Prijavljeni ste kot
1. sep. 2021
Ameriški predsednik Joe Biden je v torek v nagovoru v Beli hiši odločno branil svojo odločitev o umiku ZDA iz Afganistana. Zagovarjal je tudi odločitev, da kljub kaotični evakuaciji Američanov, drugih tujih državljanov in Afganistancev iz države, ki so jo po dveh desetletjih vojne spet prevzeli talibani, ne podaljša roka za odhod.
31. avg. 2021
Slovenija v tem trenutku ne podpira odpiranja humanitarnih koridorjev, je v Bruslju danes dejal notranji minister Aleš Hojs in dodal, da si nihče ne želi ponoviti migrantske krize iz leta 2015. Izjave luksemburškega kolega Jeana Asselborna, ki je bil kritičen tudi do Slovenije zaradi zavračanja solidarnosti z Afganistanci, je označil za neprimerne.
Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn je izrazil naklonjenost sprejetju več deset tisoč afganistanskih beguncev v EU. Ob tem se je zavzel za nasprotovanje slovenskemu premierju Janezu Janši in avstrijskemu kanclerju Sebastianu Kurzu, ki da "zavračata solidarnost z mučenim afganistanskim narodom". Dunaj očitke zavrača kot ceneni populizem.
Poraz ZDA, ki so po 20 letih prisotnosti zapustile Afganistan, je lekcija za druge napadalce in za ves svet, so nekaj ur po dokončnem umiku ameriške vojske iz države danes sporočili talibani. Z zmagoslavnim streljanjem na letališču so praznovali odhod ZDA in vrnitev na oblast, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Uzbekistan je po navedbah vlade v Taškentu popolnoma zaprl mejo z Afganistanom. Zunanje ministrstvo je zavrnilo poročanja medijev, da naj bi bil še vedno odprt prehod na t. i. mostu prijateljstva v bližini uzbekistanskega mesta Termiz, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ameriška vojska je po navedbah obrambnega ministrstva ZDA včeraj zapustila Afganistan in končala tudi evakuacijo svojih državljanov iz te države. Tako je po 20 letih zapustila deželo pod Hindukušem, kjer so oblast sredi avgusta prevzeli talibani.
30. avg. 2021
Ministrstvo za obrambo (Mors) si še naprej prizadeva za evakuacijo afganistanskega sodelavca Slovenske vojske z družino iz Kabula. Po besedah tiskovnega predstavnika vojske Marjana Sirka so zdaj možnosti evakuacija prek humanitarnega konvoja Združenih narodov ali pa prehod v katero od sosednjih držav Afganistana.
Nemčija je pripravljena finančno in tehnično podpreti obnovo hudo poškodovanega letališča v afganistanski prestolnici Kabul, je med obiskom v Turčiji dejal nemški zunanji minister Heiko Maas. Ta je odprt za francosko-britanski predlog o vzpostavitvi varnega območja v Kabulu, turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu pa je skeptičen.
Talibanski vrhovni vodja Hajbatula Akhundzada, ki se še nikoli ni pojavil v javnosti in o katerem pravzaprav ni veliko znanega, je v Afganistanu in bo kmalu nastopil v javnosti, so sporočili talibani. "V Kandaharju je, kjer živi že ves čas," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP potrdil tiskovni predstavnik talibanov Zabihulah Mudžahid.
28. avg. 2021
ZDA so na vzhodu Afganistana z brezpilotnimi letali izvedle napad na enega od načrtovalcev napadov skupine Islamska država, ki je prevzela odgovornost za četrtkovo smrtonosno eksplozijo na letališču v Kabulu, je v petek zvečer sporočila ameriška vojska.
27. avg. 2021
Minister za obrambo Matej Tonin je na delovnem obisku v Severni Makedoniji med drugimi komentiral tudi četrtkova napada samomorilskih napadalcev skrajne skupine Islamska država v Afganistanu. Minister je dejal, da se moramo proti tovrstnemu nasilju boriti s skupnimi vrednotami in z nevojaškimi ukrepi prispevati k večji stabilnosti v regiji.
Kitajska in Rusija sta danes obsodili četrtkova napada samomorilskih napadalcev skupine Islamska država pred letališčem v Kabulu. Rusija napade "najostreje obsoja", Kitajska pa je opozorila, da se Afganistan ob umiku ZDA še vedno sooča s zapletenimi in zaostrenimi varnostnimi razmerami, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes potrdil, da je Turčija opravila prve pogovore s talibani in dodal, da Ankara preučuje ponudbo talibanov za upravljanje letališča v Kabulu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V četrtkovih napadih na letališču v Kabulu, za katera je odgovornost prevzela skrajna skupina Islamska država, je bilo po zadnjih podatkih ubitih najmanj 90 ljudi, več kot 150 je ranjenih, poroča britanski BBC. Kot je sporočil Pentagon, je poleg Afganistancev umrlo tudi 13 ameriških vojakov.
26. avg. 2021
Talibani so obsodili današnji eksploziji pred letališčem v Kabulu. Poudarili so, da je območje, kjer sta odjeknili eksploziji, pod nadzorom ameriške vojske.
Iz sveta se vrstijo obsodbe in izrazi sožalja ob današnjih eksplozijah v Kabulu. V Evropski uniji in zvezi Nato so poudarili, da prioriteta ostaja evakuacija ljudi iz Afganistana. Francoski predsednik Emmanuel Macron je poudaril, da skušajo evakuirati več sto ljudi. Britanski premier Boris Johnson je medtem sklical odbor za izredne razmere Cobra.
Pred kabulskim letališčem sta danes odjeknili najmanj dve eksploziji, ki sta zahtevali več smrtnih žrtev, so danes potrdili na ameriškem obrambnem ministrstvu. Nevladna organizacija Emergency poroča o najmanj šestih mrtvih, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Po navedbah talibanov je v napadu umrlo najmanj 11 ljudi. Odgovornost za napad je prevzela skupina Islamska država. Kot je skupina objavila na svojem propagandnem kanalu Amaq, se je samomorilski napadalec razstrelil med Afganistanci in ameriškimi vojaki, poroča BBC.
Več držav danes ustavlja evakuacijske lete iz Kabula ali pa bodo to storile kmalu. Med prvimi je evakuacijske lete zaključila Danska že v sredo, tudi Nizozemska bo danes sklenila reševanje, čeprav bo verjetno morala za seboj pustiti več ljudi. Francija bo evakuacijske lete iz Kabula končala predvidoma v petek, poročajo tuje tiskovne agencije.