Prijavljeni ste kot
23. feb. 2021
Teden po neuspešni konstruktivni nezaupnici so razmere v DeSUS vse bolj napete. Danes naj bi po seji poslanske skupine, ki išče pot za uresničevanje programa DeSUS iz opozicije, sledil še pogovor prvaka DeSUS Karla Erjavca s poslancema Ivanom Hršakom in Brankom Simonovičem. Ta je oster do Erjavca, ki naj bi si želel poslančeve izključitve iz DeSUS.
21. feb. 2021
Po neuspešnem glasovanju o konstruktivni nezaupnici se je izkazalo, da so nesojenemu mandatarju Karlu Erjavcu nož v hrbet zarinili poslanci iz njegove stranke, ki so ga pred meseci vabili, naj se vrne na njen vrh in jo reši pred propadom.
Izvršni odbor DeSUS Izola je končal razpravo o tem, kako bi moral delovati DeSUS po neuspeli konstruktivni nezaupnici. Zaključke bo predsednik DeSUS Izola, poslanec Branko Simonovič predstavil vodstvu stranke, javno pa jih ne želi razkrivati. Eden od sklepov odbora je namreč bil, da o stališčih ne razpravljajo v medijih, je Simonovič dejal za STA.
20. feb. 2021
Poslanec DeSUS Branko Simonovič je včeraj za STA pojasnil, da je za sklical izvršni odbor DeSUS Izola, ki se bo seznanil z aktivnostmi po neuspešni konstruktivni nezaupnici. Napoved prvaka DeSUS Karla Erjavca, da se bo o razmerah posamično pogovoril s poslanci DeSUS, tudi z njim, je Simonovič včeraj označil za nedemokratične metode sodelovanja. Je po poslancu Robertu Polnarju, ki je bil zaradi nasprotovanja Erjavcu in izstopu DeSUS iz vlade, naslednji na vrsti Simonovič?
18. feb. 2021
DeSUS bo predsednika DZ Igorja Zorčiča posebej obvestil o tem, da je stranka v opoziciji. Tudi minister Jože Podgoršek te funkcije ne more več opravljati kot član DeSUS, je po seji vodstva povedal predsednik Karl Erjavec. Napovedal je pogovor s poslancema Brankom Simonovičem in Ivanom Hršakom in predlog za zamenjavo generalnega sekretarja DeSUS.
Na posvetu se bo danes sešlo vodstvo stranke DeSUS. Predvidoma bo preučilo razmere po neuspeli konstruktivni nezaupnici in določilo termin sej organov stranke. Ti bodo zasedali prihodnji teden ter po napovedi prvaka stranke Karla Erjavca ocenili politično situacijo in položaj DeSUS. Erjavec bo po posvetu dal izjavo za medije.
17. feb. 2021
Prvak DeSUS Karl Erjavec je dan po neuspešni konstruktivni nezaupnici s svojo kandidaturo za predsednika vlade napovedal, da bosta vodstvo stranke in izvršni odbor v prihodnjih dneh ocenila politične razmere in položaj DeSUS. Ali bo DeSUS podpisal sporazum z vlado, še ni znano. Mnenje analitikov o nadaljnjem dogajanju in razmerjih v DZ je deljeno.
»Imam blazno malo časa, da povem svoje misli, ker mi je kolega Polnar porabil ves čas za razpravo,« je svoj govor med razpravo o konstruktivni nezaupnici vladi Janeza Janše začel prvi poslanec Desusa Franc Jurša.
16. feb. 2021
Prvak DeSUS Karl Erjavec po neuspešni konstruktivni nezaupnici napoveduje, da bosta v prihodnjih dneh zasedala vodstvo stranke in izvršni odbor. Ocenili bodo politično situacijo in položaj DeSUS, je navedel za STA. Da bi na svetu stranke preveril zaupanje, ne vidi razloga. Poslanec Branko Simonovič pa priznava svojo vprašljivo podporo predsedniku.
Državni zbor na včerajšnji seji ni izglasoval konstruktivne nezaupnice predsedniku vlade Janezu Janši, saj kandidat koalicije KUL Karl Erjavec ni prejel 46 glasov poslancev.
15. feb. 2021
Premier Janez Janša je današnji dan, ko DZ ni izglasoval konstruktivne nezaupnice njegovi vladi, pospremil z zapisom na Twitterju. Zapisal je, da je za vladno ekipo še en naporen dan priprav na dve redni tedenski seji vlade. Medtem so se v DZ prešteli, KUL pa je dobila "pičlih 40 glasov".
V strankah koalicije KUL obžalujejo neuspeh konstruktivne nezaupnice vladi Janeza Janše. Napovedali so nadaljnje sodelovanje v opoziciji, med drugim ob razpravah o vloženih interpelacijah.
Prvak DeSUS Karl Erjavec obžaluje, da je njegovo kandidaturo za predsednika vlade na glasovanju o nezaupnici vladi Janeza Janše podprlo le 40 poslancev. Pričakoval je boljši izid, saj je bilo pod prvim predlogom nezaupnice 42 podpisov. Po seji je ugotavljal, da čas še ni dozorel za spremembe. Zdaj se bo posvetil konsolidaciji DeSUS, napoveduje.
V koalicijskih vrstah se nadejajo, da bo glasovanje o konstruktivni nezaupnici zanje ugodno. Če se bo to uresničilo, bodo vsem omogočili, da sodelujejo, je dejal vodja poslancev SDS Danijel Krivec. V tem primeru se utegne zgoditi rekonstrukcija vlade, pri čemer je vodja poslancev NSi Jožef Horvat poudaril, da je vse stvar koalicijskega dogovora.
Predlagatelji konstruktivne nezaupnice iz vrst strank KUL vladi premierja Janeza Janše med drugim očitajo neobvladovanje epidemije koronavirusa ter poseganje v vse družbene podsisteme. Današnjo razpravo pred glasovanjem so izkoristili tudi za poziv poslancem iz koalicijskih vrst, naj "zberejo pogum" in glasujejo za nezaupnico.
Premier Janez Janša je predlagateljem konstruktivne nezaupnice iz KUL na seji DZ dejal, da zapravljajo čas in denar davkoplačevalcev. Prepričan je, da je aktualna vlada naredila bistveno več od prejšnje, in to v bistveno krajšem času in težjih pogojih pandemije. "Slovenski državljani to vedo, tudi čutijo v žepih," je prepričan.
Kandidat za predsednika vlade Karl Erjavec je v predstavitvi programskih zasnov vlade na seji DZ izpostavil, da bo nova vlada krepila zaupanje v vse tri veje oblasti, v stroko in v znanstveno dokazana dognanja. Politika nove vlade bo usmerjena v krepitev zaupanja državljanov, njen cilj pa bo "narediti Slovenijo zopet normalno državo", je dejal.
DZ bo na današnji seji razpravljal in odločal o konstruktivni nezaupnici s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem. Za uspeh nezaupnice vladi Janeza Janše, ki so jo vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in DeSUS, sodeč po javnih izjavah ni potrebnih 46 glasov. Pričakovati je ostro razpravo, glasovanje se obeta v poznih večernih urah.