Prijavljeni ste kot
13. dec. 2022
Šest vidnih predstavnikov slovenske osamosvojitve (Igor Bavčar, Janez Janša, Jelko Kacin, Lojze Peterle, Dimitrij Rupel in France Bučar) je na posebni slovesnosti v Predsedniški palači od predsednika Pahorja sprejelo vrnjena odlikovanja Zlati častni znak svobode. Šesterica je namreč leta 1993 že prejeta odlikovanja vrnila tedanjemu predsedniku države Milanu Kučanu, po njihovih besedah zaradi poskusov razvrednotenja slovenske samostojnosti ter vse glasnejših pobud za oživljanje nekakšne nove Jugoslavije. Odlikovanja so Kučanu tistikrat dostavili kar v plastični vrečki.
Na novomeškem okrožnem sodišču bi morali danes začeti glavno obravnavno v kazenskem pregonu nekdanjega sodnika Zvjezdana Radonjića zaradi očitkov o žaljivi obdolžitvi predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča Marjana Pogačnika, a se to ni zgodilo. Pogačnik je namreč predlog za pregon umaknil, so za STA povedali na novomeškem sodišču.
Predsednik republike Borut Pahor bo danes šestim vidnim predstavnikom slovenske osamosvojitve na posebni slovesnosti v predsedniški palači vrnil odlikovanja zlati častni znak svobode, ki so jih z odprtim pismom simbolno zavrnili 21. junija leta 1993, so sporočili iz urada predsednika.
Kitajska družba Huawei se na svoji spletni strani hvali z okroglo mizo v Evropskem parlamentu leta 2019, ki so ju pripravili mladi evropski poslanci EU 40, podpredsednica Evropskega parlamenta Eva Kaili in evropski poslanec Franc Bogovič.
Slovenski premier Robert Golob bo v soboto obiskal Sveti sedež v Vatikanu. Premierja bo v zasebno avdienco sprejel papež Frančišek, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Na dnevnem redu včerajšnje redne seje programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je bila med drugim pobuda za razrešitev generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha, a so glasovanje prestavili. Programski svet bi moral odločati še o finančnem in programsko-produkcijskem načrtu, vendar je bila seja prekinjena zaradi odsotnosti.
Prva kriza v vladi, ki jo je povzročil odstop notranje ministrice Tatjane Bobnar, se glede na decembrsko anketo, ki jo za časnik Delo opravila Mediana, v javnem mnenju še ne odraža. Se je pa Bobnarjeva na Barometru priljubljenosti politikov povzpela s četrtega na tretje mesto, premier Golob ostaja na drugem.
12. dec. 2022
Pri posredovanju zaradi razgrajanja mlajšega moškega sta ponoči policista na območju policijske postaje Ravne na Koroškem tudi s pomočjo prisilnih sredstev moškega obvladala. Kasneje je izgubil zavest in kljub oživljanju umrl. V zvezi z dogodkom so napovedali imenovanje komisije za oceno zakonitosti in strokovnosti uporabljenih prisilnih sredstev.
Predsednik vlade Robert Golob je danes v DZ posredoval odstopno izjavo ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar, ki je o odstopu premierja obvestila v petek. DZ se bo z njenim odstopom predvidoma seznanil v sredo. Golob ob tem DZ obvestil, da bo notranje ministrstvo začasno vodila ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik.
»O tem koraku sem premišljevala že nekaj časa in odločitev sem sprejela po tehtnem razmisleku,« je o svojem izstopu iz Gibanja Svoboda napisala nekdanja podpredsednica stranke in predsedniška kandidatka Marta Kos. Med razlogi je navedla tudi konflikt glede notranje ministrice Tatjane Bobnar.
Ministrstvo za pravosodje je tik pred podpisom pogodbe za projektiranje nove stavbe ob Dunajski cesti v Ljubljani projekt ustavilo. Ocenili so, da "trenutna javnofinančna situacija ne omogoča izvedbe tako velikega zalogaja", trenutno pa je v pripravi "celovita analiza dejanskih potreb", poroča Dnevnik. Na vrhovnem sodišču so do odločitve kritični.
Ministrstvo za okolje in prostor so konec novembra obiskali kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada, poroča spletni portal Necenzurirano. Po navedbah portala preiskujejo posle, ki jih je prejšnji minister Andrej Vizjak sklenil s podjetjem, povezanim z nekdanjim ministrom za pravosodje Senkom Pličaničem. To je nova afera v katero je vpleten Vizjak: spomnimo, lani je izbruhnila afera, potem ko so mediji objavili zvočne posnetke ministrovega dogovarjanja s predsednikom uprave DZS Bojanom Petanom iz leta 2007 - v posnetkih Vizjak med drugim o sodnikih izjavi: "Veš, da bomo kateremu sodniku 'jajca' strli."
Premier Robert Golob bo po napovedih danes v DZ posredoval odstopno izjavo ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar. DZ se bo z njo predvidoma seznanil v sredo. Hkrati bo Golob v DZ posredoval tudi informacijo, kdo bo resor vodil začasno. Po neuradnih informacijah Dnevnika naj bi bila to ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik.
Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) bo na današnji seji obravnaval predloga finančnega načrta in programsko-produkcijskega načrta za leto 2023. Na zahtevo 12 svetnikov je na dnevnem redu tudi pobuda za razrešitev generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha. A je odločanje vprašljivo, saj bo Grah Whatmough, kot kaže, odsoten.
11. dec. 2022
Primož Pusar, največji lastnik in direktor komunikacijske družbe Pristop, osrednje tovrstne v državi, bogati s posli z državo, državnimi pa tudi zasebnimi firmami. Na kakšne načine (poleg uradnih) deluje Pristop je razgalila afera Geneplanet pri nabavah zaščitne opreme v času epidemije.
Največje presenečenje drugega kroga je bil neodvisni kandidat Levice Matija Kovač, saj je z velikim naskokom premagal celjskega župana Bojana Šrota, ki je knežje mesto vodil kar 24 let. Tako je desnica izgubila še enega svojega župana v mestnih občinah.
Gre v spopadu med predsednikom vlade Robertom Golobom in notranjo ministrico Tatjano Bobnar res za zdrs dveh novincev v politiki oziroma nepravih politikov? Mar Golob ni znal ali celo ni hotel rešiti zapleta, ki ga – vsaj za navadne ljudi oziroma volivce – niti ne bi smelo biti?
Za doseganje evropskega povprečja nam primanjkuje že več kot tisoč zdravnikov. Kako bomo ob odhodih zdravnikov v tujino, in ko tudi med zdravniki iz tujine ni veliko takšnih, ki bi se na lastno spodbudo želeli zaposliti v Sloveniji, lahko zapolnili to vrzel?