Predsednika vlad Slovenije in Nemčije sta razpravljala o epidemioloških razmerah, ki se v obeh državah izboljšujejo, in poteku cepljenja proti covidu-19. Govorila sta tudi o prihodnjih izzivih. Kot so zapisali v Janševem kabinetu, sta med njimi še posebej pomembna spopad z novimi mutacijami koronavirusa ter logistični izziv distribucije cepiv in izvedbe cepljenja v manj razvitih državah, ko bo cepiv dovolj. To je pričakovati proti koncu letošnjega leta.
Janša in Merklova sta se strinjala, da morajo države članice EU čim prej ratificirati sklep o lastnih virih ter da je treba nacionalne načrte za okrevanje in odpornost kar najhitreje obravnavati in potrditi. To bo omogočilo črpanje sredstev, o katerih so se lani dogovorili voditelji EU, ter potrebno podporo okrevanju in zagonu gospodarstev, so zapisali v premierjevem kabinetu.
Predsednik vlade je kanclerko seznanil s prednostnimi nalogami slovenskega predsedovanja Svetu EU. Posebej sta obravnavala konferenco o prihodnosti Evrope. Kot so zapisali v kabinetu predsednika vlade, bo razpravi o prihodnosti unije posvečen celoten letošnji blejski strateški forum, ki se ga bodo udeležili številni evropski voditelji.
Spregovorila sta tudi o Zahodnem Balkanu. To so potrdili tudi v kabinetu nemške kanclerke, kjer so dodali, da sta izmenjala stališča o evropski perspektivi držav Zahodnega Balkana. Slovenija bo sicer v sklopu predsedovanja svetu oktobra pripravila vrh EU-Zahodni Balkan.
Janša in Merklova sta obravnavala tudi dnevni red prihajajočega zasedanja Evropskega sveta, ko bo ta vnovič razpravljal o podnebnih spremembah, so zapisali v kabinetih obeh predsednikov vlad. Vrh voditeljev EU bo v začetku prihodnjega tedna.