Prijavljeni ste kot
7. sep. 2021
Beloruska predstavnica opozicije Marija Kolesnikova je bila včeraj obsojena na 11 let zapora zaradi svoje vloge v protivladnih protestih po lanskih spornih predsedniških volitvah v Belorusiji, poročajo tuje tiskovne agencije. Na obsodbo so se med drugim odzvali v Bruslju in drugih prestolnicah po svetu.
Poljski premier Mateusz Morawiecki je pred včerajšnjo sejo parlamenta o uvedbi izrednih razmer na meji z Belorusijo stranke pozval, naj njihovo uvedbo podprejo. Poljski poslanci so drevi z 247 glasovi izredne razmere podprli. Za razveljavitev izrednih razmer je glasovalo 168 poslancev, poroča poljska tiskovna agencija PAP.
22. avg. 2021
Beloruska opozicijska voditeljica Svetlana Tihanovska je Mednarodni denarni sklad (IMF) pozvala, naj ustavi finančno pomoč režimu Aleksandra Lukašenka. V pismu generalni direktorici IMF Kristalini Georgievi je pozvala, naj režimu v Minsku zavrne dostop do sredstev, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
20. avg. 2021
Beloruska atletinja Kristina Timanovska, ki se je uprla domnevni prisilni vrnitvi v domovino z olimpijskih iger v Tokiu in je poiskala pomoč Mednarodnega olimpijskega komiteja, želi po prejemu humanitarnega azila nastopati za Poljsko, poroča poljska tiskovna agencija PAP.
9. avg. 2021
Beloruski voditelj Aleksander Lukašenko je danes na obletnico spornih predsedniških volitev pripravil veliko novinarsko konferenco z domačimi novinarji, na kateri je zatrdil, da Belorusija ne ogroža nobene države. A če bodo zahodne države proti njemu in njegovim sodelavcem sprejele sankcije, bo protiukrepe sprejela tudi Belorusija, je dejal.
5. avg. 2021
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes varnostnim silam ukazal, da dodatno zavarujejo beloruske izgnance v Ukrajini, potem ko so v torek v parku v Kijevu našli obešenega beloruskega aktivista. Predsednik je poudaril, da je treba preprečiti kakršnokoli grožnje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Beloruska atletinja Kristina Timanovska je včeraj iz Dunaja dopotovala v Varšavo. Kot je za avstrijsko tiskovno agencijo APA pojasnilo avstrijsko zunanje ministrstvo, v Avstriji ni zaprosila za azil, ampak je bila na Dunaju res samo na vmesni postaji do Poljske, ki ji je podelila humanitarni vizum. Tam se ji bo pridružil tudi mož.
4. avg. 2021
Beloruska atletinja Kristina Timanovska je danes zapustila poljsko veleposlaništvo v Tokiu in se odpravila na mednarodno letališče Narita. Od tam naj bi po pričakovanjih poletela neposredno proti Varšavi, a se je nato vkrcala na letalo za Dunaj, danes poročajo tuje tiskovne agencije. Belorusinja je ob prihodu na letališče zavrnila pogovor z mediji.
2. avg. 2021
Poljska je beloruski atletinji Kristini Timanovski podelila humanitarni vizum, so sporočili s poljskega zunanjega ministrstva. Vizum so ji podelili, potem ko je zavrnila pot v domovino in ostala na Japonskem, kjer je bila na olimpijskih igrah. Njen soprog Arsenij Zdanevič je medtem zapustil Belorusijo.
Beloruska atletinja Kristina Timanovska je noč v Tokiu preživela pod zaščito japonskih oblasti in bo zaprosila za azil, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V ponedeljek bi morala 24-letnica tekmovati na 200 m, a jo je beloruski olimpijski komite zaradi kritičnega javnega nastopa odstranil iz ekipe.
23. jul. 2021
Vlada je na včerajšnji seji prižgala zeleno luč za pomoč Litvi, ki se sooča s povečanim migracijskim pritiskom na meji z Belorusijo. Slovenija ji bo pomagala z desetimi kilometri tehničnih ovir, preko mehanizma EU na področju civilne zaščite pa ji bo zagotovila še materialno pomoč v obliki agregatov, odej in suhih dnevnih obrokov halal.
16. jul. 2021
Posredovanje avtoritarnih oblasti v Belorusiji proti neodvisnim medijem in nevladnim organizacijam se nadaljuje. Danes so med drugim preiskali prostore opozicijske televizije Belsat in radia Svoboda ter domove več kot deset novinarjev. Nekaj novinarjev so aretirali. Organizacija Pomlad (Vjasna) je dogajanje označila kot "politični pregon".
5. jun. 2021
Zračni prostor Evropske unije je od danes zaprt za letala beloruskih letalskih družb. Za to so se konec maja zavzeli voditelji EU zaradi prisilnega pristanka Ryanairovega letala in aretacije opozicijskega novinarja Romana Protaseviča v Minsku, v petek pa je odločitev sprejel Svet EU.
2. jun. 2021
Beloruski režim pod vodstvom Aleksandra Lukašenka je uvedel dodatne omejitve glede tega, kdo lahko zapusti državo. Po novem jo bodo lahko zapustili le še tisti beloruski državljani, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje v kateri drugi državi, ne pa tudi dovoljenja za začasno bivanje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
1. jun. 2021
Svoboda zbiranja in združevanja je ena od ustavnih pravic in temeljnih človekovih svoboščin. Plod te pravice je tudi nastanek naše samostojne slovenske države. Konec osemdesetih so protestniki zrušili komunizem, ne le v Sloveniji, ampak povsod po takratni Vzhodni Evropi. Najmogočnejši protesti so se zvrstili v podporo takrat zaprtemu publicistu Mladine Janezu Janši, ki sta ga Udba in Jugoslovanska armada strpala v zapor zaradi objave tajnega vojaškega dokumenta.
29. maj. 2021
Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko se je včeraj pritožil ruskemu kolegu Vladimirju Putinu zaradi pritiskov, ki jih Zahod izvaja nad Belorusijo. Opozoril je, da je EU s svojo odločitvijo glede omejitve zračnega prostora kaznovala belorusko letalsko družbo Belavio, čeprav ni povezana z incidentom v nedeljo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
27. maj. 2021
Grožnjo z bombo, na katero se sklicujejo beloruske oblasti kot razlog za zasilni pristanek letala družbe Ryanair, so poslali po preusmeritvi letala na letališče v Minsku, so sporočili iz družbe za elektronsko pošto Proton Technologies. Podjetje sicer ni želelo komentirati vsebine elektronskega sporočila.
25. maj. 2021
Razprava o Belorusiji je pokazala, da EU trdno stoji za svojimi vrednotami. V svobodi beloruskega novinarja Romana Protaseviča je združen ves naš napor za to, da v Belorusiji pride do sprememb na bolje in da se "teroristični akti", kot je bila ugrabitev evropskega letala, v prihodnje ne bodo dogajali, je v Bruslju danes dejal premier Janez Janša.