Prijavljeni ste kot
15. feb. 2021
Prvak DeSUS Karl Erjavec obžaluje, da je njegovo kandidaturo za predsednika vlade na glasovanju o nezaupnici vladi Janeza Janše podprlo le 40 poslancev. Pričakoval je boljši izid, saj je bilo pod prvim predlogom nezaupnice 42 podpisov. Po seji je ugotavljal, da čas še ni dozorel za spremembe. Zdaj se bo posvetil konsolidaciji DeSUS, napoveduje.
Vlada Janeza Janše je v DZ uspešno prestala glasovanje o konstruktivni nezaupnici. Kandidatu za predsednika vlade Karlu Erjavcu na tajnem glasovanju namreč ni uspelo zbrati dovolj glasov. Podprlo ga je 40 poslancev, sedem jih je glasovalo proti. Poslanci so sicer prevzeli 53 glasovnic, vse so bile vrnjene. Šest glasovnic je bilo neveljavnih.
V koalicijskih vrstah se nadejajo, da bo glasovanje o konstruktivni nezaupnici zanje ugodno. Če se bo to uresničilo, bodo vsem omogočili, da sodelujejo, je dejal vodja poslancev SDS Danijel Krivec. V tem primeru se utegne zgoditi rekonstrukcija vlade, pri čemer je vodja poslancev NSi Jožef Horvat poudaril, da je vse stvar koalicijskega dogovora.
Predlagatelji konstruktivne nezaupnice iz vrst strank KUL vladi premierja Janeza Janše med drugim očitajo neobvladovanje epidemije koronavirusa ter poseganje v vse družbene podsisteme. Današnjo razpravo pred glasovanjem so izkoristili tudi za poziv poslancem iz koalicijskih vrst, naj "zberejo pogum" in glasujejo za nezaupnico.
Premier Janez Janša je predlagateljem konstruktivne nezaupnice iz KUL na seji DZ dejal, da zapravljajo čas in denar davkoplačevalcev. Prepričan je, da je aktualna vlada naredila bistveno več od prejšnje, in to v bistveno krajšem času in težjih pogojih pandemije. "Slovenski državljani to vedo, tudi čutijo v žepih," je prepričan.
Kandidat za predsednika vlade Karl Erjavec je v predstavitvi programskih zasnov vlade na seji DZ izpostavil, da bo nova vlada krepila zaupanje v vse tri veje oblasti, v stroko in v znanstveno dokazana dognanja. Politika nove vlade bo usmerjena v krepitev zaupanja državljanov, njen cilj pa bo "narediti Slovenijo zopet normalno državo", je dejal.
Jožef Horvat, vodja poslancev NSi
DZ bo na današnji seji razpravljal in odločal o konstruktivni nezaupnici s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem. Za uspeh nezaupnice vladi Janeza Janše, ki so jo vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in DeSUS, sodeč po javnih izjavah ni potrebnih 46 glasov. Pričakovati je ostro razpravo, glasovanje se obeta v poznih večernih urah.
14. feb. 2021
Oblast je na remontu: dva scenarija prenove vlade. Če v ponedeljek ne bo padla Janševa vlada, naj bi Janša pometel z nekaterimi ministri. Pišemo tudi o ključni vlogi Igorja Zorčiča pri brzdanju SMC in reševanju Janeza Janše.
13. feb. 2021
»Nadaljevanka o konstruktivni nezaupnici se bo v ponedeljek iztekla. Končno. Umika ne bo več, ne glede na to, kaj bi se zgodilo do takrat,« pred ponedeljkovo sejo DZ o nezaupnici vladi Janeza Janše piše prvak Marjan Šarec.
12. feb. 2021
Državni zbor bo o konstruktivni nezaupnici s predlogom za izvolitev Karla Erjavca za predsednika vlade odločal na izredni seji v ponedeljek, je danes sklenil kolegij predsednika DZ. Na seji pa ne bo glasovanja o spremembah poslovnika, s katerimi bi poslancem omogočili tajno glasovanje na daljavo, saj je tak predlog padel že na pristojni komisiji.
11. feb. 2021
Predsednik državnega zbora Igor Zorčič bo predlagal, da bi bila seja, na kateri bodo poslanci razpravljali in glasovali o konstruktivni nezaupnici, v ponedeljek. Še pred tem pa bo o datumu seje razpravljal kolegij predsednika državnega zbora, ki ga je sklical za petek.
10. feb. 2021
Opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in DeSUS so v parlamentarni postopek ponovno vložile konstruktivno nezaupnico s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem. Predlog so podprle z 10 poslanskimi podpisi, vsaka od strank predlagateljic je prispevala dva. Erjavec je med bistvenimi očitki vladi izpostavil rušenje temeljnih ustavnih načel. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič bo predlagal, da bi bila seja, na kateri bodo poslanci razpravljali in glasovali o konstruktivni nezaupnici, v ponedeljek. Še pred tem pa bo o datumu seje razpravljal kolegij predsednika državnega zbora, ki ga je sklical za petek.
Stranke KUL bodo danes v postopek v DZ z 10 podpisi ponovno vložile konstruktivno nezaupnico s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem. Javne izjave poslancev za zdaj kažejo, da za zamenjavo vlade Janeza Janše nimajo potrebnih 46 glasov, a tajno glasovanje dopušča negotovost. V delu opozicije so bili sicer v torek glede uspeha optimistični.
9. feb. 2021
Dan pred napovedano vložitvijo konstruktivne nezaupnice s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem so v delu opozicije optimistični. Glede na javne izjave sicer nimajo zagotovljenih 46 glasov, kolikor jih je potrebnih za uspeh nezaupnice, a kot kaže, računajo, da si bodo na tajnem glasovanju nekateri od poslancev premislili.
3. feb. 2021
Prvak DeSUS Karl Erjavec je po sestanku strank KUL ponovil, da bodo konstruktivno nezaupnico z 10 podpisi vložili prihodnjo sredo. Prepričan je, da jo bodo podprli tudi štirje poslanci DeSUS, ki po njegovih ocenah niti v primeru neuspeha nezaupnice ne bodo del koalicije Janeza Janše. Erjavec je pričakoval, da bo Janša danes to ugotovil.
2. feb. 2021
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je za naslednji teden napovedal vložitev konstruktivne nezaupnice, tokrat z 10 poslanskimi podpisi. Predsedniku republike Borutu Pahorju je zato predlagal, da se srečanje, na katere je povabil vse vodje parlamentarnih strank opravi po glasovanju in odločitvi o konstruktivni nezaupnici, s čimer se je Pahor strinjal.
30. jan. 2021
Skrajni čas je, da smo v opoziciji končno začeli vlagati interpelacije zoper ministre, piše Marjan Šarec na Facebooku. "Takoj, ko bomo vedeli, da bomo imeli na tajnem glasovanju vse poslance opozicije, bomo izvedli pa tudi konstruktivno nezaupnico," dodaja.