Prijavljeni ste kot
1. feb. 2024
V Srbiji so v januarju zabeležili 253 primerov oslovskega kašlja, lani pa 1342 primerov, so v sredo sporočili s srbskega ministrstva za zdravje. Eden od razlogov za povečano število obolelih je po navedbah ministrstva upad števila cepljenih otrok, čeprav je cepljenje proti oslovskemu kašlju obvezno.
31. jan. 2024
Zaradi oslovskega kašlja so v Beogradu od lanske jeseni umrli štirje dojenčki, en je še vedno v smrtni nevarnosti, danes poročajo srbski mediji. V srbski prestolnici so od junija zabeležili skoraj 600 primerov okužb, decembra pa so razglasili tudi epidemijo oslovskega kašlja.
23. jan. 2024
Regionalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za Evropo Hans Kluge je posvaril, da so leta 2023 v regiji zabeležili 30-krat več primerov ošpic kot leto prej. Še bolj zaskrbljujoče pa je po njegovem prepričanju število hospitalizacij in mrtvih. Ob tem je opozoril, da se lahko otroke pred to boleznijo zaščiti le s cepljenjem.
19. dec. 2023
Štiri letni Miloš, ki trpi za kruto in redko boleznijo kože, bo v ZDA kot eden prvih otrok iz Evrope prejel gensko zdravljenje za to bolezen, so danes sporočili iz Društva Viljem Julijan. V društvu tako za fantka zbirajo sredstva za stroške vsaj polletnega bivanja v ZDA v višini 8000 evrov. Donacije sprejemajo na SMS-sporočila in TRR društva.
12. okt. 2023
Zdrav človeški imunski sistem neprestano nadzoruje in uničuje novo-nastale rakave celice, ki bi lahko, če jih naša obramba ne bi zaznala, prerasle v tumor. Z novimi načini zdravljenja lahko imunskemu sistemu pomagamo v boju z rakom, kar bi lahko v bližnji prihodnosti po mnenju znanstvenice Nataše Obermajer vodilo tudi do razvoja preventivnih cepiv.
27. sep. 2023
Cepljenje proti gripi bo to sezono v Sloveniji predvidoma mogoče od začetka oktobra. Tudi letos bo brezplačno za vse z urejenim zdravstvenim zavarovanjem. Na voljo bo 185.000 odmerkov cepiva proti gripi. NIJZ cepljenje med drugim priporoča kroničnim bolnikom, starejšim, mlajšim otrokom, nosečnicam in osebam z izjemno povečano telesno težo.
31. avg. 2023
Na poplavljenih območjih ljudem preti leptospiroza, bolezen, ki jo prenašajo glodavci, lahko tudi domače živali. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je avgusta potrdil osem primerov, vsi okuženi pa naj bi pomagali pri odpravljanju posledic poplav.
1. avg. 2023
Na okrožnem sodišču v Kranju je danes potekalo sojenje 28-letnemu Kranjčanu, ki je maja letos večkrat zabodel partnerja svoje mame in ga poskusil ubiti. Obdolženi trpi za paranoidno shizofrenijo in je bil v času dejanja neprišteven, zato mu je sodišče izreklo varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu.
11. apr. 2023
V času praznikov so v društvu Viljem Julijan v okviru akcije Pisanka za Karolino zbrali 75.000 evrov za pomoč deklici Karolini, ki zaradi svoje redke bolezni potrebuje gensko zdravljenje. Zanjo so do sedaj zbrali že 675.000 evrov, za razvoj genskega zdravljenja pa bi bila potrebna dva milijona, so sporočili iz društva.
23. feb. 2023
Nekdanji predsednik republike Borut Pahor je v sredo dopoldne v Splošni bolnišnici (SB) Celje prestal operacijo prostate, ki je bila uspešna in po kateri se počuti odlično. Po operaciji se je na Facebooku zahvalil predstojniku urološkega oddelka SB Celje Sandiju Poteki in medicinskim sestram. Pahor je imel zdravstvene težave s prostato več let.
29. dec. 2022
Legendarni brazilski nogometaš Pele je umrl v 83. letu starosti, je preko Instagrama sporočila njegova hči Kely do Nascimento. Pele se je za vedno poslovil v krogu družine v bolnišnici Albert Einstein v Sao Paulu. Potem ko se mu je 21. decembra zdravstveno stanje poslabšalo, je danes po dolgotrajnem zdravljenju izgubil bitko z rakom.
25. dec. 2022
Družina Peleja je obiskala legendarnega brazilskega nogometaša na božični večer v bolnišnici Albert Einstein v Sao Paulu. Tja je bil sprejet 29. novembra zaradi ponovne ocene zdravljenja s kemoterapijo, potem ko so mu septembra 2021 odkrili tumor na debelem črevesu. Potrebuje pa obsežnejšo nego zaradi odpovedi ledvic in popuščanje srca.
4. dec. 2022
Na prvi pogled se rak in depresija zdita popolnoma različni bolezni. Rak napade fizično obliko človeškega telesa, depresija močno zaznamuje naše psihično stanje. A bolezni imata kopico skupnih točk, zato se je depresije prijelo ime rak duše, da se rakavi bolniki velikokrat borijo zlasti z anksioznostjo in depresijo, pa je krutost, ki jo številni skrivajo za pogumnim nasmehom.
23. nov. 2022
Pri povečanem številu primerov salmoneloze v zadnjih dneh, pretežno na območju Murske Sobote, Raven na Koroškem in Celja, je najresnejši vir okužbe na podlagi dosedanjih analiz uživanje tatarskega biftka v času martinovanja. Ni pa po besedah pristojnih povezava še povsem potrjena. Tatarski biftek je bil sicer že odpoklican iz prodaje.
5. okt. 2022
Sirsko ministrstvo za zdravje je od konca septembra zabeležilo 39 smrti zaradi kolere in skoraj 600 primerov bolezni, ki se širi po v vojni opustošeni državi. Združeni narodi opozarjajo, da se izbruh bolezni "zaskrbljujoče razvija", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Gre za prvi večji izbruh kolere v Siriji po več kot desetletju.
18. avg. 2022
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes opozorila, da cepljenje proti opičjim kozam ni popolna rešitev za virus in ne bo izpolnilo vseh pričakovanj, prav tako pa ni 100-odstotno učinkovito. Medtem je organizacija sporočila, da je bil zabeležen tudi prvi prenos opičjih koz s človeka na psa, pri čemer obstaja nevarnost mutacije virusa.
9. avg. 2022
Kontroverznemu danskemu režiserju Larsu von Trierju so diagnosticirali Parkinsonovo bolezen, so sporočili iz njegove produkcijske hiše Zentropa. Kot so pojasnili, je režiser, medtem ko zaključuje sklepno sezono serije Kraljestvo "dobro razpoložen", simptome bolezni pa zdravijo.
23. jun. 2022
Rak je večpartnerski problem, ki se zagotovo ne tiče samo medicine. Prizadene ljudi v vseh življenjskih obdobjih, tudi v najbolj aktivnem delu populacije in na človeka vpliva vse življenje, če to želi ali pa ne. Tudi po zaključenem zdravljenju ostaja tveganje za ponovno, sekundarno bolezen, a bistvo je, da gre za kronično bolezen, od katere lahko ozdravimo in smo veliko manj tvegani kot nekdo z nemaligno, a neurejeno kronično boleznijo, je bilo le eno od številnih sporočil, ki jih je v imenu udeležencev letošnje, že 2. Konference Življenje z rakom po raku – Evropski načrt boja proti raku v praksi, povzel doc. dr. Tit Albreht.