Prijavljeni ste kot
7. feb. 2020
Za premierja in predsednika LMŠ Marjana Šarca je pestro politično dogajanje po njegovem odstopu pričakovano. Je pa opozoril, da si predsednik SMC Zdravko Počivalšek, kateremu je ponudil sodelovanje pred morebitnimi predčasnimi volitvami in se ravno danes sestaja s SDS, "s pogajanji na drugi strani nekako zapravlja zaupanje na naši strani".
2. feb. 2020
Predsednik vlade v odstopu Marjan Šarec je spregovoril o vzrokih za svoj odstop, svojih izkušnjah s koalicijskimi partnerji in obrisih morebitne nove vladne koalicije po predčasnih volitvah.
31. jan. 2020
Premier Marjan Šarec je glede današnje odločitve Sodišča EU, da ni pristojno v primeru slovenske tožbe proti Hrvaški, povedal, da "ni ravno čas, da bi sosedje odpirali šampanjce". Kot je izpostavil, bodo morali slej kot prej spoznati, da je arbitražna sodba veljavna in tudi današnja sodba je poudarila pomen spoštovanja mednarodnega prava.
Prvak LMŠ Marjan Šarec je roko SMC ponudil zaradi podobnih nazorov in dobrega dela Zdravka Počivalška kot ministra. Je pa dodal, da ne bo točil solz, če bo SMC bolj dišala desna vlada. "Če mi je usojena opozicija, bom pač sedel v poslanski klopi, kjer bom vse vedel in znal, drugim solil pamet in za nič ne bom odgovoren," je dejal za Mladino.
Premier Marjan Šarec ne pristaja na morebitno oblikovanje kakršne koli tehnične vlade. Če vlade ne bo sestavil predsednik SDS Janez Janša oz. če v njej ne bo SDS, potem te vlade ne bo, je premer, ki opravlja tekoče posle, dejal ob robu srečanja Združenja Manager. LMŠ ne bo sodelovala "v nobeni opciji" alternativne vlade v tem mandatu, je zatrdil.
30. jan. 2020
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović nekaj dni po odstopu premierja in predsednika stranke Marjana Šarca ocenjuje, da je bila njegova poteza umirjena, premišljena in predvsem odgovorna. Poslanci LMŠ za njo stojijo. Razpoke pri koalicijskih partnerjih pa so se, kot ugotavlja Golubović, začele kazati po glasovanju o državnem proračunu.
29. jan. 2020
Državni zbor se je danes seznanil z odstopom Marjana Šarca s položaja predsednika vlade. S tem je celotni vladi prenehal mandat in bo do izvolitve nove opravljala le še tekoče posle.
Predsednik republike Borut Pahor je danes začel neformalne pogovore o položaju, nastalem po odstopu predsednika vlade Marjana Šarca. Med drugim se je pogovoril tako s Šarcem kot predsednikom DZ Dejanom Židanom, uradna posvetovanja z vodji poslanskih skupin pa bodo prihodnji teden, predvidoma od torka do četrtka, so navedli v predsednikovem uradu.
Marjan Šarec, ki je ta teden odstopil z mesta predsednika vlade, se je danes srečal s predsednikom republike Borutom Pahorjem. Kot so za STA povedali v kabinetu premierja, je Šarec v pogovoru s Pahorjem ponovil, da so po njegovem mnenju najboljša izbira predčasne volitve.
Poslanci se bodo danes seznanili z odstopom predsednika vlade Marjana Šarca. S tem bo celotni vladi prenehal mandat in bo opravljala zgolj tekoče posle. Predsednik republike Borut Pahor pa bi glede na napovedi lahko že danes opravil prve neformalne pogovore o njegovih nadaljnjih korakih po Šarčevem odstopu.
28. jan. 2020
"S svojimi 13 poslanci sem naredil, kar sem lahko. Nekateri so jih imeli 5, obnašali so se pa kot da jih imajo 30," je Marjan Šarec na svojem profilu na Facebooku pojasnil, zakaj se je odločil za odstop in se zavzel za predčasne volitve.
Sodeč po izsledkih ankete, ki jo je za časnik Dnevnik izvedla agencija Ninamedia, 60,5 odstotka vprašanih meni, da so predčasne volitve bolj primerna rešitev za Slovenijo po odstopu premierja Marjana Šarca. Šarec je sicer s svojimi argumenti prepričal dobro polovico vprašanih.
Manjšinsko vlado Marjana Šarca je zaznamovalo naporno iskanje glasov v DZ za zakone in imenovanja. Tudi usklajevanja petih vladnih partneric niso bila lahka, s tem pa sprejetje reform skoraj nemogoče. Vlada, ki je na koncu ostala tudi brez dveh ministrov, je klonila tik pred enim večjih projektov, ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Poslanci bodo danes nadaljevali januarsko sejo, ki pa bo po pričakovanjih potekala v senci odmevov na ponedeljkov odstop premierja Marjana Šarca in s tem padca njegove vlade. Pred zasedanjem organov strank, ki bodo v prihodnjih dneh razpravljali, kako naprej, vlada še zatišje, a ugibanj o neformalnih pogovorih verjetno tudi danes ne bo malo.
27. jan. 2020
Politična analitika Andraž Zorko in Rok Čakš odločitev Marjana Šarca za odstop s položaja predsednika vlade v tem trenutku pripisujeta predvsem dejstvu, da bi bila po odstopu dveh ministrov, tudi finančnega, naloga popolnitve vlade zelo težavna. Kaj se bo dogajalo po odstopu, pa ostaja negotovo.
Vodilne svetovne tiskovne agencije so današnji odstop premierja Marjana Šarca zabeležile s kratkimi novicami. O Šarčevem odstopu in njegovem pozivu k predčasnim volitvam so med drugim poročale agencije Reuters, AFP, dpa, APA, Hina, Tanjug in PAP. Reuters je novico pomotoma opremil s fotografijo hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, podobno napako pa si je privoščil še avstrijski Die Presse.
Premier Marjan Šarec je po odstopu poudaril, da nesoglasje med ministrom za zdravje Alešem Šabedrom in ministrom za finance Andrejem Bertoncljem, ki je prav tako odstopil s položaja, ni vplivalo na njegovo odločitev o odstopu. Kot je dejal, mu je postalo jasno, da so rešitev le predčasne volitve. Zatrdil je tudi, da ne gre za razpad ekipe LMŠ.
Davek na nepremičnine lahko po besedah premierja v odstopu Marjana Šarca izpelje le močna večinska vlada. A pogoj je, da morajo biti evidence urejene, je v odgovoru na vprašanje poslanca Levce Luke Mesca v uvodu januarske seje DZ odgovoril Šarec. Ni pa komentiral poslančeve zahteve, naj bodo tisti z več premoženja obdavčeni bolj.