Prijavljeni ste kot
20. avg. 2023
Hidrolog Tomaž Globokar v intervjuju za Reporter glede poplavne ogroženosti Slovenije opozarja, da smo do leta 1990 za vodno gospodarstvo na letni ravni zbrali 0,4 odstotka BDP. Po letu 1990 so se območne vodne skupnosti ukinile, proračunska postavka pa se je preselila v integralni državni proračun, torej je postala odvisna od vsakokratne vladajoče politike. Financiranje se je znižalo za okoli štirikrat.
Četudi vse propade, samo da se civilna zaščita ohrani! To je v teh dneh nekdo zapisal na družbenih omrežjih. In res je, poklon vsem, ki so pomagali in še pomagajo. Petstoletne vode so nas zadele, pravijo strokovnjaki.
18. avg. 2023
Pred tremi leti pandemija, zdaj pa še katastrofalne poplave bibličnih razsežnosti. Ne mine več leto, da ne bi živeli v izrednih razmerah. Če ni podivjana narava, je pa vojna na evropskem kontinentu, v Ukrajini. Tretje desetletje tretjega tisočletja je že prav apokaliptično.
10. avg. 2023
V Lučah so skoraj teden dni po neurju rešili dvomesečnega telička Gomzija, ki je čudežno preživel v porušenem hlevu zakoncev Danija in Marjete Fale. Vojaki Slovenske vojske so ga v sodelovanju s Civilno zaščito s pomočjo bagra izkopali iz hleva, v katerem je plaz pokopal osem krav.
9. avg. 2023
Ekipa gorskih reševalcev, ki je včeraj prispela v Koroško, je šla takoj v akcijo in pomagala noseči mamici in njenim otrokom. »S pomočjo helikopterja smo jih evakuirali iz ogroženega in nedostopnega terena, da bodo lahko na varnem v prihodnjih dneh počakali prihod novega družinskega člana,« so sporočili z Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS).
6. avg. 2023
Agencija RS za okolje (Arso) je za danes popoldne za vso državo izdala oranžno opozorilo pred nevihtami in obilnimi padavinami. Popoldne bo državo od severozahoda prešla nevihtna linija z možnimi kratkotrajnimi nalivi in močnejšimi sunki vetra.
5. avg. 2023
Razmere v Zgornji Savinjski dolini so še naprej kritične. V občini Ljubno so narasli vodotoki in plazovi odnesli štiri hiše, brez strehe nad glavo je od 15 do 20 ljudi. Številne občane so evakuirali, tudi turiste, nekateri med njimi so ostali brez avtomobilov. Tudi v občini Mozirje je ujma za seboj pustila veliko razdejanje.
Včeraj smo gledali grozljive prizore iz Medvod, katerih središče sta poplavili deroči reki Sava in Sora, toda že popoldne se je voda umaknila, za njo pa je ostalo blato, polomljene veje in razdejanje.
Predsednik vlade Robert Golob je v izjavi za medije po seji Sveta za nacionalno varnost (SNAV) dejal, da se Slovenija sooča z najhujšo naravno ujmo v zgodovini države, prizadeti sta dve tretjini države. Današnja noč je bila sicer bolj prizanesljiva, a škoda bo verjetno presegla 500 milijonov evrov, je ocenil.
V Mestni občini Velenje se je ponoči sprožilo nekaj plazov, v Vinski Gori je zaradi tega ogroženih nekaj stanovanjskih objektov. Še vedno ne morejo dostopati do prebivalcev doline Velunje. Pitno vodo za zdaj še imajo, a velenjski župan Peter Dermol poziva k varčnosti. V Rdeči dvorani je prenočilo 1000 ljudi, tudi obiskovalci kampa Menina.
V Dravogradu, na stičišču treh naraslih rek Drave, Meže in Mislinje, so razmere še naprej kritične. Glavne prometne povezave do občine so prekinjene, zaradi nevarnosti plazov ostaja evakuiranih več kot 110 oseb, med njimi so tudi turisti. Marsikje ni elektrike in pitne vode, okrnjen je dostop do zdravstvene oskrbe. Pretok reke Drave pa ni kritičen.
Po petkovih poplavah je današnja noč na Gorenjskem minila mirneje, razen za prebivalce Koroške Bele, ki jih zaradi premikov na plazu zbudil alarm. Povsod po regiji se narasle vode umikajo, tako bo danes poudarek na čiščenju objektov in na zagotovitvi dostopa do še odrezanih zaselkov, ponovno pa je možen dostop do Poljanske doline.
Narasle reke so v osrednji Sloveniji podrle več mostov, med drugim v Komendi in Domžalah. Ponekod je motena oskrba s pitno vodo, ki jo bodo prebivalcem dostavljali s cisternami. V Kamniku bodo danes znova poskušali priti do krajev, odrezanih od sveta. Pri tem računajo tudi na pomoč helikopterja.
Na Gorenjskem in Koroškem ter na območju Idrijskega, Škofjeloškega in Polhograjskega hribovja so se tudi ponoči pojavljali močnejši nalivi, zato se hudourniške poplave večjega obsega na teh območjih še vedno stopnjujejo. Naraščajo reke v južni Sloveniji in se ponekod razlivajo. Številne ceste ostajajo zaprte.
4. avg. 2023
Zaradi obilnih padavin so se ponoči in danes razlile nekatere reke, ki so poplavile celotna naselja, sprožilo se je več plazov, meteorna voda je zalivala objekte. Najhuje je bilo na Koroškem in v Zgornji Savinjski dolini, ki sta odrezani od sveta. Dogajanje se seli proti jugovzhodu države, kjer so se že sprožile sirene. Aktiviran je načrt Vihra.
Razmere, ki jih je za sabo pustila povodenj, so trenutno najhujše na Koroškem in v Zgornji Savinjski dolini. Nekateri kraji so odrezani od sveta, zaradi prekinjenih zvez je otežena tudi komunikacija, je na novinarski konferenci dejal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan, ki je aktiviral državni načrt zaščite in reševanja ob poplavah. Vremenska ujma in katastrofalne poplave, ki so zajele celotno Slovenijo, so po doslej znanih podatkih, kot kaže, terjale tri smrtne žrtve.
Zaradi močnega deževja in poplav so po državi zaprte številne ceste in nekateri odseki avtocest. Razmere se močno spreminjajo, poplavljena so nova območja, navaja prometnoinformacijski center. Voznike prosijo, naj spremljajo razmere na cestah in prilagodijo način vožnje. Neurje še naprej povzroča tudi motnje v železniškem prometu. Proga Ljubljana-Jesenice je zaprta, na relaciji je organiziran nadomestni avtobusni prevoz. Ta medtem zaradi zaprte ceste ni možen na relaciji Ljubljana-Škofja Loka, so sporočili iz Slovenskih železnic (SŽ).
1. avg. 2023
V Pekingu je hudo neurje z obilnim deževjem terjalo že najmanj 11 smrtnih žrtev, 27 ljudi še pogrešajo, so danes poročali kitajski mediji. Vpoklicali so tudi vojsko s helikopterji, ki dostavlja pomoč ljudem, ki so obtičali na železniški postaji.