Prijavljeni ste kot
18. maj. 2021
Avstrija se namerava postopoma posloviti od cepiva proti covidu-19 proizvajalca AstraZeneca. Kot je v ponedeljek zvečer dejal zdravstveni minister Wolfgang Mückstein, bodo zadnja cepljenja s prvim odmerkom tega cepiva izvedli v začetku junija, na zalogi je zadosti cepiva za druge odmerke. Kot razlog za opustitev cepiva je navedel težave z dobavo.
Premier Janez Janša je včeraj prek videokonference z nemško kanclerko Angelo Merkel govoril o pandemiji covida-19 in cepljenju proti tej bolezni. Spregovorila sta tudi o slovenskem predsedovanju Svetu Evropske unije, konferenci o prihodnosti Evrope in Zahodnem Balkanu, so navedli v kabinetih obeh predsednikov vlad.
17. maj. 2021
Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) naj bi po neuradnih informacijah v petek odobrila teste za samotestiranje učencev in dijakov in določila, da bo samotestiranje steklo doma, je poročala TV Slovenija.
16. maj. 2021
Poslovanje pod takimi pogoji je skoraj nemogoče, o ukrepih, pod katerimi je mogoče organizirati kulturne prireditve, pravi Aleš Florjančič, lastnik znanega kluba Blunout iz Domžal.
Uporaba zelišč za lajšanje prehladnih in virusnih obolenj, med njimi virusa covid-19, je bila tema letošnjih odprtih vrat Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu. Ob njem je vrt z zdravilnimi in aromatičnimi rastlinami, ki v sebi skrivajo izjemno zdravilne učinkovine. Podoben izbor zdravilnih zelišč krasi tudi Zeliščno kmetijo Kalan s slovesom največje take kmetije v Sloveniji.
15. maj. 2021
Mario Fafangel, epidemiolog
Na Hrvaškem se nadaljuje trend zmanjševanja števila novih okužb z novim koronavirusom, a na nacionalni ravni do 1. junija še ne bodo rahljali omejitvenih ukrepov, so včeraj poudarili na novinarski konferenci državnega štaba civilne zaščite. Država je medtem kot prva v EU uspešno preizkusila sistem digitalnih zelenih potrdil.
»Jutri boš pa spil medenično praprot, namočeno v domačo slivovko. Boš videl, kako boš lahko delal jutri v službi,« pravi mama Hojsu, ko ga obišče v Ljubljani.
14. maj. 2021
Poslanci so na današnji seji DZ z 49 glasovi za in 34 proti potrdili vladno novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki med drugim uvaja nadzor nad izvajanjem karantene na domu. Za nespoštovanje ukrepa so predvidene globe med 400 in 4000 evrov.
Na Japonskem so deset tednov pred začetkom olimpijskih iger izredne razmere zaradi pandemije covida-19, ki do konca maja med drugim že veljajo v Tokiu, razglasili še v treh prefekturah, med drugim na Hokaidu na severu države. Krepijo se pozivi k odpovedi olimpijskih iger, peticijo je podpisalo več kot 350.000 ljudi.
Verniki se od danes v skladu z vladnim odlokom lahko udeležijo verskih obredov v cerkvah in džamijah. V objektih bo med drugim treba upoštevati varnostno razdaljo, obvezno pa bo tudi prezračevanje prostorov, so sporočili iz Slovenske škofovske konference in Islamske skupnosti v Sloveniji.
Sodelavci Znanstveno-raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) prebivalce spodbujajo, da se odločijo za cepljenje proti covidu-19. Odgovorne institucije v državi pa pozivajo k prizadevanjem za dosego čim višje stopnje precepljenosti. Cepivo je za družbo sredstvo, ki nas vrne v normalnost, opozarjajo.
Pandemija covida-19 je pospešila digitalizacijo na marsikaterem področju, pri čemer ni zdravstvo nobena izjema. Pospešek bo temu področju dalo tudi uvajanje pete generacije mobilnih omrežij – 5G – ki zaradi veliko večje hitrosti prenosa podatkov v obeh smereh (od in do uporabnika) in veliko krajšega odzivnega časa z izjemno nizko zakasnitvijo omogoča nadaljnji razvoj zdravstva.
Družba Valicon je v okviru raziskave #Novanormalnost ocenila, da je nezaupanje v nova cepiva prevladujoč in ključen razlog za zavračanje cepljenja. Ocenjujejo, da bi bilo z ustreznim nagovorom neodločenih možno doseči 60- do 75-odstotno precepljenost proti novemu koronavirusu v populaciji 18-75 let.
13. maj. 2021
Število novookuženih v Sloveniji počasi pada, čeprav ne gre za strm padec, med okuženimi pa je vse manj tistih, ki so starejši od 65 let, je na današnji vladni novinarski konferenci o trenutnih epidemioloških razmerah povedal prvi mož NIJZ Milan Krek. Ob tem je opozoril, da Slovenija še vedno sodi med sedem najbolj ogroženih držav v Evropi.
Vlada ob sproščanju ukrepov v storitvenem sektorju pomembno varovalko vidi v modelu PCT (prebolevniki, cepljeni in testirani). Po besedah državnega sekretarja Simona Zajca na ta način zavarujemo zdravje gostov, ponudnike storitev pa ohranimo kot varne lokacije. Izigravanje epidemioloških pravil na dolgi rok ne koristi nikomur, je jasen.
V Sloveniji so v sredo ob 4636 PCR testih potrdili 597 okužb z novim koronavirusom, kar je 12,9-odstotni delež pozitivnih. Hospitaliziranih je 450 covidnih bolnikov, 123 jih je na intenzivni negi. Štirje bolniki so umrli, 45 so jih odpustili iz bolnišnic. Sedemdnevno povprečje števila okužb se je spustilo na 494, je sporočila vlada.
Vlada je na današnji seji sprostila delovanje kulturnih prireditev v zaprtih javnih prostorih in na prostem. Pri tem je določila, da prireditev ni dopustno izvesti brez sedišč, obiskovalce pa je omejila glede na 50-odstotno število sedišč. Udeležba na prireditvah je sicer dopustna le ob negativnem testu, cepljenju ali prebolelosti covida-19.