Prijavljeni ste kot
1. feb. 2011
Sprememba zakona o o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih je ščitenje terorizma in zločinov Udbe, pravi poslanec SDS Jožef Jerovšek. Za njegovega kolega Branka Grimsa pa zapiranje arhivov nekdanje tajne službe pomeni legalizacijo rušenja pravne države.
V zadnjih mesecih so se v Sloveniji razširile krilatice, da je institucije in elite treba spoštovati. Da je treba rehabilitirati politiko. Da smo dosegli moralno dno. Neoliberalna zver je zakrožila okoli Triglava in razdejala deželo. Trditve so povzročile veliko zmedo in ogorčenost. Naraščati je začela plima besnega moraliziranja. Se jim je povsem zmešalo? O čem sploh govorijo? Ali natančneje: v katerem jeziku govorijo? Prihaja namreč do tako hudih pojmovnih zmed, besede zvenijo enako, vendar se opredelitve v slovarju slovenskega knjižnega jezika vsebinsko ne ujemajo s tistimi, ki jih po medijih širijo slovenske politično-ekonomske elite. Vedno bolj se zdi, da smo nevede in nehote postali dvojezična država in da uradni jezik, to je slovenščino, izrivajo kučanščina in njena narečja.
Kdo se skriva za nemškim kupcem Dela? Časopisno podjetje je bilo še pred nekaj leti vredno tudi do 120 milijonov evrov, danes pa ga za med 20 in 30 milijoni ponujajo dvomljivim kupcem, ki so že pospravili Mladino. Novi lastnik Dela bo seveda moral biti tudi po volji oblastne strukture, ne le lastnikov iz Pivovarne Laško.
31. jan. 2011
Premier Borut Pahor je za sredo sklical sestanek predsednikov parlamentarnih strank, vodij poslanskih skupin parlamentarnih strank in poslancev madžarske in italijanske narodne skupnosti, na katerem bodo govorili o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva, še preden bo obravnavana v DZ, so sporočili iz premierovega kabineta.
"Pohlep turističnih agencij je resno ogrozil varnost številnih Slovenk in Slovencev," pišeta poslanca SDS Milenko Ziherl in Jožef Jerovšek. Vlado in zunanjega ministra Samuela Žbogarja sprašujeta, zakaj sta tako pozno ukrepala ob kaosu v Egiptu in dovoljujeta potovanje slovenskih državljanov v to nemirno državo. V pisnem poslanskem vprašanju ju tudi zanima, kdaj nameravata to državo razglasiti za nemirno območje.
Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je imenoval novega šefa obveščevalne službe. To je postal general Murad Movafi, nekdanji guverner Severnega Sinaja, danes poročajo egiptovski državni mediji.
Mariborska škofija naj sama najde rešitev za svoje finančne težave, je menila večina (54 odstotkov) vprašanih v anketi Dela. Za iskanje pomoči pri Vatikanu se je zavzelo 21,6 odstotkov vprašanih. Pri podražitvah so glavni razlog za dvig cen prehrane prevelike trgovske marže, je menilo 72,3 odstotka vprašanih, skoraj soglasni (87,8 odstotka) pa so bili, da bi vlada morala omejiti trgovske marže. Da vlada ne bi smela omejiti trgovskih marž, jih meni 10,7 odstotka.
30. jan. 2011
KAZALO Zgodba z naslovnice Menartova šifra Dokopali smo se do knjige Dnevnik Janeza Menarta, ki sta jo pokupili njegova žena in hčerka IME TEDNA Marko Voljč SLOVENIJA Skrivnostni kupec Dela Obletnica bulmastifov Sokrivca za črni scenarij Spletke v senci Pečečnikovega stadiona Strah pred pandemsko gripo ESEJ dr. Dimitrij Rupel: Katera republika? GLOBUS Za varnost bo treba trpeti Panorama REPORTAŽA Bodrum TEHNIKA Nebeška smrt KULTURA Dolgolasi romantik FILM Agonija popolnosti ESTRADA Poligraf: Janko Šopar Ekran KOLUMNE Boštjan M. Turk: Garje in sramote Vinko Vasle: Ko papirji spregovorijo Saša Veronik: V katedrali sodobnih romarjev Maja Sunčič: Kučanščina za telebane INTERVJUJA MILAN KUČAN, nekdanji predsednik države DR. IGOR MASTEN, ekonomist
Jocu Pečečniku kljub prilizovanju levemu trojčku po volitvah 2008 ni uspelo obnoviti Plečnikovega stadiona, si je pa od naveze z Zoranom Jankovićem pridobil druge koristi.
