Sprememba Zakona o javnem naročanju (ZJN-3), ki stopi v veljavo 1. januarja 2022 prinaša dvig mejne vrednosti za objavo in izjeme za katere se Zakon ne uporablja. V 27. členu, kjer so navedene izjeme za katere se Zakon ne uporablja se dodaja 15. točka: »javna naročila živil, če vrednost javnega naročila ne presega vrednosti, od katerih dalje je potrebna objava v Uradnem listu Evropske unije«. Čeprav bo do določene vrednosti naročanje živil po novem predstavljalo izjemo, pa zakon tudi za te nabave zahteva spoštovanje ciljev iz Uredbe o zelenem javnem naročanju.
Javne zavode se spodbuja, da vključujejo čim več živil iz lokalnega okolja, živil označenih s shemami kakovosti, kot so ekološko, zaščitena označba porekla, zaščitena geografska označba, shema izbrana kakovost Slovenija in z drugimi označbami. Tukaj je javnim zavodom v pomoč Katalog živil za javno naročanje. V njem je zajetih 37 kategorij živil, v katere je razvrščenih 5.660 izdelkov. Baza se dnevno dopolnjuje, saj se ponudniki želijo predstaviti tudi s svojo najnovejšo ponudbo. Konec leta 2020 je kode za dostop do Kataloga živil prejelo preko 14.000 uporabnikov gostinskih in turističnih storitev. V sklopu projektov Odloči se ZA in VEČ ugodnejših, nadgrajena aplikacije omogoča uporabnikom hitrejše iskanje živil izboljšane hranilne sestave.
Na posvetu o javnem naročanju je pogovor nanesel tudi na trende na področju prehrane. GZS-Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij že vse od leta 2015 spodbuja živilska podjetja, da doprinašajo k strateškim ciljem prehranske strategije, predvsem na področju izboljšanja sestave živilskih izdelkov in spodbujanja zdravega življenjskega sloga. V okviru aktivnosti projekta Zaveza odgovornosti, podjetja s svojo proaktivnostjo doprinašajo k spremembam prehranjevalnih navad ter posledično k bolj zdravemu življenjskemu slogu potrošnikov.