.
7. jul. 2021
Pobudniki referenduma o noveli zakona o vodah, združeni v Gibanje za pitno vodo, opozarjajo, da je vloga za prijavo na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča že dva dneva nedostopna. S težavami se soočajo tudi tisti, ki želijo glasovati iz tujine, so opozorili.
21. jun. 2021
V bližini naselja Dravci v občini Videm na sotočju rek Dravinje in Drave so se v nedeljo okoli 19.40 prevrnili trije čolni, na katerih je bilo 11 ljudi. Ponesrečenim so prvo pomoč nudili gasilci, dve osebi pa so reševalci odpeljali v ptujsko bolnišnico.
25. maj. 2021
Referendum o noveli zakona o vodah bo 11. julija, torej teden dni pozneje od prvotnega predloga, je s tesno večino sklenil DZ. Nov datum so na izredni seji DZ predlagale koalicijske SDS, NSi in SMC, čemur so ostro nasprotovali v delu opozicije. Poslanci so bili razdeljeni tudi glede vsebine novele, iz obeh strani je bilo slišati očitke o zavajanju.
24. maj. 2021
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor na današnji seji obravnava zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vodah. Po predlogu bi bil ta v nedeljo, 4. julija. "Datum je glede na vse dane okoliščine sprejemljiv, ni pa dober," je v današnji izjavi dejal Miha Stegel iz civilne iniciative Danes.
23. maj. 2021
Društvo za podvodne dejavnosti Bled je v okviru že tradicionalne čistilne akcije Blejsko jezero in njegovo okolico očistilo za približno pol tone odpadkov. Poleg odpadkov so letos iz jezera odstranjevali tudi tujerodno školjko potujočo trikotničarko, s čimer so prispevali k uravnoteženosti jezerskega ekosistema.
18. maj. 2021
Mednarodna raziskava o uporabi prepovedanih drog za leto 2020, opravljena z analizo odpadnih vod, kaže, da je med šestimi slovenskimi mesti najvišja uporaba kokaina, ekstazija in metamfetamina v Ljubljani, amfetamina pa v Velenju. Večina obremenitev biomarkerjev v slovenskih mestih je bila sicer pod povprečjem mednarodne raziskave.
15. maj. 2021
Petkovi protestniki so včeraj protestirali za pitno vodo, po njihovih ocenah se jih je zbralo okoli 3000. S kolesi in peš so se od trga Republike odpravili do Prešernovega trga, kjer sta jih nagovorili predstavnica organizacije Umanotera Gaja Brecelj in koordinatorka zbiranja referendumskih podpisov za pitno vodo Alenka Kleč Bricelj.
7. maj. 2021
Danes popoldan in v noči na soboto se bo vodnatost rek v večjem delu države povečala, najbolj v severni in severovzhodni Sloveniji. Reke na območju Koroške, Podravja ter ponekod na Gorenjskem in v osrednji Sloveniji bodo dosegle velike pretoke, so sporočili z Agencije RS za okolje.
2. maj. 2021
Cana Royal Water je butična ustekleničena voda, ki izvira v okolici kraja Nuskova na Goričkem. Madžari v Ogrskem delu dvojne monarhije so pred več kot 100 leti izvir iz Nuskova imenovali kar »kiraly forras« oziroma kraljevi izvir a je niso začeli polniti. Niko Huber, prvi slovenski vinski sommelier pa je v tej vodi videl poslovno priložnost in izziv. Projekt je začel uresničevati leta 2007. Prva ustekleničena voda iz nove vrtine je luč sveta ugledala leta 2019.
6. apr. 2021
Državni svet danes s 14 glasovi za in 19 proti ni izglasoval predlaganega veta na novelo zakona o vodah, ki jo je pred tednom dni sprejel državni zbor. V razpravi so pobudniki veta pozivali zlasti k ponovnemu premisleku in soočenju mnenj med predlagatelji novele in stroko o spornih delih zakona.
8. feb. 2021
Dež in tudi taljenje snega sta zlasti v nedeljo zvečer ponekod na Gorenjskem povzročala težave. Meteorna voda je zalila nekaj objektov, na ceste pa je nanašala kamenje, pesek in blato. Zaradi plazov in nanosov je zaprta cesta Podljubelj-Ljubelj, zaprt je mejni prehod Ljubelj. Zaradi nevarnosti snežnih plazov ostaja zaprtih nekaj cest na Bovškem.