Revija Reporter
Slovenija

Kočevski rog: Skrivnost Jame pod Macesnovo gorico

Ivan Puc

7. jul. 2019 20:00

Deli na:

Jamo pod Macesnovo gorico so minirali tudi v začetku šestdesetih let. Pred tem je imela robove, zdaj je položna. Sveže razstreljeno območje so zasadili s smrekami.

Andrej Mihevc

Po petnajstem juliju se bo začelo odstranjevanje naminirane kamenine, s čimer bo omogočen dostop do posmrtnih ostankov v Jamo pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu. Posmrtni ostanki bodo iz jame iznešeni prihodnje leto.

Zakaj je vojno grobišče Jama pod Macesnovo gorico eno največjih grobišč slovenskih žrtev? Kakšne so možnosti identifikacije žrtev?

Koliko časa bodo trajala dela in koliko naj bi znašala njihova vrednost?

Koliko hribine, ki je padla v brezno premera okoli 120 kvadratnih metrov, je bilo izstreljene ob miniranju?

Pod breznom je bil razširjeni rov katerega del stropa se je zrušil. Kakšen je volumen tega razminiranega ali posedenega bloka? Del tega praznega prostora (rova) še obstaja. Prav vanj naj bi se pred miniranjem zatekle še preživele žrtve morije.

Vladna komisija za reševanje vprašanj prikritih grobišč je v programu zapisala, da je potrebno na pokopališču Žale zagotoviti tudi »večje, monumentalno pokopno polje« za žrtve Jame pod Macesnovo gorico. So bo to uresničilo, če poznamo prvomajsko zaklinjanje župana Zorana Jankovića, da v Ljubljani ne bo domobranskih grobov?  

VEČ V TISKANEM REPORTERJU IN TRAFIKI24