Revija Reporter
Slovenija

Toliko pozitivni testov v presejalnem programu za preprečevanje raka na želodcu

STA
1 694

24. sep. 2024 15:30 Osveženo: 15:32 / 24. 9. 2024

Deli na:

Bolečine v želodcu

Dreamstime

V okviru presejalnega pilotnega programa za preprečevanje raka na želodcu so v ZD Ljubljana približno 1600 pacientov že testirali na okužbo s Helicobacter pylori. Med njimi beležijo 14-odstotni delež pozitivnih rezultatov. V ZD Ljubljana in NIJZ ob tem vabijo vse, ki so prejeli vabilo za testiranje, da se nanj odzovejo.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v sodelovanju z Zdravstvenim domom (ZD) Ljubljana januarja začel pilotni projekt presejanja in zdravljenja okužbe z bakterijo Helicobacter pylori za preprečevanje raka želodca. Ta poteka v okviru evropskega projekta Togas, katerega cilj je prispevati k izboljšanju in krepitvi zdravja v EU z zmanjšanjem bremena, ki ga povzroča rak želodca.

Kot je na današnji novinarski pojasnila Tatjana Kofol Bric z NIJZ, v ZD Ljubljana raziskava poteka na naključnem vzorcu 6200 pacientov v starosti 30 do 34 let, opredeljenih v ambulantah družinske medicine. Na pisno vabilo se je od marca letos odzvalo 2206 oseb, kar je 35,6-odstotna odzivnost. Želijo pa doseči 50-odstotno odzivnost, zato vabijo vse, ki so prejeli vabilo, da se nanj odzovejo, so njene besede povzeli v sporočilu ZD Ljubljana.

Od prijavljenih je okrog 1600 ljudi že opravilo odvzem krvi za testiranje na okužbo s Helicobacter pylori. Več kot 1300 jih je že prejelo informacijo, da niso okuženi s to bakterijo, na testiranju krvi pa beležijo 14-odstotni delež pozitivnih rezultatov. Pri 200 pacientih so že opravili dihalni test, s katerim potrdijo akutno okužbo. Ta je bila potrjena pri 88 odstotkih teh pacientov.

Tiste s pozitivnim dihalnim testom zdravijo s terapijo dveh antibiotikov, zaviralca protonske črpalke in bizmuta, je pojasnila družinska zdravnica iz ZD Ljubljana Špela Tevžič. Doslej je zdravljenje opravilo 130 pacientov. Po besedah Tevžič jih je 74 že opravilo kontrolni dihalni test, ki je pokazal, da je shema zdravljenja zelo učinkovita, kar 98-odstotna.

Zdravljenje sicer občutno zmanjša tveganje za razvoj raka želodca, saj v skoraj 90 odstotkih prepreči njegov nastanek. Z zdravljenjem okužbe zmanjšajo možnost za nastanek razjede na želodcu in dvanajstniku, gastritisa, dispepsije in raka na želodcu.

Predsednica združenja EuropaColon Ivka Glas pa je poudarila pomen pravočasnega odkritja okužbe pri preprečevanju raka želodca. Kot je poudarila, mnogi prepozno obiščejo svojega zdravnika, posebej zato ker simptomi niso izraziti. Kar 80 odstotkov vseh okuženih je namreč brez simptomov. V omenjenem združenju pričakujejo, da bo to testiranje bistveno pripomoglo k hitrejšemu odkrivanju in zdravljenju bolezni, so še sporočili iz ZD Ljubljana.