Za Erjavca je glasovalo 40 poslancev, šest jih je oddalo neveljavne glasovnice, sedem jih je glasovalo proti, ostali glasovnic niso dvignili in niso glasovali.
Ker so volitve tajne, ne moremo natančno vedeti, kako je kdo glasoval. Obljubljenih mu je bilo vsaj 42 glasov poslancev LMŠ, SD, Levice, SAB in Desusa, ki so se podpisali pod nezaupnico ob prvi vložitvi, zdaj pa sta dva umanjkala.
Dobro obveščeni domnevajo, da sta Erjavca med poslanci Desusa zagotovo podprla Jurij Lep in Franc Jurša, poleg Branka Simonoviča, ki se ni podpisal pod nezaupnico ob prvi vložitvi, ga je zdaj lahko na cedilu pustil Ivan Hršak, ki se niti ni prijavil na razpravo.
Drugi izgubljeni glas naj bi bil iz SD, kjer se kot najverjetnejši omenja Gregor Židan, ki je prestopil iz SMC, kjer je bil izvoljen kot nadomestni poslanec namesto Zdravka Počivalška. To pomeni, da bi se v primeru izglasovane nezaupnice v državni zbor vrnil Počivalšek, iz njega pa odletel Židan.
Govori se tudi o možnosti, da naj bi to bil Samo Bevk, ki edini iz SD ni podpisal interpelacije zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija, tudi sicer naj bi bil v dobrih odnosih z SDS. Ta možnost se zdi manj verjetna kot Židan.
Predvideva se, da sta se Hršak in Simonovič vzdržala, možno pa je tudi, da sta glasovala proti. Za poslance SMC se po parlamentarnih hodnikih šušlja, da naj bi jih polovica glasovala proti, polovica pa naj bi se vzdržala.
Po eni varianti naj bi se vzdržali štirje iz SMC, Hršak in Simonovič, proti pa naj bi bili preostali štirje iz SMC, Židan ter poslanca narodnih manjšin (Felice Žiža in Ferenc Horvath). Možno je tudi, da sta se Žiža in Horvath vzdržala, Hršak in Simonovič pa glasovala proti. Tretja možnost pa je, da sta se vzdržala Žiža in Hršak, Horvat in Simonovič pa sta bila proti.
Če pa sta se v SMC vzdržala le dva poslanca (Janja Sluga in Bane Rajić), šest pa jih je glasovalo proti, potem pa naj bi bili preostali štirje vzdržani Hršak, Simonovič, Židan in Žiža.
Seveda so to špekulacije, saj je bilo, kot rečeno, glasovanje tajno. Ob tem pa se poraja tudi vprašanje, koliko podpore ima v resnici Janez Janša.
Glasovnice ni dvignilo 37 poslancev, sedem jih je glasovalo proti, kar je skupno 44 poslancev. Še šest se jih je vzdržalo. Bi ti podprli katerega drugega kandidata proti Janši? Zato je vprašanje, ali lahko Janša računa na 50 poslancev ali zgolj na 44. Odgovor bodo dali prihodnji dnevi.
Kdo je Karla Erjavca pustil na cedilu, kako so glasovali v SMC in koliko ima v resnici podpore Janez Janša?
16. feb. 2021 6:00 Osveženo: 10:51 / 16. 2. 2021
Državni zbor na včerajšnji seji ni izglasoval konstruktivne nezaupnice predsedniku vlade Janezu Janši, saj kandidat koalicije KUL Karl Erjavec ni prejel 46 glasov poslancev.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke