Prijavljeni ste kot
8. sep. 2018
Gruzijski pesnik Šota Iatašvili je letošnji dobitnik kristala, ki ga v okviru literarnega festivala Vilenica podelijo avtorjem, predstavljenim v festivalskem zborniku. Kot je izpostavila žirija, je najvidnejši poet svoje generacije. Nagrado so mu izročili na literarni matineji v Štanjelu.
2. sep. 2018
Pesnik, pisatelj, esejist in literarni zgodovinar France Pibernik danes obeležuje 90. osebni jubilej. V poeziji se je s temami ogroženosti človeka in tradicionalnih vrednot sprva navezal na novo romantiko, a se nato usmeril v modernizem. Kot raziskovalec se je posvetil pesnikom iz protirevolucijskega tabora in zdomstva ter izdaji njihovih del.
26. avg. 2018
Pisatelj Boris Pahor danes slavi 105 let in ob tej priložnosti praznuje tudi izid dveh novih knjig: knjige Darke Zvonar Predan z naslovom Boris Pahor - Najini pogovori in Brez Kocbekovega sodelovanja ne bi bilo Osvobodilne fronte. Pahor še vedno govori zanosno in ostaja neomajen pri svoji ideji o samostojnosti in samozavesti slovenskega naroda.
2. avg. 2018
Angleški pisatelj George Orwell (1903-1950) se je s tuberkulozo najverjetneje okužil v bolnišnici v Španiji v času španske državljanske vojne, je pokazala analiza pisma, ki ga je Orwell napisal kmalu po povratku iz vojne julija 1937. V Španiji je bil kot republikanski prostovoljec ranjen v vrat.
5. jul. 2018
Pisatelj z avstrijske Koroške Florjan Lipuš prejme najvišje avstrijsko kulturno priznanje za literaturo v slovenskem jeziku. Njegovo delo odraža posebno kakovost literature v manjšinskih jezikih, zato je ta nagrada več kot priznanje osebnosti, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Pisatelj v maternem jeziku piše o tematikah vojne in nacizma.
24. jun. 2018
Drago Jančar je za svoj enajsti roman In ljubezen tudi na Rožniku prejel nagrado kresnik, ki jo časopisna hiša Delo podeljuje za najboljši slovenski roman minulega leta. Kot je ob prejemu nagrade ponovil lavreat, je roman, ki prepleta zgodbe ljudi, ki jih je zaznamovala in zlomila druga svetovna vojna, čakal, da ga napiše.
27. maj. 2018
Direktor Nobelovega sklada, ki upravlja denarna sredstva za Nobelove nagrade, Lars Heikensten je za švedski javni radio povedal, da 2019 ne bo nujno leto, ko bodo ponovno podelili Nobelovo nagrado za literaturo. To se bo po njegovih besedah zgodilo, ko bo si bo Švedska akademija ponovno pridobila zadostno zaupanje v javnosti.
10. maj. 2018
Na Vrhniki pred 142 leti se je na današnji dan rodil sanjavi deček z modrimi očmi, ki je kasneje odrasel v velikega književnika, Ivan Cankar. Spomin na Cankarja - tudi v okviru obeleževanja 100. obletnice njegove smrti - obujajo številni dogodki ter oživljajo zavest o pomenu in aktualnosti njegove umetniške besede in kritične misli.
6. maj. 2018
Ob 10. maju, rojstnem dnevu pisatelja in dramatika Ivana Cankarja, bodo številni dogodki oživili zavest o pomenu in aktualnosti njegove umetniške besede in kritične misli. Še posebej pestro bo dogajanje v pisateljevi rojstni Vrhniki v okviru Cankarjevih dnevov. Umetniku se bodo poklonili tudi v Celju in Ljubljani.
4. maj. 2018
Nobelova nagrada za književnost letos ne bo podeljena, je danes sporočila Švedska akademija. Sooča se namreč s spolnim škandalom, zaradi česar je v zadnjih tednih odstopilo več članov akademije. Nagrajenca za leto 2018 bodo razglasili vzporedno z nagrajencem za leto 2019, za to pa so se odločili zaradi "zmanjšanja javnega zaupanja v akademijo".
29. apr. 2018
V okviru svetovne turneje in ob izidu romana Macbeth, priredbe Shakespearove istoimenske tragedije, bo Slovenijo 11. maja obiskal norveški pisec kriminalk Jo Nesbo. "Nesporni kralj skandinavske kriminalke" se bo, kot so sporočili iz založbe Didakta, ustavil v knjigarni Konzorcij, na Škrabčevi domačiji v Hrovači pri Ribnici in v Cankarjevem domu.
25. apr. 2018
Pred tremi desetletji so se pesniki, pisatelji, filozofi in sociologi, ki za to sploh niso bili poklicani, lotili oblikovanja osnutka slovenske ustave in za vedno spremenili tok osamosvajanja slovenske države. Spomin na čas in okoliščine nastajanja tez, ki veljajo za izvor slovenske ustavnosti, so včeraj popoldne obudili na dogodku na ustavnem sodišču.
24. apr. 2018
Letos mineva 30 let od oblikovanja t. i. pisateljske ustave, ki se je bodo danes popoldne spomnili na slovesnosti ustavnega sodišča. Osrednji del bo pogovor s Tinetom Hribarjem, Petrom Jambrekom, Tonetom Peršakom, Dimitrijem Ruplom, Ivanom Svetlikom in Venom Tauferjem, ki so bili leta 1988 člani skupne redakcijske komisije Tez za Ustavo RS.
13. apr. 2018
Pisatelj, dramatik in esejist Drago Jančar je najbolj prevajan in nagrajevan slovenski avtor. Trije kresniki za romane, Prešernova nagrada za opus in Herderjeva nagrada za književnost so le nekatera priznanja, ki spremljajo njegovo ustvarjanje. Navdihe črpa iz zgodovine in življenja v vseh njegovih odtenkih. Danes praznuje 70. rojstni dan.
31. mar. 2018
Tajvanski pisatelj Wu Ming-yi, ki je z romanom The Stolen Bicycle uvrščen na širši seznam 13 nominirancev za literarno nagrado mednarodni man booker, je javno izrazil nezadovoljstvo nad tem, da so organizatorji natečaja napačno navedli njegovo narodnost. Prihajal naj bi iz Tajvana in Kitajske, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
21. mar. 2018
Ameriški igralec in aktivist Sean Penn bo aprila izdal knjižni prvenec z naslovom Bob Honey Who Just Do Stuff. Delo je razširjena verzija zvočne knjige iz leta 2016, ki jo je Penn napisal pod psevdonimom Pappy Pariah in zanjo prispeval tudi svoj glas, je poročal britanski The Guardian.
15. mar. 2018
Revija Idiot, ki od leta 2009 najmanj dvakrat letno združuje tako neuveljavljene in prezrte kot bolj uveljavljene literarne glasove, v obdobju 2018-2019 ni bila sprejeta v sofinanciranje Javne agencije za knjigo RS (Jak). S tem se je publikacija, kot so sporočili iz istoimenskega društva, ki jo izdaja, znašla pred ukinitvijo.
7. mar. 2018
Danes mineva 60 let od smrti pesnice in prevajalke slovenskega rodu Lili Novy (1885-1958). Sprva je pisala pesmi v nemščini, od leta 1933 pa objavljala svoje pesmi v slovenščini. Njene pesmi so polne impresij, erotike in tematiziranja občutij nesreče. Zbirka Temna vrata (1941) je edina, ki je izšla za časa njenega življenja.