Prijavljeni ste kot
6. jul. 2021
Prva kratkoročna prednostna naloga je narediti vse, da ne bo četrtega vala pandemije covida-19, je poudaril premier Janez Janša ob predstavitvi prednostnih nalog slovenskega predsedovanja Svetu EU na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu. Izpostavil je tudi, da nastopa čas, ko mora EU začeti delovati bolj strateško.
V opozicijskih strankah Levica in SD so bili včeraj kritični do predstavitve programa slovenskega predsedovanja Svetu EU, ki jo je imel danes premier Janez Janša v parlamentu. V LMŠ in SAB pa so bili kritični predvsem do prvih dni predsedovanja.
Premier Janez Janša bo danes na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Socialdemokrati, liberalci, zeleni in levica so napovedali kritično držo. V njegovi desnosredinski politični družini so bili pred zasedanjem zadržani.
5. jul. 2021
Pri Evropski komisiji so danes potrdili, da so s slovenske strani prejeli pojasnila glede izjav notranjega ministra Aleša Hojsa. Ta je pred dnevi dvignil veliko prahu, ko je na brifingu za bruseljske novinarje dejal, da bi lahko kot svinjo morda označil višjega predstavnika v evropski birokraciji.
Potem ko so v medijih zaokrožila poročila, da naj bi nekateri evropski komisarji skušali s pogojevanjem zaustaviti potrditev slovenskega načrta za okrevanje, pri čemer se je omenjalo tudi komisarja iz Slovenije Janeza Lenarčiča, so danes v njegovem kabinetu odločno zanikali, da bi se Lenarčič zavzemal za blokado načrta. Notranji minister Aleš Hojs naj bi imel prejšnji teden s "svinjo" iz Bruslja v mislih prav Lenarčiča, kateremu je očital, da naj bi se "priključil ideji, da se EU sredstva ne odobrijo državi, iz katere prihaja".
4. jul. 2021
Na razširjenem zelenem seznamu držav glede na epidemiološke razmere so od včeraj med drugim cela Hrvaška, Nemčija, Švica in Črna gora. Za potnike iz teh države odslej ob vstopu v Slovenijo ni nobenih omejitev. V veljavo stopajo tudi spremembe pri pogojih vstopa v državo z območij na rdečem in temno rdečem seznamu.
Predsednik republike Borut Pahor ocenjuje, da je bila izjava ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa o svinjah nevredna položaja, ki ga minister zaseda. Po njegovih besedah mora Hojs poiskati način, da se opraviči. Pahor si ob tem želi tudi pazljivosti premierja Janeza Janše v torek v Evropskem parlamentu.
3. jul. 2021
Premier Janez Janša lahko v torek v razpravi o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja Svetu EU na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu pričakuje ostre kritike iz vrst socialdemokratov, liberalcev, zelenih in levice. V desnosredinski EPP so zadržani, v evroskeptični ECR pa poudarjajo, da mu je treba dati priložnost.
Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta iz svetovalne skupine za covid-19 odstopila, ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije, sta danes pojasnila članom preiskovalne komisije DZ. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.
2. jul. 2021
Predsednica Slovenskega sodniškega društva Vesna Bergant Rakočević pozdravlja odziv predsednice Evropske komisije Ursule Von der Leyen o standardih in svoboščinah, ki veljajo v vseh demokracijah tudi za sodnike. "Slovenski sodniki se tudi v času predsedovanja Slovenije Svetu EU zavedamo svoje odgovornosti in pomena profesionalne drže," je navedla.
Premier Janez Janša je danes na brifingu na Brdu pri Kranju bruseljskim novinarjem pokazal video, ki po njegovem prikazuje stanje medijev v Sloveniji. Novinarji so na Twitterju med drugim izrazili ogorčenje in ocenili, da to bil eden najbolj nenavadnih trenutkov na novinarskih poteh bruseljskih dopisnikov ob začetkih predsedovanj Svetu EU.
Notranji minister Aleš Hojs je danes na brifingu za bruseljske novinarje ob začetku predsedovanja Svetu EU povzročil zmedo z izjavo, da bi lahko kot svinjo morda označil višjega predstavnika v evropski birokraciji. Novinarji so posumili, da s tem misli podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa, a je Hojs to kasneje zanikal.
Pogovor z evropskimi poslanci iz Slovenije pred plenarnim zasedanjem parlamenta prihodnji teden so zaznamovale različne ocene glede četrtkovega obiska Evropske komisije ob začetku slovenskega predsedovanja Svetu EU. Poslanci različno ocenjujejo tako potrditev slovenskega načrta za okrevanje kot incident s podpredsednikom komisije.
Že prvi dan slovenskega predsedovanja Svetu EU zaznamoval škandal, o četrtkovem dogajanju na Brdu pri Kranju, kjer je slovenska vlada gostila Evropsko komisijo, poročajo tuji časniki. Ocenjujejo tudi, da so bile prisotne napetosti med komisijo in slovensko vlado ter da je prišlo do fiaska.
Podpredsednik Evropske komisije, pristojen za zeleni dogovor, Nizozemec Frans Timmermans je včeraj na Brdu pri Kranju bojkotiral skupinsko fotografiranje članov Evropske komisije in slovenske vlade.
1. jul. 2021
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes po srečanju Evropske komisije in slovenske vlade na Brdu pri Kranju opozorila na vprašanje financiranja Slovenske tiskovne agencije (STA) in izrazila pričakovanje, da bo Slovenija našla hitro rešitev problema in zagotovila neodvisnost in financiranje STA.
Evropska komisija je danes sprejela pozitivno oceno slovenskega načrta za okrevanje in odpornost v vrednosti 2,5 milijarde evrov, na podlagi katerega bo Slovenija koristila evropska sredstva za spoprijemanje s posledicami pandemije covida-19. Načrt morajo potrditi še članice EU s kvalificirano večino, praviloma v štirih tednih.
Evropska komisija je začela svoj današnji obisk v Sloveniji ob začetku slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije. Kot sta povedala podpredsednica komisije Vera Jourova in komisar za pravosodje Didier Reynders, bodo s slovensko vlado govorili tudi o svobodi medijev in imenovanju delegiranih tožilcev.