Ob obletnici smrti Saša Baričeviča prihajajo na dan nove podrobnosti početju policije in vplivnih prijateljev pokojnega zdravnika. Kaj se je zgodilo z Baričevičevim telefonom in kaj s sledmi v njegovem stanovanju?
Kaj je bilo spornega v Dnevniku pesnika Janeza Menarta, da sta njegovi dedinji pokupili celotno naklado? V roke smo dobili enega redkih izvodov, ki je ušel v javnost.
Bolj kot mesijo me nekateri vidijo kot nekdanjega partijskega šefa, pravi bivši predsednik države Milan Kučan v prvem intervjuju za Reporter. Odgovarja na več kot 50 vprašanj, ki mu jih doslej še ni nihče zastavil. Med drugim pojasnjuje, zakaj ima še vedno velik vpliv v politiki, in razlaga, zakaj vidi Zorana Jankovića kot uspešnega politika na državni ravni.
Takoj je treba razrešiti direktorja Sove in Arhiva RS, je predsednik SDS Janez Janša pozval predsednika vlade Boruta Pahorja - njuno omejevanje dostopa do arhivov Službe državne varnosti in ignoriranje zakonov, ki državljanom dopuščajo vpogled v gradivo SDV, pomeni pravzaprav državni udar, je prepričan Janša.
Po znanih zapletih publicista Igorja Omerze, ki pripravlja knjigo o aferi JBTZ in odboru za varstvo človekovih pravic, pri čemer mu Arhiv Slovenije in Sova nočeta izročiti gradiva, čeprav naj bi zakon določal njegovo dostopnost, so o tej žgoči in za marsikaterega državljana Slovenije preprosto nedoumljivi temi govorili tudi v pogovorni oddaji Pogledi Slovenije.
29. jan. 2011
Po predvolilnem manevru z afero Patria in po zagonu tima Türk-KGB (Katarina-Gregor-Borut) v začetku leta 2009 je Prva republika dokončno zatonila. Druga republika bo dobrodošla in sprejemljiva, če bo prinesla spremembe pri volilnem sistemu, v kulturi, na šolah in na univerzah. Druga republika mora zaustaviti drsenje v vse globljo moralno in gospodarsko krizo in v mednarodno irelevantnost.
Če se v neki deželi v treh dneh podražijo kruh, mlevski izdelki, mleko in mlečni izdelki, olje in meso, so samo tri možnosti: ali gre za z nafto bogato deželo, ki si to lahko privošči, ali gre za tiranijo, ki lahko počenja kar hoče, ali pa gre za Slovenijo, ki si po znamenitih klavzurah naših to preprosto lahko privošči, ljudje pa to mirno požrejo.
28. jan. 2011
Zastrupila sta me slovenska mafija ali pa moj svak Zlatko Krmpotić, naj bi na svoje zastrupljevalce s prstom pokazal lastnik televizije Pink Željko Mitrović, poroča srbski časnik Press. Mitroviću, ki se v Nemčiji zdravi zaradi zastrupitve, naj bi več mesecev v hrano po malem dajali arzenik, zaradi česar je konec lanskega leta pristal v bolnišnici.
Predsedniki koalicijskih strank in vodje njihovih poslanskih skupin so na današnjem srečanju na vladi dosegli soglasje o programskih prioritetah vlade. Napredek naj bi dosegli tudi glede medsebojnih razmerij. Strankarski vodje so po koalicijskem vrhu izrazili pričakovanje, da bodo dogovorjeni ukrepi sprejeti in realizirani čim prej.