Prijavljeni ste kot
3. jun. 2020
V Mariboru je v karanteni 42 ljudi, saj so po 25 osebah, ki so jim karanteno odredili v torek, takšen ukrep danes naložili še 17 ljudem, je povedala Sanja Vuzem iz mariborske enote NIJZ. Tudi v teh primerih nihče ne kaže simptomov okužbe z novim koronavirusom, ampak gre predvsem za preventiven ukrep. Novih primerov okužbe danes niso odkrili.
V šolo se danes po dveh mesecih in pol šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 vračajo še učenci 6., 7. in 8. razredov, ki se bodo tako pridružili učencem prve triade in devetošolcem. Od ponedeljka oddelkov ne delijo, a še naprej veljajo splošni higienski ukrepi.
2. jun. 2020
Slovenska škofovska konferenca je v ponedeljek sprejela nova pravila glede načina izvajanja verskih obredov, ki še vsebujejo nekatere ukrepe za preprečevanje širjenja novega koronavirusa. Verniki se lahko od danes udeležijo maše brez zaščitne maske, a morajo biti zdravi. Škofje so sklenili, naj duhovniki prenehajo prenašati maše prek spleta.
Številne države po Evropi in drugod po svetu so nadaljevale rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Med drugim so se v Angliji in na Slovaškem znova odprle šole, na Norveškem in Nizozemskem pa bari in restavracije. Na Balkanu so se ponekod odprle meje. Iz Italije, Španije in Velike Britanije prihajajo spodbudni podatki o pandemiji.
31. maj. 2020
Z današnjim dnem je preklicana epidemija covida-19, ki je bila razglašena 12. marca. Ta čas se bo zagotovo vpisal v zgodovino, saj je epidemija močno zarezala v naša življenja, posledice pa se bodo skozi gospodarsko in socialno krizo kazale še nekaj časa. Čeprav je epidemija uradno preklicana, nekaterih ukrepi ostajajo, saj virus ni izkoreninjen.
30. maj. 2020
Direktor NIJZ Milan Krek je v pogovoru za STA napovedal, da jih čaka zelo težko poletje, med drugim se morajo pripraviti na drugi val epidemije covida-19. Svari, da s skoraj zaključenim prvim valom epidemije še ni konec. "Miselnost, da je epidemije konec, je pravzaprav lažna novica," je dejal. Posvaril je, da je lahko drugi val še hujši kot prvi.
Vlada je včeraj sprejela sklep, v skladu s katerim bodo tudi po 31. maju, ko bo v Sloveniji uradno konec epidemije covida-19, veljavni vsi akti in ukrepi, ki jih vlada ni izrecno odpravila. Med drugim bo v določenih primerih še naprej obvezno nošenje zaščitnih mask, denimo v zaprtih javnih prostorih, kjer ni mogoče zagotavljati razdalje.
DZ je potrdil tretji paket protikoronskih ukrepov, tokrat vrednih milijardo evrov. Ključni cilj je ohranitev čim več delovnih mest, turistični panogi bo država dodatno pomagala z izdajo vrednostnih bonov vsem prebivalcem Slovenije. K zagonu gospodarstva po epidemiji naj bi prispevala tudi odprava ovir pri izvedbi pomembnih investicij.
29. maj. 2020
Uredba, ki bo določila začetek veljavnosti turističnih bonov, je že skoraj pripravljena, tako da jih bo mogoče začeti uporabljati zelo kmalu po uveljavitvi tretjega protikoronskega zakona, je danes napovedal minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. Ob tem je turistične ponudnike opomnil na nesprejemljivost zlorab bonov.
DZ se bo danes sestal na izredni seji, da bi sprejel že tretji obsežnejši paket ukrepov, ki jih z namenom blažitve posledic epidemije novega koronavirusa za gospodarstvo in državljane pripravlja vlada. Tokratni ukrepi so vredni milijardo evrov.
28. maj. 2020
Ob odpiranju šol v združenju ravnateljev opozarjajo, da vlada šolam ni dala dovolj časa za pripravo, je poudaril predsednik združenja Gregor Pečan. Dodal je, da vladna komunikacija kaže na nespoštovanje zaposlenih, učencev in staršev. Glavnik tajnik Sviza Branimir Štrukelj pa je opozoril, da šolniki pri odločitvi niso sodelovali.
V šolo se 1. junija vračajo učenci 4. in 5. razredov, dva dni pozneje jim bodo sledili še učenci 6., 7. in 8. razredov, dijaki pa se bodo še naprej šolali na daljavo, je povedala ministrica za izobraževanje Simona Kustec. Od 1. junija se oddelki v osnovnih šolah in vrtcih ne bodo več delili, bodo pa še naprej veljali splošni higienski ukrepi.
27. maj. 2020
Turistični boni, ki jih bodo z namenom pomoči turistični panogi prejeli vsi prebivalci Slovenije, bodo prenosljivi med družinskimi člani, so danes sklenili člani odbora DZ za delo. Koristiti jih bo mogoče do konca leta, izplačilo v denarju pa ne bo mogoče. Predloge opozicije, naj bo država bolj radodarna, je odbor zavrnil.
Odbor DZ za delo niti po 12-urni razpravi še ni pripravil tretjega protikoronskega zakona za potrditev na petkovi izredni seji. Postopek zavlačujejo poslanci opozicije, predvsem Levice, ki uvodoma niso uspeli s predlogom za zamik obravnave za nekaj dni. Zakonski osnutek ima 87 členov, doslej so jih obdelali dobro četrtino.
Odbor DZ za delo se je včeraj v zgodnjih večernih urah lotil obravnave predloga tretjega paketa protikoronskih ukrepov, tokrat vrednega eno milijardo evrov. Gre za prepotrebno in izjemno potrebno podporo prebivalstvu, gospodarstvu in trgu dela za obdobje po 31. maju, ko se bo epidemija zaključila, je povedal minister za delo Janez Cigler Kralj.
Včerajšnji sestanek na ministrstvu za izobraževanje glede morebitne vrnitve v šole vseh osnovnošolcev in dijakov še ni prinesel končne odločitve. To naj bi vlada predvidoma sprejela v četrtek, je ob odhodu s sestanka pojasnil predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan.
26. maj. 2020
V ponedeljek naj bi se po besedah vladnega govorca Jelka Kacina sprostilo več storitvenih in turističnih dejavnosti. Med drugim je omenil hotele ne glede na velikost, prizadevajo si za odprtje fitnesov in wellnessov, med ključnimi vprašanji pa ostaja, kaj bo z bazeni in podobnimi kompleksi. Več podrobnosti je pričakovati po četrtkovi seji vlade.
25. maj. 2020
Država po besedah premierja Janeza Janše nima toliko denarja, da bi lahko plačala ves izpad zaradi epidemije novega koronavirusa. "Kar lahko naredimo, je, da blažimo posledice epidemije in ohranjamo potenciale. In to vlada dela," je danes dejal v DZ in zatrdil, da vlada ob tem "ne načrtuje bistvenih rezov v prejemke ljudi".