Prijavljeni ste kot
30. dec. 2021
V Avstriji so zaprtje za necepljene proti covidu-19 podaljšali do 10. januarja prihodnje leto. Glavni odbor avstrijskega parlamenta je z glasovi vladajoče koalicije med ljudsko stranko in Zelenimi ter opozicijskimi socialdemokrati danes sprejel spremembe šestega odloka o ukrepih za zajezitev okužb z novim koronavirusom.
Predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je v izjavi posvarila pred povišanjem števila ljudi, ki bodo zaradi pospešenega širjenja koronavirusne različice omikron zaradi okužbe ali karantene ostali doma. Ob trenutni hitrosti širjenja različice se bo t. i. lockdown zgodil spontano, je opozorila.
Od petka bodo v skorajda celotni pariški regiji v prizadevanjih za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom na prostem znova obvezne maske, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočile pristojne mestne oblasti.
V Sloveniji smo doslej potrdili 93 primerov okužbe z novo koronavirusno različico omikron, so sporočili iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Gre za skupne podatke potrjenih primerov NLZOH in Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo (IMI). NLZOH in IMI doslej skupaj odkrila tudi 981 sumov na različico omikron.
Gostinske obrate na Titovem trgu v Kopru je v sredo zvečer znova obiskala inšpekcijska služba in jim prepovedala obratovanje, so sporočili iz Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper. Več o tem bo v današnji izjavi ob 14. uri na Titovem trgu povedala direktorica zavoda Mojca Vojska.
V sredo so ob opravljenih 5107 PCR-testih potrdili 1704 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih izvidov je bil 33,4-odstoten. Glede na oceno NIJZ je aktivnih primerov trenutno 16.895, kar je 367 več kot dan prej.
Cunami okužb z različicama novega koronavirusa omikron in delta bo zdravstvene sisteme potisnil na rob propada, je opozorila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Pri tem je ponovno pozvala države, naj pravičneje porazdelijo odmerke cepiv proti covidu-19, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ob koncu leta so o aktualnih vprašanjih v pogovoru za Televizijo Slovenija spregovorili predstavniki šestih parlamentarnih strank. Med drugim so večinoma proti uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19, pri tem pa kot razloge navajajo predvsem veliko nezaupanje do pristojnih in dezinformacije, ki sprožajo strah pri nekaterih ljudeh.
Predsednik vlade Janez Janša je v pogovoru za Televizijo Slovenija ob koncu leta med drugim spregovoril tudi o aktualnih epidemioloških razmerah. Ocenil je, da so "zelo verjetno pred nami dnevi in tedni najvišjih številk okužb", s tem pa težki tedni, ko se bo zelo verjetno treba ponovno odpovedati nekaterim svoboščinam.
29. dec. 2021
Javnost je glede obveznega cepljenja razdeljena na polovico, v raziskavi ugotavlja družba Valicon. Da obvezno cepljenje v celoti podpirajo, je odgovorilo 23 odstotkov vprašanih, enak delež ga podpira deloma. Na drugi strani mu deloma nasprotuje 12 odstotkov, v celoti pa 36 odstotkov. Šest odstotkov je neopredeljenih.
Epidemija covida-19 je začela spet naraščati, predvidoma zaradi vpliva predprazničnega druženja in hitrega širjenja koronavirusne različice omikron. Kako se bo to odražalo na številu hospitaliziranih covidnih bolnikov, bo odvisno od resnosti bolezni, ki jo povzroča, je zapisal Matjaž Leskovar z Instituta Jožef Stefan (IJS).
28. dec. 2021
V Ljubljani tudi letos ne bo silvestrovanj na prostem, bo pa nebo nad Ljubljano ob polnoči razsvetlil ekološki ognjemet. Viden bo iz vseh koncev mesta, zato ljubljanski župan Zoran Janković ne pričakuje, da bi zaradi tega prišlo do množičnih zbiranj. Hkrati ponovno poziva k cepljenju proti covidu-19, "da bomo imeli mesto, kot smo ga nekoč imeli".
Nemško ustavno sodišče je bundestagu naročilo, da mora "nemudoma" zaščititi ljudi z invalidnostmi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Najvišje sodišče v državi je namreč prejelo več pritožb, da invalidom zaradi pandemije covida-19 grozi, da ne bodo prejeli potrebne obravnave s strani zdravnikov v bolnišnicah.
27. dec. 2021
DZ je sprejel nov protikoronski zakon z dodatnimi ukrepi za omilitev posledic epidemije covida-19. Prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove buri zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.
Z Danske, Islandije in Grčije danes poročajo o rekordnih dnevnih porastih novih okužb z novim koronavirusom. Tako na Danskem kot na Islandiji so pred prihodom različice omikron beležili ene najnižjih incidenc v Evropi, zdaj pa so se razmere povsem spremenile.
Še vedno se soočamo s posledicami in vplivom covida-19, zato je vlada pripravila nov nabor ukrepov, katerih namen je tako varovanje zdravja kot pomoč podjetjem in posameznikom, predvsem najbolj ogroženim. DZ jih sprejema na današnji izredni seji, medtem se je pred parlamentom zbrala skupina protestnikov, ki novemu interventnemu zakonu nasprotujejo.
V bolnišnici v bližini izraelskega Tel Aviva so danes začeli preučevati učinkovitost četrtega odmerka cepiva proti covidu-19. V študiji sodeluje okoli 150 zdravstvenih delavcev, zaposlenih v bolnišnici. Po navedbah bolnišnice gre za prvo tovrstno študijo na svetu.
DZ bo na izredni seji obravnaval predlog desetega protikoronskega zakona (PKP10), ki prinaša za najmanj 180 milijonov evrov dodatnih ukrepov in je že močno razdelil poslance. Na dnevnem redu plenarne seje so tudi predlog novele zakona o DDV, predlog zakona o debirokratizaciji ter imenovanje članov programskega in nadzornega sveta RTV Slovenija. Skupine, ki nasprotujejo cepljenju, pa so ob sprejemanju zakona napovedale velik protest pred DZ - ljudje naj bi se začeli zbirati že dopoldne. Protestniki trdijo, da z zakonom nastaja pravna podlaga za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu.