Prijavljeni ste kot
3. nov. 2022
Predsednik republike Borut Pahor opozarja na pomen samostojnega muzeja osamosvojitve in se želi o tem posvetovati s predsednikom vlade Robertom Golobom. O združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Sloveniji je včeraj sicer razpravljal s predsednikom Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) Lojzetom Peterletom.
6. okt. 2022
Španija bo na podlagi zakona, ki ga je v sredo sprejel senat, začela preiskovati grozodejstva državljanske vojne in poznejše diktature Francisca Franca. Zakon med drugim predvideva globe v višini do 150.000 evrov za poveličevanje diktatorja in naj bi pred pozabo dokončno rešil resnico o žrtvah vojne in diktature.
2. okt. 2022
Nova Slovenska zaveza in Župnija svetega Martina na Teharjah danes v Spominskem parku Teharje pripravljata obletno sveto mašo v spomin na teharske žrtve. Mašo bo daroval generalni vikar celjske škofije Rok Metličar, po maši pa bo kratek kulturni del slovesnosti, kjer bo zbrane nagovoril predsednik zaveze Matija Ogrin.
24. sep. 2022
Švicar Roger Federer in Španec Rafael Nadal sta v Laverjevem pokalu v Londonu s 6:4, 6:7 (2) in 9:11 izgubila proti Američanoma Francesu Tiafoeu in Jacku Socku. To je bila zadnja tekma v izjemni teniški poklicni karieri 41-letnega Federerja, ki ima dvajset naslovov na turnirjih za grand slam.
9. avg. 2022
Teorijam o prastarem izvoru Slovencev se očitno pridružuje zgodovinarka Andreja Valič Zver, ki jo je navdušil simpozij o koreninah slovenskega naroda na taboru stranke SDS v Bovcu.
23. jun. 2022
Odbor DZ za pravosodje danes razpravlja o predlogih dveh deklaracij, ki so jih vložili poslanci SDS - o podpori resoluciji Evropskega parlamenta o boju proti nekaznovanju vojnih hudodelstev v Ukrajini ter o podpori resoluciji Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu. A razprava o slednji se je zavlekla in ji ni videti konca.
17. maj. 2022
V Sloveniji danes prvič obeležujemo nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. Tako je pred dnevi odločila vlada Janeza Janše, ki je pri tem izhajala iz civilizacijske norme, da povzročitelje nasilja in zla dejanja merimo po istih merilih, in sledila naporom za preprečitev ponovitve najbolj tragičnih dogodkov iz naše zgodovine.
12. maj. 2022
Vlada je razglasila, da se 17. maj v Sloveniji obeležuje kot nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. Pri tem je izhajala iz civilizacijske norme, da povzročitelje nasilja in zla dejanja merimo po istih kriterijih, in sledila naporom za preprečitev ponovitve najbolj tragičnih dogodkov iz naše zgodovine, je vlada navedla na Twitterju.
22. apr. 2022
Raziskovalci so v španskem mestu Valladolid nedavno našli prvo grobnico Krištofa Kolumba, pomorščaka iz 15. stoletja, ki je odkril Ameriko. Že dolgo je znano, da je bil po smrti leta 1506 pokopan v Valladolidu, vendar točna lokacija njegove grobnice do zdaj ni bila znana, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
11. apr. 2022
Globoko v gozdovih Kočevske reke, na zaprtem območju v bližini po vojni izpraznjene vasi Škrilj, se nahaja nekoč tajni bunker, ki bi v primeru jedrskega napada v času hladne vojne služil kot podpora bunkerju v Gotenici, kamor bi se zatekel slovenski politični vrh. Desetletja dobro varovana skrivnost je od leta 2017 na ogled javnosti.
10. feb. 2022
Šest slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu je predsednici parlamenta Roberti Metsola danes poslalo pismo v zvezi z njenimi izjavami ob italijanskem dnevu spomina na fojbe. Izrazili so obžalovanje, ker je navedla neresnično in večkrat kritizirano stališče nekdanjega italijanskega predsednika Giorgia Napolitana glede fojb.
30. jan. 2022
Angleška študija je ugotovila, da lahko zgodba mladinskega romana Deček v črtasti pižami, ki ga je leta 2006 napisal irski pisatelj John Boyne, po njej pa so leta 2008 posneli istoimenski film, "ohranja številne nevarne netočnosti in zmote", če se jo uporablja pri poučevanju mladih o holokavstu, poroča britanski Guardian.
28. jan. 2022
Ob dnevu spomina na žrtve holokavsta je predsednik državnega zbora Igor Zorčič v svoji poslanici opozoril na zaskrbljujoče razmere v Evropi, v kateri da se znova krepijo sentimenti nestrpnosti in sovražnosti do drugačnih in drugače mislečih. "Spominski dan je zato naša odgovornost, da storimo vse, da se kaj tako okrutnega ne ponovi," je dodal.
9. jan. 2022
Predsednik republike Borut Pahor je včeraj tradicionalno položil venec k spominskemu obeležju padlim borkam in borcem Pohorskega bataljona v počastitev 79. obletnice njihovega poslednjega boja. Kot njihovi ponosni dediči smo dolžni, da po svojih najboljših močeh iščemo najbolj mirno in varno pot za nas in naše otroke, je dejal v kratki izjavi. Drugače kot organizatorji na Pohorju, ki so zaradi epidemije množično proslavo odpovedali, pa v Dražgošah vztrajajo pri slovesnosti z množico ljudi.
1. jan. 2022
V Južni Afriki se bodo danes še zadnjič poslovili od enega najbolj znanih borcev proti apartheidu, nadškofa Desmonda Tutuja, ki je umrl preteklo nedeljo. Pogreb bo skromen, kot si je želel tudi pokojnik. Čez teden so sicer po državi potekale številne slovesnosti njemu v spomin.
30. dec. 2021
V Južni Afriki potekajo številne slovesnosti ob slovesu od v nedeljo umrlega nadškofa Desmonda Tutuja. Ljudje se bodo lahko od njega danes in jutri poslovili v katedrali v Cape Townu, kjer je krsta z njegovim truplom. V sredo pa je v mestni hiši potekala medverska slovesnost s petjem in plesom. Pokopali ga bodo v soboto.
29. dec. 2021
Ruski predsednik Vladimir Putin se je na srečanju voditeljev držav, ki so bile nekoč del Sovjetske zveze, zavzel za tesnejše sodelovanje med njimi.
26. dec. 2021
V Južni Afriki je umrl ikona boja proti apartheidu, nadškof Desmond Tutu, je sporočil južnoafriški predsednik Cyril Ramaphosa. Tutu, ki je prejel tudi Nobelovo nagrado za mir, je bil star 90 let.